sunt protejata din prima zi?

24-09-2009
camelia21
Nu este medic/terapeut
camelia21
Buna, am o intrebare. Iau de 4 luni milligest dar am avut cistita si am luat 2 saptamani antibiotice pe care le-am terminat exact la o zi dupa ce am terminat si folia de ac. Acum sunt in pauza si m-am gandit sa incep folia de astazi pt ca astazi mi-a venit menstruatia. Avand in vedere ca am luat antibiotice pana acum 2 zile o sa fiu protejata de astazi daca incep folia in prima zi de menstruatie?
Va multumesc
4 comentarii
0
24-09-2009, ora 18:22
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Ati uitat sa scrieti un amanunt esential: despre ce antibiotic e vorba.
2. Inceperea noii folii nu se face in functie de menstruatie, ci dupa cele 7 zile de pauza, astfel incat de fiecare data cand incepeti o folie faceti acest lucru in aceeasi zi din saptamana.
0
25-09-2009, ora 07:43
camelia21
Nu este medic/terapeut
camelia21
Am luat zanocin si nistatina 5 zile, apoi nalixid 7 zile( pt ca nu am simitit vreo imbunatatire in urma zanocinului) si in final zanocin si nistatina inca 5 zile dupa care mi-a trecut.
Stiu ca trebuia sa fac pauza de 7 zile dar am crezut ca asa este mai sigur si am vrut sa imi modific ziua cand imi vine menstruatia pt ca imi venea lunea si era cam greu sa incep saptamana cu dureri de burta si spate.
De aceea am intrebat daca sunt protejata din prima zi pt ca stiam ca daca iei ac din prima zi de menstruatie esti protejata de la prima pastiluta si vream sa stiu daca antibioticele pe care l-am luat influenteaza asta.
Va multumesc din suflet pt raspuns
0
27-09-2009, ora 08:27
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Antibioticele enumerate nu interfera in nici un fel cu efectul anticonceptional al anticonceptionalelor.
0
28-09-2009, ora 07:53
camelia21
Nu este medic/terapeut
camelia21
va multumesc, o zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •