pocnituri de genunchi

14-07-2016
flor1988.
Nu este medic/terapeut
flor1988.
Buna ziua!
Ma numesc Florentina am 28 de ani 1.64, 61 kg. Am un an de cand imi pocneste genunchiul stang si mai nou a inceput si dreptul. Este un real disconfort sa aud de fiecare data cand urc scarile sau cand fac diverse exercitii, sau cand pedalez. Am momente cand simt si o usoara durere dar imi trece repede. Nu am practicat nici un sport. Ce ar putea fi? Mentionez ca am luat pentoxiretard, neurotop si tiolin complex la sfatul dn doctor neurolog( sunt suspecta si de spina bifida, urmeazs sa mai fac un rmn). Va rog sa imi dati un sfat si o indrumare.
Va multumesc!
1 comentarii
0
20-07-2016, ora 23:14
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Pocniturile(numite medical CRACMENTE) articulare sunt o manifestare a unei afectiuni degenerative a articulatiei respective, in cazul genunchiului-gonartroza, fara insa a fi suficient acest simptom pentru a stabili diagnosticul de gonartroza. E posibil sa nu aveti nici o afectiune articulara si sa aveti cracmente, dar e posibil sa aveti o gonartroza. Pentru confirmarea acestei suspiciuni este necesara o radiografie a genunchiului(e si mai bine sa faceti bilateral) si apoi sa va consulte un reumatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Genunchi care „trosnesc” - un posibil semn de osteoartrită
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • De ce trosnesc articulațiile? (cauzele posibile ale zgomotelor articulare)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Oasele/articulatiile trosnesc/pocnesc - cauze posibile
  • Zgomotele articulare ar trebui să ne îngrijoreze?
  •