Amorteala picior stang doar cand urc pe scari sau in panta | Forumul Medical ROmedic

Amorteala picior stang doar cand urc pe scari sau in panta

09-06-2022
monalisa14101978
Nu este medic/terapeut
monalisa14101978
Buna. As avea nevoie sa inteleg ce am sa pot trata. Am 35 ani, barbat, 75 kg, de cam 8 luni, de fiecare data cand vreau sa urc pe scari sau plimbare in panta, piciorul meu stang imi amorose de la incheietura cu bazinul, tot pana jos.. Sunt nevoit sa ma opresc pe loc ca sa isi revina. In cam 20 secunde. Mersul pe suprafata dreapta nu ma deranjeaza cu nimic azi am facut 27.000 pasi pe spatiu drept.. Ati putea sa imi spuneti ce ar putea fi? Nu stiu daca are vreo legatura, dar acum o luna am facut un infact, o vena infundata pe un sfert, una pe 3 sferturi si inca una infundata complet. mi au pus un stent, au curatat una si astept operatie cord.pentru a treia RCA. In rest toate analizele bune. Astept raspuns urgent va rog
3 comentarii
0
24-06-2022, ora 11:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este foarte probabila o legatura cu afectiunea cardiaca, ce provoaca o insuficienta circulatorie periferica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
19-10-2022, ora 20:07
monalisa14101978
Nu este medic/terapeut
monalisa14101978
Buna seara. Ati avut dreptate, fratele avea o artera complet infundata si celelalte una 80%, 50%, si 30 %. A facut acum 12 zile operatie, i au pus 4 bypassuri coroniane. I au luat vena de la bratul si piciorul stang.dar azi dupa 12 zile de la operatie, a incercat din nou sa urce intr o panta foarte mica, si piciorul este la fel, poate un pic mai tare. Cand merge in linie dreapta, pe scari sau coboara la vale, nu are nimic. Dupa parerea dumneavoastea, ce ar putea fi? Multumesc daca imi raspundeti
0
20-10-2022, ora 15:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Trebuia sa puna aceasta intrebare chirurgului cardiac sau cardiologului curant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezultatele stentării venoase ar putea fi îmbunătățite semnificativ, prin abordarea unei noi modalități de ghidare a procedurii
  • Tongxinluo, asociat tratamentului standard, îmbunătățeÈ™te evoluÈ›ia post infarct miocardic acut (studiu amplu)
  • Beta-blocantele nu aduc beneficii suplimentare supravieÈ›uitorilor unui infarct, cu funcÈ›ie cardiacă normală
  •