am intepaturi in spate, oare sunt de la plamani?
am 21 de ani si sunt fumatoare, de cateva zile am intepaturi in partea dreapta in spate in zona plamanilor, e posibil sa fie din cauza fumatului? pana acum nu am mai simtit asemenea intepaturi, mentionez ca se accentueaza atunci cand inspir mai tare. va rog sa-mi raspundeti urgent
3 comentarii
draga Iuliana, mergi la medicul de familie si spune-i despre aceste simptome. Nu trebuie sa intri in panica dar nici sa amani vizita la medic.
Pe acest forum s-ar putrea sa nu iti raspunda medicii.
Numai bine!
Pe acest forum s-ar putrea sa nu iti raspunda medicii.
Numai bine!
multumesc anastasia. medicul meu de familie este in concediu inca vreo luna si cine ii tine locul este in alta localitate. nu as vrea sa-mi ingrijorez familia si mai ales ca ei nu stiu ca fumez. as merge sa-mi fac raze dar nu stiu daca ai nevoie de trimitere de la medicul de familie
trebuie sa mergi sa faci un Rx pulmonar. S-ar putea sa ti-l faca fara trimitere si fara plata ori la urgente, ori la TBC, daca aveti spital TBC in oras (sau Pneumoftiziologie, cum i se spune mai nou). Daca la Rx nu apare nimic (o pleurita sau asa ceva), s-ar putea sa fie o simpla nevralgie intercostala.
In alta ordine de idei te sfatuiesc cu toata caldura sa abandonezi fumatul. Tot la varsta aceea m-am apucat si eu si te rog sa ma crezi ca acum la 50 de ani ii resimt din ce in ce mai mult efectele mai ales ca am luat si in greutate! Crede-ma nu-i adevarata ideea : ma pot lasa cand vreau! Cu cat obiceiul prinde radacini mai adanci, mai ales daca exista si o predispozitie in acest sens, cu atat abandonarea lui este mai dificila. Te rog din suflet sa ma crezi!!! Dupa ce iti Faci Rx-ul daca medicul de acolo nu te-a lamurit foarte bine poti sa ma mai intrebi cate ceva.
sanatate!
In alta ordine de idei te sfatuiesc cu toata caldura sa abandonezi fumatul. Tot la varsta aceea m-am apucat si eu si te rog sa ma crezi ca acum la 50 de ani ii resimt din ce in ce mai mult efectele mai ales ca am luat si in greutate! Crede-ma nu-i adevarata ideea : ma pot lasa cand vreau! Cu cat obiceiul prinde radacini mai adanci, mai ales daca exista si o predispozitie in acest sens, cu atat abandonarea lui este mai dificila. Te rog din suflet sa ma crezi!!! Dupa ce iti Faci Rx-ul daca medicul de acolo nu te-a lamurit foarte bine poti sa ma mai intrebi cate ceva.
sanatate!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 13Tumora pulmonara
- 10cancer pulmonar - ce trebuie facut?
- 1cancer la plamani - recomandari, sfaturi
- 54Cancer pulmonar - sfaturi
- 2Probleme cu plamanii?
- 3cancer pulmonar
- 15Cancer la plamani - Chimioterapie sau Imunostimulatori
- 4in urma analizelor a reiesit ca are infectie la plamani
- 6posibil cancer la plamani?
- 4numai 6 la suta functioneaza un plaman
- 15cancerul pulmonar extins in bronhii si trahee
- 4Rezultat biopsie
- 37tumora pulmonara lss cu invazie parietala T4, N2 MX stadiul III B
- 9Cancer pulmonar
- 194apa la plamani, cancer
- 0probleme la plaman (probabil)
- 8Cancer pulmonar - tratament in continuare?
- 3dureri in fiecare dimineata in spate in zona plamanilor
- 1Plamani inflamati
Mai multe informații despre: Plamanii
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: