Ureche infundata si vajait in ureche | Forumul Medical ROmedic

Ureche infundata si vajait in ureche

14-11-2018
Ramo09
Nu este medic/terapeut
Ramo09
Buna seara! De ceva timp a inceput sa ma doara capul (o durere ce pleca din zona urechii stangi inspre frunte), sa mi se infunde urechea stanga ( ca si in cazul presiunii) si sa am un vajait (de regula seara). Am fost la orl unde mi s-a facut CT si audiograma, mi s-a spus ca la CT nu se vede nimic decat cornetele nazale marite(eu pot respira fara nicio problema si nu am nasul infundat), iar in urma audiogramei mi s-a spus ca auzul meu este scazut. Mi-a s-a dat ca tratament ACC, Biorinil, Brufen, Clarinse. In urma cu aproximativ 2 ani am facut un vertij, are vreo legatura? Sunt ingrijorata deoarece in urma tratamentului nu am vazut nicio ameliorare si nu mi s-a spus nicio cauza a problemelor pe care le am, iar de la control am plecat acasa cum am mers. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc!
13 comentarii
0
14-11-2018, ora 12:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult la Stomatolog... de vazut daca durerea du radiaza de acolo de pe maxilar
2 consult la gastrologie..de vazut daca nu este un reflux gastro-esofagian.. care irita faringele pana sus.. in spatele urechii
0
14-11-2018, ora 21:14
Ramo09
Nu este medic/terapeut
Ramo09
Vajaitul in ureche si faptul ca e infundata poate fi tot de la un reflux gastro-esofagian?
1
15-11-2018, ora 11:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. fiindca acidul gastric in somn.. poate ajunge pana sus in rinofaringle
dar si fara actiune directa.. o inflamatia gastro-intestinala.. intretine o inflamatie pe mucoase naso-faringiene
0
15-11-2018, ora 15:35
Ramo09
Nu este medic/terapeut
Ramo09
Uneori simt si ca am o flegma in gat, dar nu o pot elimina si nu am tuse
0
07-03-2019, ora 18:55
Ramo09
Nu este medic/terapeut
Ramo09
Revin asupra inițialei întrebări. Am consultat un medic orl și mi s-au făcut mai multe investigații. Mi s-a spus faptul ca vajaitul în ureche și nivelul scăzut al auzului sunt de la urechea internă, iar cauza este genetică. Se poate sa fie asa ceva? Exista posibilitatea sa nu mai pot scăpa de vajaitul în ureche niciodată? Va rog sa îmi dați un răspuns și niște recomandări
0
07-03-2019, ora 19:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca imi trimiti pe mail audiogramele si investigatiile pot sa ma pronunt
scrii acolo si Varsta, inaltime, kg? tensiune arteriala si ce probleme digestive ai?
ser ca ai citit pe forum ca sangele care trebuie sa oxigeneze celulele cerebrale..se face in intestine si ficat..
si aceste acufene pot sa aiba legatura cu alimentatia si hidratarea corecta sau mai putin corecta
0
07-03-2019, ora 20:09
Ramo09
Nu este medic/terapeut
Ramo09
Îmi puteți lasă un mail unde sa va trimit?
0
07-03-2019, ora 21:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fvaleriu arond hotmail punct com
0
08-03-2019, ora 18:12
SoArEz
Nu este medic/terapeut
SoArEz
Buna seara, am și eu o problema, îmi pocnește urechea stanga când mestec și am și o mica durere de cap.
Tin sa Menționez ca am răcit zilele trecute.
0
08-03-2019, ora 19:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sau CATAR tubar, Otita seroasa de la raceala
sau dop de cerumen in conduct care se misca cand mica maxilarul
sau Artroza temporomandibulara. care trebuie vazuta la Stomatolog
primele 2 la ORL
0
08-03-2019, ora 20:17
SoArEz
Nu este medic/terapeut
SoArEz
Otita nu cred ca e pentru ca nu am febra
0
08-03-2019, ora 20:19
SoArEz
Nu este medic/terapeut
SoArEz
Dop de cerusem poate fi pentru ca nu m am mai curățat in urechi, sa imi bag bețișorul de urechi sa vad dacă rămâne ceara?
0
08-03-2019, ora 22:31
SoArEz
Nu este medic/terapeut
SoArEz
Tin sa Menționez ca a inceput sa mi crească un molar de minte, iar când am fost la stomatolog mi a spus ca trb scos pt ca a înghesuit dinții, poate fii și asta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: