De ce este TOC-ul foarte rezistent la tratamentul medicamentos?

12-11-2020
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Am incercat multe antidepresive și degeaba.
Doctorul mi-a spus că toc e foarte rezistent la tratament..
Și nici psihoterapia nu îmbunătățește mare lucru decât ameliorează puțin (incercat in trecut)
Chiar nu exista vindecare pentru TOC?
Ce naiba e cu aceasta boala benoricuta care mi-a chinuit 11 ani din viața 11 ani din 26 cat am acum..:(
2 comentarii
1
19-11-2020, ora 03:29
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Incerci psihoterapie sau te lupti cu boala asta
1
21-11-2020, ora 18:12
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Cristi, nu te poti lupta cu boala, iti fura viata, trebuie neaparat sa gadeasca un trat bun, sunt precis destule tratamente pe care nu le-a incercat medicul cu el. Si nici psihoterapia nu-l ajuta mare lucru, ca nici nu are cum.
Gandurile lui sunt date de o chimie defecta in creier, si doar corectarea ei duce sa aiba o viata cat de cat normala, altfel e jale. La el nu e problema psihologica, eroare de gandire, convingeri eronate sau altele, este chimica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: