Implant detar fara tratament antibiotic.

19-11-2023
Samsara23
Nu este medic/terapeut
Samsara23
Buna seara!

In urma cu cateva zile mi-am pus si eu un implant in partea stanga sus in locul primului premolar. Inserarea implantului a decurs fara probleme, lucrul care ma macina ar fi ca locuiesc cu logodnicul meu care are o infectie Clostridium si nu mi-am dorit sa risc si sa iau antibiotic acum dupa implant… Medicul dentist ar fi vrut sa imi prescrie Augmentin 5 zile insa mi-a inteles problema si a ramas doar la antiinflamator. Mi-a spus de asemenea ca nu ar trebui sa fie probleme daca voi avea o igiena ok. As vrea sa va intreb daca riscul de infectie e mare avand in vedere ca nu am luat antibiotice… si daca riscul e prezent mai mult in primele zile sau pe o perioada mai mare. Tin sa mentionez ca dupa inserarea implantului nu am simtit absolut nimic, nici nevoia de a lua antiinflamator. Nu s-a umflat si nu simt niciun fel de durere. Gingia are intr-adevar o culoare rosu inchis spre mov in partea de sus, dar nu imi dau seama daca de la anestezie.

Multumesc frumos!
1 comentarii
0
29-11-2023, ora 19:01
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Buna ziua,

administrarea de antibiotice dupa inserarea unui implant, de cele mai multe ori nu este necesara. Din cele relatate de dvs, nu cred ca ar trebui sa va ingrijorati prea tare.

Daca totusi apare durere sau simtiti nevoia sa va consulte cineva, apelati la medicul dvs dentist.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs. sau apropiaților dvs., pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună din 2007

.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •