ameteala, tremur, nod in gat, repiratie greoaie, stare de inechilibru, oboseala...etc

12-03-2015
bubuvali
Nu este medic/terapeut
bubuvali
Buna ziua
De ceva timp ma lupt cu o problema mult peste puterile mele de intelegere si 'vindecare'.
Simptome:
- dupa primele minute de cand ma trezesc, am o senzatie de ameteala continua...
- tremurat in tot corpul
- nu ma pot concentra mai pe nimic
- scaderea randamentului gandirii si tinere de minte (pur si simplu daca sunt intr-o conversatie nu pot urmari firul ei...am o stare de dezinteres total si nu ma pot concentra)
- senzatie de nod in gat
- voce 'tremurata' si incapabil de a pronunta cuvintele putin mai complicate, corecte
- senzatie 'fara aer' - cateodata nu pot vorbi pentru ca simt ca am nevoie de aer si trebuie sa respir fara a depune vreun anume efort


Cred ca am scris destule, problemele acestea au inceput de acum 2 ani de cand am facut primul atac de panica.Nu stiu daca este o problema fizica, cred ca tine mai mult de psihicul meu bolnav.
Cel mai mult, ca sa zic asa, ma supar pe faptul ca nu mai pot 'beneficia de inteligenta'... ca sa dau un mic exemplu, cand vreau sa gasesc o solutie la o problema ma simt distras de acele simptome...
chiar as vrea sa ma ajutati daca puteti cu un sfat sau un tratament.
Am incercat un tatament natural (dormolin - anxietate, insomnii...etc si ginkoprim), am efectuat ekg-uri, electrocardiograme (mi s-a spus ca am un usor suflu al inimii)

Pur si simplu sunt distras de aceste simptome si 'ma afund in interiorul meu cu o suparare iesita din comun'.
5 comentarii
0
12-03-2015, ora 18:34
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
In principiu trebuie cautate cauzele; poate fi vorba de un dezechilibru mineral-electrolitic in corp, o evaluare a hormonilor tiroidieni, starea glandelor suprarenale(cortizolul influenteaza puternic adaptarea la stres), dezechilibru neuro-vegetativ sau poate doar un blocaj-surmenare pshihica pe fond de stres. Pot fi multe cauze, functie de varsta dvs, greutate, mediul in care traiti, antecedente medicale, etc. pot genera dezechilibre, iar organismul incearca sa faca fata dand semnale...
0
14-03-2015, ora 18:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ bubuvali

Aveti un Sindrom anxios depresiv posibil si cu atacuri de panica.
Mergeti la un psihiatru sa va dea un antidepresiv (medicament ce merge si pe depresie si pe anxietate; aveti elemente si de depresie).
Naturistele sunt apa de ploaie.

Sunt stricati neurotransmitatorii si ca intelegeti mai bine cum si in ce fel, de ce tre sa luati ad-uri, vizionati filmuletele in engleza cu "neurotransmitters" de pe Youtube sa pricepeti mai bine ce se intampla in corpul dv.
0
15-03-2015, ora 12:48
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
Datorita primaverii si a schimbarilor in organism pot aparea asemenea simptome sau chiar o problema anxios-depresiva cu sau fara atacuri de panica, niciodata anxietatea va fi lipsita de depresie si invers. In legatura cu tratamentul @CLARA ai mare nedreptate in legatura cu ce spui despre tratament, datorita tratamentului naturist mi.am revenit din aceste probleme, am incercat si droguri de alea care mi.au facut foarte rau am ajuns la sindrom serotoninergic si era sa dau coltul. Pentru neurotransmitatorul numir serotonina potrivit este 5HTP din planta grifonia simplifocia care are efect la fel ca un tratament pe baza de chimicale doar ca fara reactii adverse si alte complicatii datorita modificarilor sangvine si hepatice. Nu va lasati drogati de acesti psihiatri care va vor prinde in mana si va vor stoarce de bani. Pentru simptomele fizice oboseata etc mai recomand Rodiolin. (A. Mihai Gabriel, asistent medical in devenire :).
0
30-03-2015, ora 20:44
cristina maria dima
Nu este medic/terapeut
cristina maria dima
Bubuvali, eu pt simptomele tale am luat seroxat, serquel timp de 1 an şi m-am vindecat acum 1 an! Menţionez ca am fost bolnava 6 ani jumate!
Cristina
0
04-04-2015, ora 17:09
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Hey bubuvali ! Ce raspuns ai gasit pt prpblemele tale ? Ai inceput tratamentul? Ce ai ales naturiste sau alopate?si eu sunt in aceesi situatie, Inca mai caut raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Tremurături apărute din senin - cauze posibile
  •