AC trebuie incepute din a 5-a zi a menstruatiei?

15-08-2008
Roxa
Nu este medic/terapeut
Roxa
In urma unei consultatii ginecologice mi s-a recomandat sa incep sa iau YASMIN. De asemenea sa incep a lua pastilele din a 5-a zi a mesntruatiei, desi nu mi s-a si motivat sfatul (poate ma lamureste cineva daca stie). O alta intrebare la care ma gandesc este: in luna urmatoare trebuie sa incep tot din a 5 zi sau pur si simplu cand trec cele 7 zile de pauza. Sunt protejata de o eventuala sarcina imediat dupa inceperea luarii anticonceptionalelor sau ar trebui sa ma protejez o perioada?
5 comentarii
0
16-08-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Da, din ziua a 5-a.
2. Cand trec cele 7 zile de pauza.
3. Imediat dupa inceperea luarii anticonceptionalelor.
0
16-08-2008, ora 00:00
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
daca este prima luna in care incepi sa iei anticonceptionale, primele 15 zile esti neprotejata, adica trebuie sa folosesti alte metode de contraceptie.
Daca si luna precedenta ai luat anticonceptionalele esti protejata toata perioada, inclusiv in cele 7 zile de pauza.
0
16-08-2008, ora 00:00
Roxa
Nu este medic/terapeut
Roxa
Dar nu inteleg de ce trebuie incepute din a 5-a zi? De ce nu din prima zi a menstruatiei, cel putin eu asa stiam inainte sa ajung la ginegoloc, care mi-a zis doar k nu trebuie in prima zi dar nu mi-a dat si argumente... daca stie cineva si ma poate lamuri si pe mine as fi recunoscatoare! E prima data cand iau!
0
16-08-2008, ora 00:00
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Daca acum incepi a lua pastile, prima pastila o iei in prima zi a ciclului menstrual. Nu stiu la ce s-a referit respectivul medic care ti-a zis din ziua 5. Apoi dupa ce termini folia faci pauza 7 zile, in care poate sa apara sau nu menstra. Oricum ar fi dupa cele 7 zile de pauza incepi o noua folie.

Acum in prima luna, in primele 15 zile nu esti protejata, deci trebuie sa folosesti o alta metoda de contraceptie. Apoi vei fi protejata tot timpul.

Numai bine.

PS: poate ar trebui sa mai consulti si un alt medic
0
17-08-2008, ora 00:00
Roxa
Nu este medic/terapeut
Roxa
Multumesc frumos pentru sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •