antibiograma-tulpina testata stafilococ patogen izolata din exudat faringian!!

28-03-2008
Anamaria22
Nu este medic/terapeut
Anamaria22
va rog sa ma ajutati in interpretarea unei antibiograme!!
analiza este facuta de mama mea in varsta de 40 ani si suna astfel:

antibiograma
tulpina testata:prezent stafilococ patogen
izolata din:exudat faringian

amoxicilina-intermediar
ampicil.+sulbactam-sensibil
amox.+ac.clavulanic-sensibil
cefaclor-intermediar
cefoperazona-sensibil
cefotaxim-sensibil
eritromicina-rezistent
oxacilina-sensibil
vancomicina-sensibil

absent streptococ b-hemolitic

astept raspunsul urgent si va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
28-03-2008, ora 00:00
arten
Nu este medic/terapeut
arten
mama ta are o infectie care poate fi tratata cu antibioticele la care apare sensibil stafilococul(de ex vancomicina, cefotaxim...) numai sa nu set rateze singura, trebuie sa mearga la un doctor care sa stabileasca doza si peroada.
0
28-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Arten..are dreptate. Trebue sa va consulte un medic...si cred ca med.ORL este cel mai in masura sa aprecieze daca infectia este din amigdale sau faringe..la fel de bine poate sa fie si de la carii dentare!
Asteptam un rezultat.
0
28-03-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
De regula stafilococul nu este agent etiologic al infectiilor faringiene, fiind in general lipsit de semnificatie clinica la acest nivel. De multe ori laboratorul nu lucreaza antibiograma pentru a nu induce clinicianul in eroare (decat la cererea acestuia).
Sunt persoane purtatoare de Staphylococcus aureus la nivel nazal sau faringian, de unde ajunge pe tegumente. Nu se trateaza obligatoriu ci numai in caz de interventii chirurgicale pe care le-ar putea complica.
Izolarea stafilococului in exsudatul faringian poate reflecta o disbioza locala intr-o infectie virala.
Rezultatul trebuie prezentat medicului curant pentru a lua o decizie si in functie de contextul clinic.
Numai bine!
0
28-03-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Si inca ceva...eliminarea portajului nazal de stafilococ patogen se face prin aplicatii topice nazale de unguente cu antibiotice antistafilococice.
0
29-03-2008, ora 00:00
Anamaria22
Nu este medic/terapeut
Anamaria22
Va multumesc frumos...chiar mi-au fost de ajutor aceste explicatii avand in vedere ca mama mea nu locuieste in acelasi oras cu mine, si ma temeam sa nu fie ceva grav si sa evite sa imi spuna.Sanatate maxima va doresc si numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •