Am luat pilule dupa o saptamana de la menstruatie

12-08-2013
AnaMihaela89
Nu este medic/terapeut
AnaMihaela89
Buna!

Am si eu o problema, mi-a fost recomandat pilulele 21 Cilest si le-am inceput sa iau dupa o saptamana cand perioada menstruatiei s-a terminat, le-am luat regulat dar exista un risc sa raman insarcinata ?am avut sex neprotejat dupa 2 saptamani de pilule luate.multumesc
3 comentarii
0
12-08-2013, ora 11:32
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Pilulele se iau din prima zi de menstruatie, ci nu dupa ce se termina menstruatia. De regula pilulele se iau din prima zi de menstra si esti protejata chiar din prima zi. Le mai poti incepe in zilele 2-5 ale ciclului menstrual si atunci te protejezi suplimentar timp de 7 zile printr-o metoda de bariera.
Tu le-ai inceput in ziua a 7'a ori a 8'a a ciclului menstrual ceea ce e total eronat., Daca ratezi primele 5 zile atunci NU mai incepi blisterul intrucat nu te mai protejeaza contraceptiv in acea luna.
Gandeste si tu singura acum.
Nu am inteles niciodata de ce nu cititi prospectul.
0
12-08-2013, ora 13:54
AnaMihaela89
Nu este medic/terapeut
AnaMihaela89
Nu am realizat in acel moment, dar luand pilulele voi fi protejata fara a avea un contact sexual in avea Pauza de 7zile ? Merci mult
0
13-08-2013, ora 10:14
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Tu nu esti protejata contraceptiv luna asta pentru ca nu ai inceput pilulele cand trebuia, adica in prima zi de menstruatie ori in cel mai rau caz in zilele 2-5.
Acum termini blisterul asta de pilule, faci 7 zile pauza si in ziua a 8'a incepi u8n nou blister de pilule si te poti considera protejata contraceptiv din momentul inceperii celui de-al doilea blister dupa perioada de 7 zile pauza.
Incepi blisterul dupa cele 7 zile de pauza chiar daca nu ti s-a terminat menstruatia.
Totdata sa iti faci si un test de sarcina peste vreo doua saptamani chiar daca apare sangerarea in perioada de pauza, luna asta nu ai fost protejata dar ai avut contact neprotejat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •