timpul indelungat petrecut la soare, fara ochelari de protectie

02-02-2010
colgate
Nu este medic/terapeut
colgate
Ce se poate intampla daca te uiti o perioada indelungata la soare fara protectie?(in special la copii)
4 comentarii
0
02-02-2010, ora 21:08
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Lumina zilei contine o cantitate mare de lumina albastra ; o expunere prelungita la lumina albastra si la UV favorizeaza imbatranirea structurilor occulare ( cristalin, macula) si favorizarea aparitiei cataractei si degenerscentei maculare legata de varsta; recent, oftalmologii recomanda ochelari de soare si la copii foarte mici;Si daca te uiti la soare mai mult timp, de exemplu, vara, cand stai la plaja, se poate produce conjunctivita actinica sau, in cazuri mai grave, o maculopatie solara( retinopatie actinica) ce se caracterizeaza prin tulburari de vedere( care de obicei, dispar dupa 6 luni de la expunere), iar la examenul fundului de ochi, initial, prin prezenta pe pete foveolare galbui, iar mai tarziu, dupa vindecare, prin remanieri pigmentare; numai bine
0
10-02-2010, ora 00:01
epifanie
Nu este medic/terapeut
epifanie
Am si eu o intrebare, de cateva luni trag la sala de fote, cineva mia zis ca nui bine cami creste miopia, este adevarat ?
0
10-02-2010, ora 16:30
lore ghejan
Nu este medic/terapeut
lore ghejan
buna ziua.
tocmai am terminat tratamentul pentru o sclerita (sinuzita si probleme cu masele).
Eyestil gel se poate folosi in acelasi fel ca si Eyestil lacrimi, respectiv sa se puna peste lentilele de contact?
multumesc mult
0
17-02-2010, ora 16:19
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Sportul de performanta nu se indica atunci cand miopia este mai mare de -5 dioptrii;
Eyestil gel nu se pune pe lentila de contact, Eyestil colir unidoza, da. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.