Artroza patelo-femurala stg incipienta

17-04-2013
kelloboss
Nu este medic/terapeut
kelloboss
Am 27 de ani, 1, 84, si 92kg. Am facut fotbal timp de 10 ani, iar apoi m-am lasat de el.Chiar dupa ce m-am lasat de el am suferit o operatie de menisc. Timp de 8 ani n-am avut nici o problema cu acel genunchi pana acum 2 sapt cand aveam mici dureri daca stateam mult cu piciorul indoiat, iar la indreptare le simteam sub genunche. Am fost la o consultatie urmata de radiogfrafie iar diagnosticul a fost artroza patelo-femurala stg incipienta. Mai pe romaneste mi s-a spus ca, cartilajul de la rotula imi este distrus, si as avea un inceput de artroza. Tratament mi'a dat pastile de diclofenac daca am dureri, iar la dureri si mai mari infiltratii. Mi-a spus si ca nu se mai poate reface acel cartilaj. Totusi nu vreau sa cred ca nu se poate reface, si as dori niste sfaturi in aceasta privinta, ceea ce mi-e interzis sa fac, ceea ce in mare parte ar fi bine sa evit, si ceea ce e indicat sa fac si ce tratament sa urmez. Va multumesc
5 comentarii
0
19-04-2013, ora 09:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate situatia este exact cum ati prezentat-o: cartilajul a fost distrus din cauza foot-ball-ului (sport fabulos de agresiv pentru genunchi, dupa cum deja ati remarcat) si nu mai exista nimic de facut.
Trebuie doar sa evitati asemenea sporturi care distrug genunchiul (jogging, foot-ball, tenis, etc) si mai ales sa nu neglijati cele 20 kg in plus, care agraveaza enorm distrugerea cartilajului.
Nu v-as recomanda sa recurgeti la infiltratii, sunt inutile si foarte controversate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
19-04-2013, ora 10:10
kelloboss
Nu este medic/terapeut
kelloboss
Si ce medicamentatie mi-ati recomanda, ceva gen cartilagiu de rechin sau altceva? Si ca miscare, ce am voie sa fac, daca nici macar jogging nu mai am voie? Bicicleta am voie, atata cea "de camera" sau bicicleta normala. Nu doar pentru kilograme, ce si pentru o viata sanatoasa e recomandata miscarea, de aceea as vrea sa stiu ce fel de miscare mai am voie sa fac.
0
19-04-2013, ora 10:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu s-a descoperit inca nici un medicament care sa actioneze asupra cartilajului articular.
Cat despre suplimentii alimentari mentionati, puteti lua sau nu, oricum nu au o actiune demonstrata stiintific (caz in care ar intra in categoria medicamentelor).
Doar inotul va este favorabil. Trebuie sa intelegeti ca nu se poate slabi prin sport, ci 100% doar prin dieta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
19-04-2013, ora 14:22
kelloboss
Nu este medic/terapeut
kelloboss
Sa zicem ca reusesc sa slabesc pana undeva la 75/80 kg, oricum nu sunt f gras, poate doar am putin musculatura mai ingrasata, de 2 ani de zile fac si sala. Dar chiar daca voi fi mai slab, cartilajul meu va continua sa se degradeze daca nu exista tratament? Sa inteleg ca undeva peste 10 ani voi avea artroza, sau la ce sa ma astept de la viitor in legatura cu acel cartilaj?
0
19-04-2013, ora 14:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum va precizam, singurul "tratament"imaginabil consta in reducerea solicitarii mecanice a articulatiilor, prin greutate si efort.
Cartilajul D-voastra este deja partial distrus (artroza) din cauza sportului, distrugerea va continua inevitabil, insa ritmul de distrugere depinde de greutate si de efort (de modul cum va veti "menaja"articulatiile de efort excesiv).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: