anticonceptionale karissa si menstruatie neregulata

64 comentarii 1 23 Înainte ›
0
20-08-2009, ora 22:09
danabdm
Nu este medic/terapeut
danabdm
buna seara! am si eu o nedumerire.si daca mi-ati putea raspunde mi-ati fi de mare ajutor.iau anticonceptionale karissa de 6luni si as vrea sa fac o pauza de o luna.insa nu am terminat blisterul...si in timpul acesta nu voi avea contact sexual(si deja am o saptamana de cand nu am mai avut).pot sa incep pauza de acum sau trebuie sa termin blisterul.multumesc anticipat!
0
15-09-2009, ora 16:54
noi doi10
Nu este medic/terapeut
noi doi10
buna.am o intrebare...am luat prima folie de karissa, dar in a doua zi de pauza din cele 7 mi-a venit ciclu...oare e bine sau...as vrea un raspuns.ms
0
15-09-2009, ora 17:40
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
este foarte bine noi doi10, normal trebuie sa-ti vina in una din aceste 7 zile nu are importanta ca e prima sau a cincea. numai bine
0
16-09-2009, ora 16:55
noi doi10
Nu este medic/terapeut
noi doi10
ramonikaalexa mersi pt raspuns...si totusi e schimbare mare...inainte de a lua pastile eram pe rosu 5-6 zile acum am fost 2 zile si gata.se poate sa fie normal sau...ast rasp.mersi
0
18-09-2009, ora 12:16
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
si eu aveam la fel inainte de anticonceptionale dar odata ce am iceput sa iau, menstruatia sa redus la jumatate si ca zile si ca, cantitate. Foarte important este sa le iei la aceasi ora in fiecare zi si sa ai mare grija laalte pastile, in general antibioticele a, si am inteles ca si ceaiul de sunatoare si sucul de gref interactioneaza cu acc. in rest sper sa aud de bine
0
18-09-2009, ora 12:54
cristalina
Nu este medic/terapeut
cristalina
Buna ziua,

Am si eu o intrebare : spuneti-mi va rog daca iau un tratament pe baza de ovule ( gymel si cervigral-sau ceva de gen) si iau anticonceptionale logest au vreun efect asupra contraceptivului.
Daca combin aceste ovule cu anticonceptionalul pot dauna contraceptivului ( nu-si mai fac efectul) ??
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra
0
09-11-2009, ora 20:58
ady89
Nu este medic/terapeut
ady89
buna!am si eu o intrebare...iau karisa de cateva luni si pt prima data nu vreau sa fc pauza...dak iau in continuare si dupa o saptamana fc pauza este vreo problema???am un majorat si nu vreau sa fiu p rosu si ma gandeam sa aman cu o saptamana...e ok???va rog un rasp rapid dak se poate...merci
0
25-11-2009, ora 15:41
sweetrain
Nu este medic/terapeut
sweetrain
buna, am o intrebare: am luat karissa la recomandarea medicului, in urma unui test de sange, totul a fost ok timp de 6 luni, cand m-am decis sa fac o pauza. Din motive obiective, pauza a durat 2 luni, in loc de una.
Cand m-am apucat iar, am luat karissa in prima zi de menstruatie, in urmatoarea zi, menstruatia a incetat, (deci am avut doar 2 zile de menstruatie) si a fost inlocuita de un lichid maroniu. Intrebarea mea este urmatoarea, exista posibilitatea ca aceasta sa se fi intamplat ca un efect advers de la anticonceptionale?
Dar daca ceea ce am considerat eu a fii menstruatie, a fost de fapt un spotting mai puternic, care sunt efectele unui anticonceptional, luat gresit?
0
02-12-2009, ora 22:27
monicanicoleta
Nu este medic/terapeut
monicanicoleta
Cam cat ati slabit de la Karissa?
0
25-02-2010, ora 21:39
Bubburuza
Nu este medic/terapeut
Bubburuza
Buna.. iau karissa de 6 luni, recomandarea a fost facuta pe 1 an, din cauza unor chisturi.. am slabit si eu cam mult, dar nu.mi trecea prin cap k poate fi din cauza pastilelor. eram slaba si inainte, dar acum..de la 49 kg am ajuns la 43-45 kg la 19 ani, si desi mananc foarte bine, nu reusesc sa ma ingras din nou..deci pt mine asta este o problema. Credeti k este bine sa schimb karissa doar pt acest lucru, sau e mai bine sa continui cu ele?
0
24-03-2010, ora 23:32
rodica stefania
Nu este medic/terapeut
rodica stefania
buna!
am si eu o mare rugaminte la kre v-as fi recunosktoare sa-mi raspundeti kt mai repede..am luat contraceptive karissa acum un an..vreo 11 luni cred..le-am intrerupt s le-am reinceput in prima zi de menstra..azi sunt la a 8-a zi si ink nu mi-e trecut..stiu k in prima luna knd le iei e normal sa tina mai mult, dar totusi..sunt km ingrijorata..
astept un raspuns kt mai repede va rog..
0
05-10-2010, ora 19:14
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
buna seara. intrebarea mea este legata tot de karissa. in ultimele doua luni s-a intamplat sa uit sa iau cate o pastila, imi dadeam seama abia a doua zi cva nu am luat-o, si o luam atunci. in prima luna am avut contact sexual la doua zile dupa ce am uitat-o ( s-a intamplat ), mia venit ciclu normal in cele 7 zile, insa luna aceasta am uita sa o iau pe cea de joi si am luat-o vineri pe 11.30 ( eu le luam la ora 21). problema este ca ma doare foarte tare burta si se pare ca imi vine cilul, dar mai am 4 pastile de luat. e posibil sa fiu insarcinata sau ce?. multumesc frumos
0
06-10-2010, ora 17:31
karinaaa
Nu este medic/terapeut
karinaaa
Ramonika, cel mai bine este sa faci un test de sarcina si asa scapi de orice banuiala.E posibil si sa fii racit tinand cont de temperaturile scazute din ultimul timp.
0
06-10-2010, ora 19:24
ramonikaalexa
Nu este medic/terapeut
ramonikaalexa
da, asa ar fi cel mai bine. insa aseara eram destul de speriata. pana la urma nu venira nimic, nu stiu de ce am gasit putina secretie rosie f f putina, si am crezut ca vine inainte. testul il fac dumineca sa fie cu 4 zile inainte cum scrie deobicei pe teste. revin cu vesti ( de bine sau de rau ) ceo fi o fi acum. multumesc pentru sfat
0
07-10-2010, ora 18:32
roxy_sweetyee
Nu este medic/terapeut
roxy_sweetyee
buna la toata lumea sunt noua pe forum si si am o problema sa va povestesc:am nascut si dupa vreo trei luni dupa ce am terminat cu alaptatul doctorul mi-a recomandat karissa sa le iau din prima zii a ciclului menstrual. bun si facut.in prima zii cand a inceput sa imi curga ceva menstra am si inceput sa iau pastilele numai ca menstra nu a durat decat acea zi.eu am continuat sa iau pastilele si la a 15-a zi de administrare a pastilelor am avut o sangerare maronie si putin sange.e normal?ew anormal?ce sa fac sa continui cu pastilele?e normal sa am decat o zi ciclu? astept raspuns mersi
0
07-10-2010, ora 20:42
roxy_sweetyee
Nu este medic/terapeut
roxy_sweetyee
si mai am o intrebare:sunt protejata in conditiile date va rog sa imi raspunda cineva mersi
0
08-10-2010, ora 19:21
bubulici
Nu este medic/terapeut
bubulici
buna...iau anticonceptionale karissa de cateva luni, insa acum am incurcat pastilele, adica in loc de joi de la mijloc am luat joi de la sfarsitul tabletei...as vrea sa stiu ce sa fac in situatia asta?
daca trebuie sa le iau in continuare si daca mai sunt protejata? multumesc
0
18-10-2010, ora 11:44
venere
Nu este medic/terapeut
venere
ciao! nu am mai intrat de mult p site vroiam sa va spun ca eu continui cu karissa ma simt perfect si m a facut sa imi mentin greutatea ba chiar sa slabesc...numai ca vineri am terminat blisterul iar sambata am observat o pata mica marro apoi s a oprit ma gandeam ca era menstra dar m am inselat.azi ar fi tre sa imi vina de regula si o sa astept...credeti ca e ceva in neregula?va pooop p toate
0
18-10-2010, ora 11:47
venere
Nu este medic/terapeut
venere
pt bubulici sa stii ca eu am auzit ca nu are nici o legatura deci sunt toate la fel pastilele au acelasi continut deci dc gresesti si o iei p aia d vineri in loc de joi de ex nu are nimik, vineri o vei lua p aia de joi eu asa stiam...
0
21-10-2010, ora 12:29
venere
Nu este medic/terapeut
venere
imi poate da cineva un sfat as vrea sa schimb data in care sa imi vina cum ar fi sa imi vina dupa o sapt dela data normala pt ca plec la mare si nu as vrea sa fiu cu menstruatie.a incercat cineva sa faca lucrul acesta?
0
04-01-2011, ora 15:14
naty_28
Nu este medic/terapeut
naty_28
buna.am o mica problema si as vrea sa stiu ce se intampla.dupa o perioada de cateva luni de pauza.am inceput sa iau anticonceptionale din nou.insa am avut o scurgere sangeroasa in fiecare zi.si nu inteleg de ce.de cateva zile ma doare si burta.si e din ce in ce mai abundent sangele...desi eu nu am terminat blisterul.mai am doua pastile.ce se intampla????
0
05-01-2011, ora 07:56
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cel mai bine pentru organismul dv ar fi sa luati si ultimele doua pilule din blister si apoi sa nu mai luati niciodata anticonceptionale. Sangerarile sunt o reactie adversa mai frecventa, dar mai putin grava in comparatie cu alte riscuri la care va expuneti: cancer de col, de san, de ficat si de colon, accidente tromboembolice, boli metabolice, sterilitate, cresterea incidentei si gravitatii bolilor inflamatorii pelvine.

Dar, daca totusi insistati sa luati anticonceptionale, alegeti raul mai mic pentru cazul dv, care este Diane 35. Aceasta nu inseamna ca va recomand Diane, ci e ca si cand as spune: "daca tot vreti neaparat sa fumati, mai degraba fumati pipa".
0
16-01-2011, ora 23:57
Gabriella Maria
Nu este medic/terapeut
Gabriella Maria
Buna. Am si eu o intrebare. Am fost la medicul ginecolog pentru a-mi face un control, sa vad daca totul e in regula, si sa-mi prescrie anticonceptionale. Nu au fost niciun fel de probleme iar acesta mi-a prescris karissa. Am inceput sa le iau din prima zi cand mi-a venit menstruatia, iar dupa prima pastila luata a inceput sa ma usture foarte tare si am inceput sa merg foarte des la toaleta, din sfert in sfert de ora, nu am dormit toata noaptea si am dureri foarte mari, chiar insuportabile cand urinez. Ce sa fac? Sa merg iar la medic? Mi-e frica sa le mai iau in cazul asta. Va multumesc
0
18-02-2011, ora 13:35
mighty19
Nu este medic/terapeut
mighty19
am si eu o intrebare. Am luat o luna Karissa, dupa 2 luni de pauza. Am luat-o timp de 20 de zile, in a 13-a zi am uitat sa iau 1 pastila. Azi sunt in a 7-a zi de pauza si inca nu mi-a venit ciclul. Mentionez ca ne-am protejat si cu prezervativ. Am avut destul de multe scurgei (pete) si in timpul lunii. Eu exclud sarcina deoarece ne-am protejat si cu prezervativ. Acum nu stiu ce sa fac. Sa incep de maine o noua folie sau nu?
0
13-03-2011, ora 16:43
ema.emu
Nu este medic/terapeut
ema.emu
buna, folosesc si eu a.c karissa de 1 luna si pana acum totul e ok, ma impac bine cu ele dar am si eu o nelamurire si as vrea ca cineva sa ma lumineze... nu stiam ca atunci cand uiti sa iei o pastiluta la ora stabilita o poti lua si mai tarziu doar sa nu treaca 12 ore, eu am uitat de vreo 2 ori sa iau si am considerat ca e mai bine sa nu le iau deloc asa ca in loc de 21 de pastilute am luat doar 19, se poate intampla ceva (ma intereseaza mai mult dereglarile hormonale pe care le poate suferi corpul meu deoarece nu am avut contact sexual neprotejat)? tin sa mentionez ca mi-a venit mentruatia de la a3a zi de pauza... multumesc
0
17-03-2011, ora 21:10
ndraa09
Nu este medic/terapeut
ndraa09
buna, am o nelamurire...medicul mi-a prescris Karissa, am luat prima pastila in prima zi a menstruatiei cum trebuie, nu am uitat sa iau nici o pastila, fiecare la ora fixa, dar am avut sangerari pana in ziua a23a.am facut si pauza de 7 zile si am inceput o alta folie chiar daca nu mi-a venit iar.si acum sunt pe la jumatatea foliei si inca nu am semne de aparitie a menstruatiei. ar trebui sa incetez sa mai iau anticonceptionalele si sa ma duc la medic cat mai repede?
0
23-05-2011, ora 23:57
stres
Nu este medic/terapeut
stres
buna seara!am si eu o problema, va rog sa ma ajutati!am 24 de ani si jumatate si sunt inca virgina si m-am hoatarat sa-mi incep viata sexuala dar inainte vreau sa iau anticonceptionale, nu am fost la doctor mi-am cumparat din farmacie karisa dar nu am inceput sa le iau, astazi ar fi ultima zi de menstruatie, ce ma sfatuiti sa fac ?va multumesc
0
17-06-2011, ora 12:03
mighty19
Nu este medic/terapeut
mighty19
Buna

Am si eu o intrebare: iau anticonceptionale Karissa. Blisterul mi se termina saptamana viitoare vineri. Saptamana viitoare miercuri merg la mare. Dupa ce mi se termina blisterul inceput pot sa iau inca 7 bucati din noul blister? Nu vreau sa-mi vina in timp ce sunt la mare. Va rog sa-mi dati un sfat cum sa procedez.
multumesc
0
01-07-2011, ora 13:36
deiutzza
Nu este medic/terapeut
deiutzza
buna ziua, sunt noua pe forum si as dori sa ma ajutati si pe mine.am fost la doctor si mi-a prescris karissa, am luat din prima zi a ciclului (adica din 22.06).ciclul menstrual ma tine de regula 5 zi zile si nu am nici un fel de probleme cu el, insa acum dupa ce am terminat ciclul mentrual continui sa am sangerari de atunci chiar si in timpul actului sexual.nu sunt sangerari mari si uneori au o culoare maronie, dar vreau sa stiu daca e normal.va rog mult sa-mi raspundeti, eu nu am mai luat niciodata anticonceptionale pana acum si adevaru e ca sunt putin speriata.mai e o chestiune, doctorul mi-a zis ca sunt protejata incepand din prima zi a primului drajeu luat...e adevarat???
0
05-07-2011, ora 18:33
AndreeaNita
Nu este medic/terapeut
AndreeaNita
Buna tuturor.este a 2-a luna cand iau Karissa si aseara (luni) am uitat sa iau pastila...astazi am luat-o pe cea uitata. E bine sau nu? in continuare ce fac? Ajutati-ma urgent va rog. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
64 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • De ce întârzie menstruația?
  • De ce ai menstruații neregulate și ce poți face
  •