am observat ca imi pocnesc si ma dor articulatiile de cateva luni

22-08-2011
eva56
Nu este medic/terapeut
eva56
Buna ziua,
De cateva luni am observat ca imi pocnesc si ma dor articulatiile si simt nevoia de a-mi intinde muschii.
Mentionez ca am 18 ani.De multe ori dupa ce consum o cantitate mare de lichide am aceste dureri, nu stiu daca poate avea legatura..
As dori sa stiu ce analize ar trebui sa imi fac sau ce sfat imi puteti da.

Multumesc anticipat
6 comentarii
0
23-08-2011, ora 08:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ne-ati precizat elementele esentiale: sex, greutate, antecedente, sporturi practicate etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-08-2011, ora 12:21
eva56
Nu este medic/terapeut
eva56
sex feminin, greutate 56 kg, inaltime 160, fara antecedente, nu practic niciun sport dar fac miscare(mers pe jos, bicicleta, inot..)
0
23-08-2011, ora 23:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Poate fi vorba despre o suprasolicitare de tip sportiv a articulatiilor, dar pot exista alte zeci, poate sute de cauze diferite.
Incercati un repaus sportiv total de cateva luni si observati efectele.
Daca simptomele persista, puteti consulta un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-08-2011, ora 10:42
eva56
Nu este medic/terapeut
eva56
Multumesc
0
27-08-2011, ora 01:11
tema
Nu este medic/terapeut
tema
eva56, desi pot fi mai multe cauze care provoaca simptomele de care vorbesti, haide sa incerci, prin eliminare, sa gasesti cauza principala.
Daca ar fi vorba despre reumatism, acesta poate fi provocat de o infectie, asa ca, ar fi bine sa faci intre timp cateva analize.
Infectiile le poti cauta in 4 locuri: nas, gat, vagin si vezica.
Asa ca, ar trebui sa iti faci urmatoarele analize:
- exudat nazal si faringian cu antibiograma
- secretie vaginala - cultura si antibiograma, eventual si cultura pentru depistare streptococ grup B
- urocultura cu antibiograma.
Daca nu ai posibilitatea sa le faci pe toate, incepe macar cu secretia vaginala deoarece, infectiile localizate aici dau cel mai des simptomele mentionate de tine.
Inainte de recoltare nu trebuie sa te speli in vagin si nici sa faci sex cu 48 de ore inainte.
Deasemenea, pentru exudate, nu trebuie sa te speli in nas si in gura si nici sa bei apa in dimineata cand mergi la laborator pentru recoltare.
0
27-08-2011, ora 09:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, este evident ca aveti perfecta dreptate.
Nu trebuie sa recoltati absolut nici o analiza fara un examen clinic prealabil: sunt inutile si costisitoare.
Reumatismul articular acut post-streptococic se manifesta prin artrita "fugace" si tranzitorie post infectie amigdaliana, este relativ usor de recunoscut la examenul clinic si anamnestic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.