Ajutați-mă - imi joaca tare genunchiul si se aude o trosnitură si ma doare îngrozitor

18-07-2022
Andrei Alin
Nu este medic/terapeut
Andrei Alin
Am fost operat acum 8 luni de ligament încrucișat anterior si sutură de menisc.si acum cand fac sprinturi sau alerg normal sau fac sărituri sau aterizări imi joaca tare genunchiul si se aude o trosnitură si ma doare îngrozitor medicul a zis ca nu este nimica dar nu mi se pare normal am nevoie de ajutor ce pot sa fac?Vreau sa dau un examen cu probe sportive săritura peste capra săritura in lungime si imi este frică, asa l-am si rupt ligamentul si meniscul dar doctorul a zis ca pot sa fac din nou ce făceam înainte doar ca acum îmi trosnește genunchiul si ma doare foarte tare având un joc mare in momentul trosnirii...dupa aceea pot din nou umbla doar ca ma doare câteva zile genunchiul si dupa care îmi trece si pot sa alerg din nou dar se tot repeta la sărituri la sprinturi...si la orice implică aterizări ale piciorului.
1 comentarii
1
18-07-2022, ora 23:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Trebuie sa intelegeti ca, dupa ligamentoplastie, nu aveti un genunchi "nou", deoarece neo-ligamentul nu are aceleasi proprietati mecanice precum cel "original".
Daca veti continua cu eforturile fabuloase mentionate, riscati fie ruptura neo-ligamentului, fie artroza precoce (distrugerea cartilajului articular).
Ar fi de preferat sa protejati genunchiul, tot restul vietii, de acest tip de agresiuni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Procedurile chirurgicale mai puțin invazive asupra meniscului protejează funcția genunchiului pe termen lung
  • Mușchiul care trebuie lucrat pentru a reduce riscul de operație la genunchi
  •