cam in cat timp as putea sa imi reiau actiitatea de steward pe mare?

17-01-2011
piscotii
Nu este medic/terapeut
piscotii
Buna ziua, ma numesc Mihai sunt din Constanta si de sf.Ion am avut parte de o fractura de tibie si peroneu cu deplasare.Am fost operat, am o placutza 6 suruburi.Doctorul foarte bun, operatie reusita, eu externat dar intrebarea mea este cam in cat timp as putea sa imi reiau actiitatea de steward pe mare.Am 28 de ani, am 79 de kg, 1m si 74cm, sa zicem atletic, activ si acasa si mai ales pe mare.Am dat toate detaliile ca am citit si am vazut ca sunt importante.Am 7 zile de la operatie, nu ma mai supara, doar dureri de cap de la rahie am inteles...ma simt ok si in mintea mea simt ca ma pot recupera in 2 luni...e posibil sa pot sa plec pe mare in 2 luni?Doctorul a spus ca daca totul este in regula in 4 saptamani imi poate scoate atela...Mi-ar placea sa mi se spuna daca sunt visator sau nu ca din cate vad pe site dureaza cam mult recuoerarile astea.Multumes frumos!
6 comentarii
0
17-01-2011, ora 22:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul depinde de imaginea radiologica initiala, de situatia intra-operatorie a focarului de fractura, de stabilitatea montajului de osteosinteza, de imaginile radiologice de control, de antecedente si de multe, multe asemenea detalii.
Exista sute de tipuri de fracturi maleolare, mii de situatii intraoperatorii, si nenumarate posibilitati de evolutie post-operatorie.
In functie de aceste criterii se va stabili atitudinea terapeutica actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-01-2013, ora 18:42
taissia
Nu este medic/terapeut
taissia
Buna seara.
In august 2012, am cazut pe o scara lovindu-ma f. tare la cot si pulpa piciorului stanga. Dupa cateva ore m-am trezit cu o mare vanataie la pulpa si o durere. In urma unui tratament babesc, vanataia cat si umflatura s-au retras. La sfarsitul lunii decembrie mi-a aparut din nou umflatura, care insa pesista si acum (22 ianuarie - 2013) insotita de durere. Am pus gheata, gel cu ghiara dracului. Am procedat corect?
0
20-01-2013, ora 19:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Crioterapia (gheata local) si antiinflamatoarele locale sunt utile in orice traumatism sau orice problema a aparatului locomotor.
Ramane insa de stabilit diagnosticul si tratamentul necesar: este o ruptura musculara, o leziune osoasa, cartilaginoasa, ligamentara sau tendinoasa, un hematom calcificat, o problema vaaculara??
Numai o examinare clinica la ortoped poate elucida acest diagnostic
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-01-2013, ora 20:24
taissia
Nu este medic/terapeut
taissia
Va multumesc f. mult pentru raspuns.
Cu stima
0
29-01-2013, ora 11:57
taissia
Nu este medic/terapeut
taissia
Revin cu rezultatul ecografic, coapsa stanga. TV desmoida coapsa stanga. Va implor sa-mi spuneti ce inseamna, si ce tratament se impune (sunt salariata la stat cu un salar mic).Va multumesc anticipat.
0
29-01-2013, ora 22:37
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
tumoarea dezmoida este o tumoara usor maligna (low-grade fibrosarcom).
tumoarea este una destul de rara si se gaseste mai ales in abdomen
nu cred ca acest diagnostic se poate pune cu echograful, insa ar trebui clarificata situatia.
daca este vorba de o tumoara dezmoida, aveti nevoie neaparat de o biopsie si un examen histopatologic care sa confirme sau sa infirme diagnosticul.
daca diagnosticul se confirma, trebuie sa cautati un chirurg bun in tumori osteoscheletale (intr-un centru universitar deobicei exista asa ceva) si cu un oncolog si un radioterapeut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Experiențele persoanelor care realizează exerciții fizice în mod compulsiv, explorate de cercetători
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •