Ajung sa cred ca sunt nebuna...IL BANUIESC CA MA INSALA

09-02-2016
Eva butterfly
Nu este medic/terapeut
Eva butterfly
Imi pare bine ca am gasit un loc unde pot sa imi discut problemele pentru ca ajung sa cred ca sunt eu nebuna

Sunt cu prietenul meu de 2 ani, o relatie la distanta, inurase diferite, dar ne intalnim destul de des si totul era f bine...
Desi el are mai multe prietene fete, cu care iesea in oras, nu am avut niciodata o problema pe tema asta pana cand in grupul lui a aparut o colega pe care prietenul lui cel mai bun o place.
De atunci tot vad poze cu ei (la birou, in oras, la munte) in care ea sta foarte lipita de el si nu de prietenul lui. Am inteles ca ea nu il place pe prietenul lui si sunt doar amici.
Dar trecand printr-o experienta din care am invatat ca de la prietenie la flirt si la sex se ajunge foarte usor, si mai ales sa aflu ca tipa respectiva este destul de usuratica (s-a sarutat la petrecerea firmei cu un tip logodit, ar fi fost de acord sa faca sex de fun cu prietenul pe care nu il place) tind sa cred ca daca are cea mai mica atractie fata de prietenul meu, nu ar ezita. Si mai stiu ca la fel, niciun barbat nu ar ezita daca are ocazia.
Mie mi s-a pus pata pe ea, de cand am vazut pozele cu ea lipita de el, pentru ca am studiat si citit despre limbajul corpului si pentru mine pozele respective sunt foarte graitoare. Si de atunci am cam ramas blocata pe ea si ma deranjeaza de fiecare data cand imi spune ca ies impreuna in acelasi anturaj(el, prietenul lui, tipa respectiva si prietena ei). El este foarte deranjat ca am inceput sa comentez si chiar a inceput sa se enerveze, sa aiba o atitudine pe care nu am mai intalnit-o la el, motivand ca s-a saturat sa ma iau de ea, si chiar mi-a spus odata ca vrea mai multa libertate. cand am auzit de LIBERTATE simtul meu imi spune ca este clar ceva la mijlor.
Va rog sa imi spuneti parerea dvs. pentru ca simt ca se distruge totul...
Eu nu pot sa ma abtin cand tot aud de ea si mi-am pierdut total increderea in el si nu mai pot avea linistea necesara.
Iar el imi spune ca am o gelozie acuta(pe care nu am mai avut cu nimeni pana acum)

Va multumesc anticipat pentru raspuns!!!
13 comentarii
0
09-02-2016, ora 11:45
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Gelozia inseamna de fapt teama de a pierde. Si, cu cat cuiva ii este mai teama sa piarda, cu atat se va lega de ceea ce nu vrea sa piarda.
Pe de alta parte, cum credeati ca se va desfasura o relatie la distanta? Mai ales la aceasta varsta, cand fiecare are nevoile lui. Prietenul Dumneavoastra va transmite ceva dar nu "vreti" sa auziti. Va spune ca vrea libertate, sa iasa cu cine vrea etc.etc.
Poate ca a venit timpul sa va faceti un prieten in...acelasi oras...
Simturile va spun ceea ce probabil va deveni o realitate (daca nu a devenit deja); ramane sa gasiti puterea de a le asculta...
0
09-02-2016, ora 12:03
Eva butterfly
Nu este medic/terapeut
Eva butterfly
Va multumesc pt raspuns!
Noi nu ne dorim sa ramana o relatie la distanta. Am facut planuri in privinta asta si chiar avem planuri impreuna, dar sunt in cautarea unui job in orasul lui inainte de toate. Stiu ca ma iubeste si nu vrea sa ma piarda. Tocmai ca nu spun ca ma inlocuieste dar ma obsedeaza gandul ca m-a inselat.
Mie toate aceste indicii asta imi spun.
-schimbarea atitudinii
-se enerveaza usor pe subiectul asta(stiu ca si eu insist, dar ma roade)
-s-a apucat de sala
-a inceput sa iasa mult mai mult in acest anturaj si a neglijat vechile grupuri in care iesea.

Cat despre ce ati spus, eu asta simt! Ca e ceva la mijloc!!! Si nu e vorba ca nu vreau sa o aud! Dar el neaga cu desavarsire si doar ajung sa ma gandesc ca sunt nebuna sau exagerez cu gelozia!
Simt ca o iau razna...
0
09-02-2016, ora 12:42
Eva butterfly
Nu este medic/terapeut
Eva butterfly
Domnule psiholog, sunteti in primul rand psiholog si mai ales barbat!

Cu distanta sau fara, cu motive sau fara, ce credeti ca poate sa faca o femeie ca sa impiedice ca barbatul(fie el sot) sa o insele.

Eu am constatat ca oricat ai incerca sa ii satisfaci poftele culinare, sa fii atragatoare, sa mentii pasiunea, sa il surprinzi, sa il iubesti, sa fii afectuoasa, sa il sustii si sa il incurajezi. In alte cuvinte sa fii femeie si amanta si prietena, EU totusi consider ca nimic din toate astea nu il pot impiedica sa te insele (daca se iveste ocazia).

Sa fie in natura barbatilor si efectiv sa ne impacam cu ideea??
0
09-02-2016, ora 12:58
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
O femeie nu poate face nimic pentru ca barbatul sa nu o insele! Barbatul ALEGE sa o insele sau nu, in functie de felul in care el intelege sentimentele, relatia, respectul pentru celalalt etc. Nu toti barbatii sunt la fel.

Ideea ca barbatii inseala este un stereotip educational-cultural periculos, care ofera barbatului dintr-o societate patriarhala (cum este a noastra) drepturi sporite.

Teama de singuratate face insa multe femei sa accepte orice de la partenerii lor. Principiul dupa care functioneaza destule femei este: "mai bine sa aibe cine sa ma injure/agreseze/bata/insele decat sa nu aibe cine sa ma injure..."

Acestea fiind zise va recomand cu caldura sa vedeti daca prietenul vrea cu adevarat o relatie cu Dumneavoastra, daca merita sa va mutati in alt oras doar pentru el.
Este de asemenea important sa va ganditi (si sa evaluati) ce face el pentru relatie, care sunt eforturile lui pentru a va pastra. Exista, din acest punct de vedere, un echilibru in relatie, sau Dumneavoastra orbitati in jurul lui...?
0
09-02-2016, ora 13:29
Eva butterfly
Nu este medic/terapeut
Eva butterfly
Multumesc pt parere!
El este foarte implicat in relatie. Face constant gesturi din care reiese ca ma iubeste si tine la aceasta relatie! Vine constant la mine in vizita, mai des decat il vizitez eu. Aici, nimic de reprosat.
Cat despre mutat, eu oricum o voi face. Iar daca va fi sa nu mearga relatia imi asum! Plus ca ma mut in Bucuresti, asa ca este un pas inainte si nu unul inapoi. Si am puterea si independenta necesara sa o iau de la capat de cate ori va fi nevoie. Adica nu voi regreta ca m-am mutat acolo pentru noi si in cazul in care voi ramane singura.

Tot ce ma macina sunt aceste schimbari evidente, relatia apropiata fata de acea fata si faptul ca neaga cu desavarsire. Mai ales ca i-am propus sa avem chiar o relatie open in cazul in care are nevoie si de altceva, dar a refuzat.
Nu imi place sa fiu luata de proasta!
Si nici el nu face nimic incat sa inlature 'problema'. Probabil ca atat timp cat ea este in rutina lor, acest subiect nu va inceta sa ma irite. Nu imi permit sa ii cer sa schimbe anturajul, dar nici el nu o face. Mai mult chiar ma intreaba inofensiv: 'astia sunt prietenii mei!ce vrei sa fac? O sa reactionezi asa de fiecare data cand e ea in preajma?'
Va dati seama ca raspunsul e retoric (da)
El este si foarte amabil, sociabil si prietenos. Iar multe femei pot vedea in asta niste iluzii false. Cred ca nu are puterea sau barbatia sa isi impuna respect si distanta.
Acum realizez ca mie cand imi face altcineva avansuri, pun acel zid de distanta si impun respect, astfel ca barbatul respectiv inceteaza avansurile vazand ca nu este loc.
El nu are aceasta atitudine. Probabil vine odata cu maturizarea...nu am idee
0
09-02-2016, ora 13:35
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ca sa zic asa, "v-ati facut-o cu mana Dumneavoastra": permisiunea de a avea o relatie "open"!? presupune ca i-ati oferit libertatea de a va insela. Indiferent daca el o accepta sau nu este oare aceasta baza pe care se construieste o relatie?
Atunci, care mai este definitia unei relatii daca fiecare poate fi cu cine vrea si cand vrea?!
Dumneavoastra i-ati oferit libertatea si tot Dumneavoastra va suparati ca se bucura de ea...
Cam ciudat, nu?
0
09-02-2016, ora 13:47
Eva butterfly
Nu este medic/terapeut
Eva butterfly
Pai nu a acceptat o relatie open!!!
0
09-02-2016, ora 13:49
Eva butterfly
Nu este medic/terapeut
Eva butterfly
Si i-am propus prin prisma faptului ca au inceput sa imi dea de banuit si sa nu se simta 'legat'. Si in ideea sa avem 'aceleasi drepturi' amandoi!
Nu ca el sa permita iar eu sa fiu 100% pt relatie..
0
09-02-2016, ora 13:56
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Va cam contraziceti; ar fi bine sa va hotarati: vreti sa fie "legat" sau nu? Vreti sa aveti o relatie sau nu?
Ce inseamna pentru Dumneavoastra o relatie, atat timp cat fiecare are libertatea de a face ce doreste? Care mai este sensul relatiei? Sa va intalniti si sa vorbiti fiecare despre cum s-a simtit cu altcineva?
Interesant mod de a privi viata si ideea de relatie...
In orice caz, mutarea va regla lucrurile; veti vedea atunci ce inseamna de fapt relatia pe care o aveti si daca in ea exista indeajuns de multe lucruri care sa o faca sa mearga mai departe.
Pana atunci va recomand sa va concentrati pe gasirea serviciului, mutare etc. si sa incercati sa lasati deoparte scenariile care va consuma.
0
09-02-2016, ora 14:10
Eva butterfly
Nu este medic/terapeut
Eva butterfly
Am inteles opinia dvs. Eu incercam sa ii dau alta varianta in cazul in care el mai doreste 'si altceva'
varianta de 'open' era strict in acest caz, in care daca tot mai vrea si altceva, sa nu fie neaparat interzis dar asta sa rezulte drepturi egale. Si m-ar fi scutit pe mine de picat de fraiera...
Eu categoric imi doresc o relatie buna, cu aspiratii spre viitor.
0
09-02-2016, ora 15:33
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Problema in discutie este posesivitatea ! Indiferent ca o relatie extra conjugala sau amicala s-a consumat fara stirea fetei si ea urmeaza sa afle, relatia paralela e in curs sau, varianta 3 - nici nu a inceput, reactia femeilor este absolut IDENTICA ! Ele vor sa stie ca obiectul sau fiinta este a lor, punct ! Problema incepe de la locul de parcare, cheia de la vestiar si continua evident cu fiintele din jur ! Care pune mana prima pe ceva e al ei !:))

Cherchez la femme !
0
09-02-2016, ora 15:56
Eva butterfly
Nu este medic/terapeut
Eva butterfly
Dl. stevens, nu contest spusele dvs. DAR OARE numai femeile sunt POSESIVE?
spuneti-mi dvs. daca iubita/sotia dvs. va inseala, sau banuiti ca va inseala, este vina dvs. ca sunteti posesiv? sau cumva inselatul si implicarea intr-o relatie nu se imbina impreuna...?!?
iar in cazul in care doresti sa ai 'relatii' cu mai multe femei/barbati, de ce mai intri intr-o relatie si ai asteptari ca partenerul sa fie fiedel, daca tu nu esti...
cred ca orice femeie ar intelege daca i s-ar spune clar ca nu se doreste o relatie si implicit sa nu ii faca promisiuni...
0
09-02-2016, ora 17:49
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Posesive in mod inutil da, cu siguranta ! Pe testate oricand si pe orice tema ! :)
Altfel cand e cazul, e normal sa-ti aperi si sa-ti pastrezi femeia, insa in societatea noastra matriarhala ( don' Pescaru, e MA-TRI-AR-HA-LA :), femeile au libertatea de a flirta cu absolut cine vor ele indiferent de statutul lor sau a celui vizat, deci discutia ar trebui s-o ai in primul rand cu acea domnisoara daca chiar vrei sa intreprinzi ceva eficient ! :)

Bafta multa !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne că te înșală
  • De ce înșelăm?
  •