E normal dupa 5 zile de tratament, sa obosesc?
Buna ziua,
Am 42 ani, obezitate severa 187kg, am fost diagnosticat vineri 18 ian cu pneumonie LSD. Am refuzat internarea pt ca sunt singur si m-am speriat. Nu aveam temperatura. Inainte de asta dr de familie m-a diagnosticat cu bronista si m-a tratat cu Augumentin, m-a ascultat, a spus ca se aude un susur in plamani dar ca nu-i problema, dupa 4 zile in weekend m-am dus la un spital pentru ca nu trecea, dna dr m-a ascultat a zis ca nu se aude nimic in plamani, si mi-a recomandat sa continui tratamentul cu augumentin, ibuprofen 400 si paracetamol inca trei zile, am continuat tratamentul inca 6 zile asa, deci in total 10 zile, am revenit la medicul de familie care m-a trimis la spital.
Mi-au dat de la spital Avelox de 400mg, unul pe zi, am luat asa de vineri pana luni, trei pastile, apoi o dna dr cunostinta m-a sfatuit sa iau de doua ori pe zi pt ca sunt gras si merge de doua ori pe zi la mine.
Intrebare: Azi sunt la a 5-a zi de tratament, nu am febra, e adevarat ca nu mai tusesc ca la inceput, dar parca ma simt la fel de obosit sau poate usor mai mult, in sensul ca obosesc repede. E normal sa mai am oboseala asta dupa 5 zile de tratament?
Am 42 ani, obezitate severa 187kg, am fost diagnosticat vineri 18 ian cu pneumonie LSD. Am refuzat internarea pt ca sunt singur si m-am speriat. Nu aveam temperatura. Inainte de asta dr de familie m-a diagnosticat cu bronista si m-a tratat cu Augumentin, m-a ascultat, a spus ca se aude un susur in plamani dar ca nu-i problema, dupa 4 zile in weekend m-am dus la un spital pentru ca nu trecea, dna dr m-a ascultat a zis ca nu se aude nimic in plamani, si mi-a recomandat sa continui tratamentul cu augumentin, ibuprofen 400 si paracetamol inca trei zile, am continuat tratamentul inca 6 zile asa, deci in total 10 zile, am revenit la medicul de familie care m-a trimis la spital.
Mi-au dat de la spital Avelox de 400mg, unul pe zi, am luat asa de vineri pana luni, trei pastile, apoi o dna dr cunostinta m-a sfatuit sa iau de doua ori pe zi pt ca sunt gras si merge de doua ori pe zi la mine.
Intrebare: Azi sunt la a 5-a zi de tratament, nu am febra, e adevarat ca nu mai tusesc ca la inceput, dar parca ma simt la fel de obosit sau poate usor mai mult, in sensul ca obosesc repede. E normal sa mai am oboseala asta dupa 5 zile de tratament?
1 comentarii
Bună seara! Da, este normal, mai ales că aveți obezitate morbidă și pneumonia consumă resursele organismului. După încheierea tratamentului să faceți o radiografie de control. O seară liniștită!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 10leucemia sau nu?
- 4Curentul de aer, cald sau rece, imi da o stare de disconfort + dezechilibru
- 5Oboseala, ameteala, senzatii de lesin
- 21de doua luni ma simt rau (greata, dureri de cap, slabit 10 kg, oboseala)
- 45interpretare analize singe
- 11Spirolactona - tratament eficient?
- 14Oboseala fizica si psihica exagerata
- 3Dureri de cap, voma, batai intense de inima, oboseala
- 8Pneumonie bazala dr.
- 12Dureri spate
- 1pneumonie la baietel de 11 luni
- 4Migrena si lesin + voma, frisoane si senzatie de oboseala
- 0Febra interna, greata si voma, slabiciune si oboseala
- 3senzatie de oboseala, palid la fata, insomnii, lipsa apetit
- 3Ma simt anemica, obosita si fara vlaga.
- 2ameteli, frunicaturi, oboseala
- 8Obosesc foarte repede
- 3oboseala de 4 luni, in urma unui sifilis
- 1Pneumonie
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: