analize sumar urina si urocultura. Rog interpretare! | Forumul Medical ROmedic

analize sumar urina si urocultura. Rog interpretare!

16-01-2010
elia30
Nu este medic/terapeut
elia30
Buna, ma numesc Dana si sunt din Bacau. Am fost 10 zile la ski iar la intoarcere acasa, am simtit un disconfort la urinare. Urinam chiar si la 5-8 minute, dar foarte putin cam cat o lingura, de usturime nu va pot explica, imi este frica si acum sa beau lichide mai multe, deoarece prefer sa nu mai ies afara, ceea ce m-a facut sa ma duc sa-mi fac analize. Rezultatul este urmatorul (va scriu ce este notat cu rosu). Proteine 2+, densitate 1.050, hematii 4+, corpi cetonici DUBIOS (+/-), chiar asa scrie DUBIOS. Leucocite 3+, urocultura cantitativa mai mare de 100.000 UFC/ml, ESCHERICHIA COLI, sterila. Durerile au inceput in urma de 4 zile, iar joi 14 ianuarie dimineata mi-am dus analiza, apoi m-am dus la farmacie sa iau ceva. Farmacista mi-a zis ca daca tot mi-am luat analiza nu are rost sa iau orice fel de antibiotic si sa astept raspunsul, si mi-a dat doar Uricol.(rau tare la gust :(((). Multa caldura, bidoane cu apa calda si am facut chiar infuzii cu ceai de musetel si galbenele. Iar azi dupa ce mi-am luat analizele, cum este Sambata si nu mai gasesc pe nimeni pe la cabinete, mi-am luat conform antibiogramei Ceftibuten (Cedax), pentru 5 zile. Poate cineva sa-mi nterpreteze si mie analizele!Va multumesc si va doresc multa sanatate si tot ce este mai bun! Dana
4 comentarii
0
17-01-2010, ora 02:47
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Este infectie urinara dupa-cum cred ca ti-ai dat seama si singura sau ti-a spus dr.

Din moment ce ai luat antibioticul conform antibiogramei este foarte bine. Acuma depinde si ce doza iti administrezi. Continua tratamentul macar 7-10 zile, sau cum scrie la carte, pana la sterilizarea urinii. Continua si cu Uricolul care este un dezinfectant urinar(printre altele)
In plus fa bai calde de sezut cu cretisoara, seara inainte de a te baga in pat si evita macar cateva zile sa iesi in frig. Urmareste deasemenea sa iti fie cald la picioare. Eventual te dai cu spirt si pui sosete noaptea.
Sanatate!
0
17-01-2010, ora 10:58
elia30
Nu este medic/terapeut
elia30
multumesc frumos pentru raspuns. Am sa urmez intocmai tratamentul, problema mea este ca la picioare sunt tot timpul rece, mai putin dimineata cand cobor din pat, in rest.Multumesc oricum. Toate cele bune!
0
17-01-2010, ora 13:44
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Ma bucur ca ti-am fost de folos catusi de putin. Uite o chestie pe care o fac eu cand sunt pe cale sa racesc : ma dau pe talpi si intre sani cu tinctura de iod, dupa care iau sosetele in picioare si ma culc. Ai sa vezi, ca fie metoda cu spirtul fie cea cu tinctura de iod, fac minuni pentru incalzirea picioarelor.
Despre picioare reci in timpul zilei este alta poveste. Deocamdata fa ce ai de facut pentru problemita a ctuala!
Si apropos, si eu sunt din Bacau!
Sanatate!
0
01-09-2011, ora 10:14
GABI43
Nu este medic/terapeut
GABI43
Buna ziua
sotul a facut analiza de urina si i-au iesit urmatoarele rezultate, va rog sa ma ajuti si sa-mi spuneti daca sunt probleme grave
SG 1025
LEU- neg
NIT- neg
PH-5
ERY- neg
PRO- neg
GLU normal
ASC 20 mg/dl
KET- 15 mg/mdl
UBG- nromal
BIL neg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne recoltăm urina pentru laborator
  •