Sa fie apendicita?
salut, as vrea si eu cv lamuriri, nu am temperatura, varsaturi dar am impresia ca sunt putin mai umflat in partea dreapta in zona apendicelui decat in partea stanga am mici intepaturi cand tusesc si nu am mai avut scaun de 4-5 zile. sa fie apendicita ?
6 comentarii
Buna ziua,
NU sunt medic dar,
ma obseda toata viata...aceasta problema
cum s-a terminat?
CONSTIPATIA e de vina...
cauta sa iei ceva pastile de la farmacie sau
cumpara prune uscate,
pune-le de seara in pahar cu apa..si dimineata le bei si apa si prunele (atentie la samburi).si dupa 2-3 zile rezultatele...vor fi bune.
Verifica- te pt.constipatie:
- stai cu picioarele goale (descult/desculta)..ridica-te pe varfuri si
dati drumul rapid pe toata talpa.
DACA simti o intepatura la apendicita...s-ar putea sa fie ceva.
DACA...NU simti nimic, rezolva-ti CONSTIPATIA.
O ZI FRUMOASA.
NU sunt medic dar,
ma obseda toata viata...aceasta problema
cum s-a terminat?
CONSTIPATIA e de vina...
cauta sa iei ceva pastile de la farmacie sau
cumpara prune uscate,
pune-le de seara in pahar cu apa..si dimineata le bei si apa si prunele (atentie la samburi).si dupa 2-3 zile rezultatele...vor fi bune.
Verifica- te pt.constipatie:
- stai cu picioarele goale (descult/desculta)..ridica-te pe varfuri si
dati drumul rapid pe toata talpa.
DACA simti o intepatura la apendicita...s-ar putea sa fie ceva.
DACA...NU simti nimic, rezolva-ti CONSTIPATIA.
O ZI FRUMOASA.
Bune sfaturile, dar pt a sti sigur daca e vreo problema cu apendicele(apendicita se numeste operatia)ar fi cel mai bine sa te viziteze macar un asistent medical(sunt si ei in stare sa valuteze doar printr-o banala palpatie).Dca nu poti sa mergi la medicul de familie, poti pune pe careva din familie sa o faca.Te intinzi pe bat cu burta in sus, tii genunchii indoiati, dar cu talpile tot pe pat.Cine te examineaza va trebui sa ia piciorul drept si sa-l indoaie pana va ajunge genunchiul pe pieptul tau(daca reusesti).Daca sunt probleme te va durea, sigur.Apoi tot cu genunchii flectati, va trebui sa palpepe zona cu miscari usoare si sa exercte o presiune asupra apendicelui.Va trebui sa spui cand apare durerea, cand apasa, sau cand da drumul?
Cum iti spuneam, mai bine mergi la medicul de famile, care au experienta si asa nu vor aparea confuzii.
Oricum dupa parerea mea nu cred ca e vorba de apendice inflamat(din ceea ce ai relatat tu).
Incearca in primul rand sa rezolvi problema constipatiei si vei vedea ca vei fi mai bine.Bea lichide multe, fa miscare(va ajuta la tranzitul intestinal), redu consumul de carne, branza, paste fainoase, fast-food;consuma mai multe legume si fructe..etc.
Sanatate multa.
Cum iti spuneam, mai bine mergi la medicul de famile, care au experienta si asa nu vor aparea confuzii.
Oricum dupa parerea mea nu cred ca e vorba de apendice inflamat(din ceea ce ai relatat tu).
Incearca in primul rand sa rezolvi problema constipatiei si vei vedea ca vei fi mai bine.Bea lichide multe, fa miscare(va ajuta la tranzitul intestinal), redu consumul de carne, branza, paste fainoase, fast-food;consuma mai multe legume si fructe..etc.
Sanatate multa.
sincer si mie mi s-a spus de curand ca as avea apendicita cronica...si nu dupa mult timp m-a luat o durere insuportabila de burta cu greturi si dureri de cap...durerea a persistat cam 3 zile...(ma gandeam ca ar putea fi vreo indigestie pt k mancasem si la mc ).acum m-a lasat..nu mai am probleme...ar putea fi ceva in neregula?
buna ziua, am si eu o intrebare; acum vreo cateva zile am avut niste intepaturi la nivelul inghinal al piciorului drept, timp de 2 zile ptr ca astazi de dimineata cand m-am ridicat din pat sa simt o durere destul de puternica tot la nivelul inghinal al piciorului drept, intrebarea este, poat fi aceste simptome ptr apendicita?
Buna seara! de cateva zile am unele dureri de scurta durata si intepaturi in partea dreapta, jos a abdomenului, poate fi cumva vb de apendic? Va rog un raspuns cat mai rapid! multumesc.
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2recuperare dupa operatia de apendicita
- 4Helicobacter Pylori... de unde as fi putut lua acest virus si cum se transmite?
- 6Hernia sau apendicita?
- 6pot beneficia de tratament gratuit cu Interferon sau Zefix?
- 7O problema la 3 luni dupa operatia de apendicita
- 7Durere in partea dreapta jos
- 10dureri puternice in dreapta buricului
- 3dupa operatia de apendicita, ma doare in partea dreapta
- 3apendicita ori nu ? va rog un rasp ce parere aveti?
- 3locul tare dupa operatia de apendicita
- 1Apendicita, durere abdominala, intindere sau ruptura musculara ?
- 1Dupa operatie apendicita
- 4voma lichid galben
- 2Simptome apendicita?
- 4Ajutor! nu ma pot orprii din vomitatul zilnic
- 2fobie sociala cu greata si varsaturi
- 0Logest si operatia de apendicita
- 4am mancat putina frisca mi-a fost rau cu varsaturi, dureri sub stern
- 1dupa operatia de apendicita, am dureri abdominale
- 3digestia
Mai multe informații despre: Apendicita Varsaturile
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: