am 2 tentative de sinucidere va rog ajutati-ma ea nu intelege!!!!!copilul meu are 5 ani

04-09-2012
ducu1984
Nu este medic/terapeut
ducu1984
va salut imi cer scuze nu credeam ca o sa ajung sa cer ajutorul si aici, deci sa incep cu inceputul ma numesc radu am 28 de ani si am cunoscut-o pe sotia mea acum 10 ani in urma cu 5 ani ne-am casatorit avem un baietel de 4 ani si 8 luni, toate au fost frumoase intre noi vreo 9 ani dar de un an au inceput problemele :(( eu nu am fost usa de biserica dar nu am inselat-o cu altele, am facut tot felul de lucruri necurate prin care am facut rost de bani sa supravietuim cand ne-a fost mai greu, pot spune ca sunt si gelos dar nu atat de excesiv ca altii !!!in urma cu o luna m fost cu sotia mea sa vindem o masina unei prietene de a ei de aici a inceput totul, toate bune am plecat de acasa a sunat-o pe prietena respectiva si pe drum a trebuit sa luam un barbat de pe drum nu prea intelegeam eu prea multe credeam ca este mecanicul dar pe drum am realizat ca omul nu avea nici o treaba cu vanzarea masinii era un prieten de al prietenei, sotia mea inceput sa vorbeasca frumos cu el si acesta ne tot invita la o prezentare de parfume eu i-am spus ca nu ne intereseaza ca am venit sa vada un mecanic masina in cele din urma l-am luat si pe acesta cu noi a venit si prietena ei si am plecat spre locul unde trebuia sa ne intalnim cu mecanicul respectiv toate bune si frumoase am ajuns acolo si tipul pe care l-am luat de pe starda a inceput sa se dea la sotia mea fiind foarte insistent aceasta ii spunea ca nu o intereseaza atunci si poate ca cu alta ocazie acesta intreba ekl tot repeta eu i-am spus dupa vreo cateva minute cat masina era testata de mecanic sa o lase in pace ca ma deranjeaza si ca nu are rost sa ma enervez in fine masina a fost testata sotia mea a vazut ca ma deranjeaza tipul insistent dar cu toate astea a rams langa el nevenind langa mine la sfarsit ea zambea si s-au si pupat pe obraz uin fine am plecat de acolo si i-am reprosat ca nu e frumos ce a facut, si am ajuns acasa toate bune si frumoase inca vreo cateva zile dupa care sotia mi-a spus ca s-a saturat a luat copilul si a plecat la mama ei, dupa vreo 4 zile am constientizat ca nu mai am de ce sa mai traiesc si am incercat sa imi pun capat zilelor, inghitind mai multe feluri de pastile, am fost descoperit de un cuplu la ora 3 dimineata pe o banca inconstient si acestia au chemat salvarea am ajuns la spitalul pantelimon si am fost readus la viata de medici dupa ce mi-am revenit am fugit acasa intre timp ea a venit si mi-a spus ca ma iarta si ca se reintoarce, totul a fost ok pana acum 8 zile cand sotia a primit un telefon din partea unui mecanic la ora 5 dimineata acesta intreband-o daca stie cat este ceasul, mi se parea dubios si am intrebat-o motivul ea nu zicea nimic zicea ca nu stie de ce o suna si atat atunci am luat telefonul si l-am sunat pe respectivul si l-am intrebat cum ar fi daca i-as suna si eu sotia la 5 dim acesta m-a injurat si m-a amenintat facand si eu acelasi lucru la randul meu(nu este prima data cand am o discutie cu sotia pe tema pacientului de la ea de la munca)ea este asistenta medicala la o clinica de dializa din capitala dupa cateva minute l-am sunat pe tipul respectiv din nou si i-am cerut o explicatie acesta spunandu-mi ca o asteapta pe sotia mea ca sa-i faca dializa mai de devreme ca sa poata la constanta unde are treaba, bun, am intrebat-o si pe ea si nu imi dadea nici o explicatie m-am infuriat foarte rau si i-am dat 2 palme, ea a plecat la munca plangand eu m-am imbracat si m-am urcat pe motocicleta si am p[lecat upa ea am gasit-o pe la jumataea drumului mi-am cerut scuze si i-am explicat ca o iubesc dar nu intelegea nimic era prea ranita si suparata i-am dat niste bani sa aiba a ea si telefonul ei mobil care ramasese la mine si am plecat la munca spre seara am vb cu ea la tel si mi-a zis ca pleca la mama ei ca s-a saturat luand si copilul am tot incercat sa i arat ca o iubesc dar nu a inteles asa ca dupa 5 zile am ingerat 30 de pastile de codeina si inca cateva de altceva nu stiu exact ce si am fost descoperit de sora mea inconstient in pat in fine a chemat salvarea si am ajuns la urgenta unde m-au readus iar la viata cadrele medicale, eu o iubesc din toata inima atat pe ea cat si pe copil ce pot face sa o readuc inapoi ???i-am oferit totul acesti ani si niciodata macar cand faceam dragoste nu o lasam pana nu avea un orgasm, de cateva zile am cunoscut o alta fata care este innebunita dupa mine dar nu vrea sa o ranesc si sa ma folosesc de ea im pare rau dar consider ca nu mai am dreptul la viata cat am fost la spital sotia mea a fost sunata de sora mea si ea a zis doar ca i pare rau nici macar nu suna sa afle cum ma simt, ieri m-am intalnit iar cu ea i-am spus ca o iubesc am strans-o in brate am rugat-o sa ma ierte etc ea a a zis ca nu ca eu nu o mai iubesc si ca sa inteleg ca e mai bine asa, ideea e ca eu nu mai vreau sa traiesc fara ei pe lumea asta si nu vrea sa fiu musafir in viata baiatului meu va rog sfatuiti-ma !!!!! sunt disperat su nu stiu ce sa mai ma fac sa o readuc inapoi
9 comentarii
0
04-09-2012, ora 11:09
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Sunt multe metode de a-ti recastiga sotia, dar sinuciderea nu este una dintre ele. E oarecum normal sa fie atat de suparata de vreme ce ai lovit-o, mai ales ca se stie ca daca barbatul da o palma o va da si pe urmatoaea si tot asa. Cel mai bine ar fi sa aveti o discutie serioasa si sa luati o decizie privind viitorul vostru si al copilului-singurul la care ar trebui sa va ganditi si sa iti asumi riscul ca ea sa nu mai vrea sa se mai intoarca la tine. Nu spun cine si cat de vinovat este, amandoi ati gresit dar e timpul sa va ganditi la viitorul copilului vostru!
0
04-09-2012, ora 12:07
viorelsoare
Nu este medic/terapeut
viorelsoare
Bai, ducule, tu ai fost la scoala bai baiatule ?? Tu stii ce e aia virgula, ce e ala punct?? Habar nu ai sa te exprimi ! Nu stii ca la sfarsit de fraza se pune punct si ca urmatoarea propozitie incepe cu litera mare ??? Te mai miri de ce te-o parasit femeia :)))
0
04-09-2012, ora 12:30
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Se intelege ca o iubesti insa prin sinucidere nu ii dovedesti nimic. Un barbat trebuie sa ofere protectie si siguranta. Aceasta lipsa de curaj si aceasta vulnerabilitate te face mai putin barbat si astfel nu o vei recastiga. Mai bine fa-ti ordine in viata, ai grija de tine si cand esti pe picioare, indreapta-ti aceasta siguranta spre sotia si copilul tau. O femeie este capabila sa ierte si sa iubeasca la infinit insa in acelasi timp are nevoie si ea sa fie iubita, respectata si protejata. Nu te da batut, nu fa aceasta greseala, iti vei condamna copilul la o suferinta pe care nu o merita. Chiar daca sotia ta nu iti va mai acorda vreo sansa, copilul are nevoie de tine. Nu te gandi doar la tine, gandeste-te si la copil care are nevoie atat de mama cat si de tata. Daca sotia ta s-ar recasatori cu un barbat violent si acesta ti-ar chinui copilul, ce se va intampla? La cine va alerga micutul nevinovat daca tu nu vei mai fi? Cred ca trebuie sa incetezi a fi egoist si imatur, este timpul sa devii barbat, daca nu pt tine si pt sotie, fa-o pt copil, merita, te va iubi neconditionat.
0
04-09-2012, ora 13:06
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Iti vei recastiga sotia numai prin atitudinea corecta, nu prin incercari de suicid ori prin forta. Nicio femeie nu isi doreste langa ea un barbat slab ori violent.
Sunteti tineri, v-ati casatorit tineri, probabil sotia se simte flatata de atentia altor barbati insa daca tu te comporti cu ea asa cum trebuie nu va mai avea nevoie de atentia altora. Daca devii violent strici si ce a mai ramas.
Incearca sa dicuti cu ea si sa o convingi sa vina acasa, de asemenea spune-i ca nu tolerezi ca ea sa primeasca telefoane de la alti barbati noaptea si sa aiba grija cui da numarul de telefon. Mai sunt si ciudati necunoscuti care suna aiurea sa faca probleme, mi s-a intamplat si mie, insa pare ca acel barbat care a sunat la 5 dimineata o cunostea pe sotia ta.
1
04-09-2012, ora 18:24
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna ziua,
NU lua in seama tot CE se scrie.
CAND omu-i suparat, dar RAU suparat.nu mai tine ct de pct, virgula etc.
Felicitari ca ai avut curaj SA SCRII!

cine-i vinovat?
- femeia SIGUR:
1) a flirtat cu un necunoscut, de fata cu sotul ;(cati ati fii acceptat)?
2) CUM se poate ca o femeie (sotie si mama) sa de-a nr. de tel unui pacient.vb vine- la ora 5 dim..sa-i faca dializa...sictir..

concluzie:
AI GRIJA DE TINE SI DE FIUL TAU.
DACA O IUBESTI..cere-i sa-si schimbe nr de telll
si
NU mai fa lucruri necugetate.
NU te merita!
cele bune,
0
05-09-2012, ora 09:33
melc
Nu este medic/terapeut
melc
Sotia ta a gresit mult. Nici mie nu-mi pare a lucru curat ce e acolo. Cand o femeie incepe cu ascunzisuri din astea nu e bine. Sa te duci dupa ea sa-i duci telefonul... da-o in colo, nu merita. Pentru ce, las-o si duca-se daca vrea. Greu de facut, asa e. Sa fi dat numarul de telefon la un pacient, se poate. Sa sune ala, se poate si asta, dar trebuia sa-l trimita la plimbare, asa ar fi facut o femeie normala ! Normal, trebuia sa vorbeasca cu tine, nu sa te lase cu indoieli. Din ce ai scris o femeie din asta, nu merita respect.
Fii egoist si ai grija de tine si pentru copil. Sa iei pastile nu e o solutie. Daca ea a luat-o aiurea, trebuie sa faci si tu la fel sau mai rau ? Daca ea nu e o femeie ok, trebuie sa nu fii nici tu ? Las-o sa se duca la maica-sa cu tot cu copil cu tot, sau unde vrea. O sa vezi in timp ce se va alege de voi. Fara sa o mai lovesti, fara sa-i mai zici, las-o sa faca ce vrea. Un coleg zicea, ca fiecare are un destin, gandeste-te la asta. Poate nu ti-a fost dat sa fii langa ea si ea langa tine. Poate ti-a fost dat sa ai o femeie care chiar te respecta si e cu tine, nu cu altii ! Asteapta o perioada sa vezi ce se intampla de fapt si daca nu, ai grija de tine si de copil. Vorbeste cu un psiholog sau un psihiatru, te poate ajuta. Poate nu-i mai pasa sau se face. Daca nu-i mai pasa, de ce ti-ar pasa tie ? Daca nu-i pasa, crezi ca o intereseaza ca iei sau nu pastile? Ii pare rau, poate o luna si dupa aia ? Ce ai rezolvat ? Nu ai gresit tu aici, ci ea ! Daca nu aveai copil si nu erai casatorit, trebuia sa te duci deja cu cealalta femeie. Asa, poti sa mai oferi ragaz, daca nu, vezi de viata ta alaturi de altcineva, nu merita sa ai langa tine un om care nu te respecta !
0
06-09-2012, ora 09:50
ducu1984
Nu este medic/terapeut
ducu1984
imi pare rau pentru greselile de ortografie eram intr-o stare deplorabila, cat despre scoala pot sa spun ca am frecventat-o vreo 16 ani, de profesie sunt asistent medical nu sunt profesor de limba romana.va multumesc mult pentru raspunsuri insa eu am nevoie de niste sfaturi, acum 2 zile am vb din nou cu ea la telefon si bineanteles a inceput sa tipe la mine i-am explicat ca sunt pe punctul de a pierde casa si a zis ca nu o intereseaza, am rugat-o sa imi lase baietelul cateva zile sa stea linistita si sa se gandeasca mai bine, insa nu a fost de acord, am fost mi-am vazut baietelul si acesta m-a luat in brate si mi-a spus ca ma iubeste, ea ma roaga sa ramanem in continuare prieteni, nu stiu ce sa mai inteleg, verigheta nu si-a scos-o si mi-a zis ca o va purta pentru a-i folosi ca scut in fata celor care incearca sa o abordeze, mi-a mai zis ca eu nu sunt un om rau, doar ca sunt un derbedeu si un vagabont lucru care este adevarat, o vreau inapoi in viata mea iar ea imi zice ca nu are incredere, ca nu ma mai iubeste si ca trebuie sa inteleg ca cel mai bine este asa pentru amandoi, in cele din urma mi-a spus sa nu o mai sun decat atunci cand vreau sa imi vad baiatul, si ca sa o las in pace sa-i dau un timp de gandire, deci credeti-ma ca nu mai stiu ce sa ma mai fac si ce sa mai cred, m-a luat si in brate, m-a tinut si de mana, mi-a jurat ca atunci ca atunci cand va simti nevoia de sex, dragoste etc ma va suna, deci pana la urma ce vrea femeia asta ca m-a adus in pragul disperarii, nu mai stiu de viata mea
0
06-09-2012, ora 14:58
melc
Nu este medic/terapeut
melc
Ceva nu se leaga in ce scrii - "eu nu am fost usa de biserica dar nu am inselat-o cu altele, am facut tot felul de lucruri necurate prin care am facut rost de bani sa supravietuim cand ne-a fost mai greu...". Dupa aia scrii ca te-a facut derbedeu si vagabond si ti-ai asumat cele zise. Pai, ori ti-ai vazut de familie, ori nu. Daca nu ti-ai vazut de sotie si familie, atunci, nu ai ce sa ceri. Depinde ce lucruri "necurate" ai facut si ce a avut de suportat femeia de langa tine.
Daca ai vorbit cu alta femeie sau ai vrut sa o faci geloasa, atunci nu e de blamat sotia ta pentru ce a facut. Poate foarte putin sau deloc. Chiar se comporta foarte ok acum. Poate e o femeie ok si a vrut sa te faca gelos, s-a razbunat pentru ce ai facut tu.
Nici tu nu stii ce vrei. Nu prea pare sa tii prea mult la ea si probabil si-a dat seama. Si probabil nici ea nu este convinsa de ce face. Ar fi mai bine sa luati o pauza amadoi cred. Viziteaza-ti copilul dar aveti multe de vorbit.
Sau, mergeti la psiholog amandoi, poate va lamuriti mai bine.
0
06-09-2012, ora 16:35
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Tentativele de sinucidere sunt un semnal important de luat in calcul in ce priveste sanatatea psihica. Un control medical specializat si intrarea intr-un proces terapeutic sunt elementare in astfel de situatii.
Nu ceilalti, fie sotie, parinti, copii sunt cei care sunt responsabili de starea d-voastra sau au solutii la rezolvarea ei. Puteti invata cum sa deveniti propriul stapan daca v-ati saturat de acest fel de viata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: