bubite mici cu mancarimi pe tot corpul, contagioase

34 comentarii 1 2
0
30-09-2010, ora 12:49
MunteanP
Nu este medic/terapeut
MunteanP
Buna ziua, am si eu intrebare pt dvs.De 3 zile ma mananca tot corpul, nu mai pot dormi noaptea si tin sa mentionez ca nu am nicio alergie, nu iau medicamente si nimic din stilul meu de viata de dinainte de mancarime nu s-a schimbat.Nu apare nicio roseata, blande sau altceva, doar ma mananca peste tot.Singurul lucru care a intervenit in aceasta perioada este urmatorul:sufar de litiaza biliara si o data la 3-4 luni am stari de voma.urmez un tratament naturist cu Tonic Hepatic, timp de o saptamana pana mi se elibereaza bila.Rugamintea mea ar fi sa imi spuneti cum sa tratez mancarimea si totodata litiaza(am facut eco, iar medicul nu mi-a prescris nimic, deoarece a spus ca nu e grav, problema e ca mi-e frica sa vomit)Va multumesc anticipat.
0
03-10-2010, ora 16:33
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aveti nevoie de un examen dermatologic.
Este posibil sa fie vorba despre o reactie adversa la tratamentul cu Tonic.
0
09-02-2012, ora 15:50
Marisa 32
Nu este medic/terapeut
Marisa 32
D-le doctor, de cateva luni, au inceput sa imi apara pe corp, niste mici pete rosii, neregulate, care prezinta in varf mici vezicule pline cu puroi si care la o simpla apasare sau in contact cu hainele se sparg...petele rosii care ramin insa, treptat, dispar si ele... parca se ascund.Pe langa bubitele astea, imi mai apar un fel, ca niste mici pete rosii, putin proeminente, asemanatoare unor intepaturi de tantar...(sub aceasta forma prezentandu-se, in special, pe fata, dar nu numai).Ce e ciudat, ca unele din aceste bubite, dispar de la sine si apoi reapar in alta parte..Pana acum le-am mai tinut sub control cu sol. pe baza de alcool cu betadina dar totusi nu vor sa-mi dispara.
Specific ca bubitele apar:pe maini, picioare, trunchi, fata, inclusiv pe cap (cel mai des insa apar pe fata si pe piept)
Prurit nu prezint, decat rar si mai ales pe fata exterioara a palmei si la subsuori iar cand port imbracaminte necorespunzatoare, bubitele simt ca parca ma inteapa, ma maninca si se inmultesc.Trebuie sa mai spun ca... sunt si foarte contagioase, pt.ca s-au luat la toti membrii familiei, insa doi dintre noi, au doar la nivelul capului, pe corp, cele cateva care le-au aparut, au disparut efectiv de la sine.
Eu am facut un examen dermatologic si mi s-a zis ca este vorba de o micoza insa un alt medic a zis ca poate fi vorba de scabie.Dumneavoastra ce parere aveti din cele ce vi le-am prezentat.?
Cu ce afectiune asociati aceste simptome?
In cazul in care, banuiti despre ce ar putea fi vorba, spuneti-mi, VA ROG, ce TEST imi recomandati sa fac, pentru a vedea daca presupusul dv.diagnostic este adevarat? Cum testele difera de la o afectiune la alta, doresc sa stiu exact, pe ce pista trebuie sa merg, pentru a sti ce tip de test sa solicit si unde sa il solicit?
IN SPERANTA CA VOI PRIMI SI EU UN RASPUNS IN CEL MAI SCURT TIMP POSIBIL, VA MULTUMESC ANTICIPAT SI VA DORESC NUMAI BINE!
0
24-11-2012, ora 01:53
alexx20
Nu este medic/terapeut
alexx20
buna seara, am o mica ( sper ) problema..acum vreo luna si jumatate imi aparuse o mica iritatie in zona genitala ( capul penisului ) si m-am speriat, imediat am dat cu o crema si pana seara nu am mai avut-o; la vreo 2 saptamani mi-a aparut in zona testiculelor un mic, , cos, , sa zic asa, care ma manca mereu ( tind sa cred ca a fost un fir crescut inauntru, pentru ca acum este putin inflamat acel, , cos, , si in cap este negru ) ; asta nu e tot ; de vreo 2 saptamani si jumatate ma mananca aproape tot corpul (inclusiv zona genitala ), dar nu am bubite, imi apare cate una foarte putin vizibila imediat dupa ce ma scarpin... eu obisnuiesc sa ma fac cu masina de ras pe picioare si piept o data la 3saptamani;acum nu m-am mai facut de vreo luna si jumatate si ma gandeam ca asta ar putea fi o cauza a mancarimii mele pana azi, cand, in jurul pranzului cand m-am scarpinat in zona genitala si la un timp foarte scurt mi-a aparut inca o bubita pe partea laterala a penisului, iar acum, seara seamana cu un cos
va rog mult sa imi spuneti ce ar putea fi si ce ar trebui sa fac; sunt destul de speriat, avand in vedere ca nu sunt nici in tara
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: