Ce fel de leziune are la plamani?

19-08-2012
M.Daniella
Nu este medic/terapeut
M.Daniella
Tatal meu are 50 de ani si a facut o tomografie la plamani saptam trecuta.In segmentul apical al lobului superior drept, subpleural, s-a evidentiat o leziune pseudonodulara, heterodensa, necalcificata, cu diametre axiale maxime1.1/0.8cm, avand mrgini neregulate si efect retractil subpleural, inconjurata de cateva imagini de traiecte bronsice cu mulaje bronsice in interior, convergente perilezional.Totodata in segmentul anterior al lobului inf drept subpleural, supradiafragmatic s-a evidentiat o leziune pseudonodulara, heterodensa, necalcificata cu diametre max 0.7cm, leziuni fibroase subplerale, vizibile in segmentele lateral al lobului mediu, anterior al lob inf drept, lingular inf al lob.superior stg.As vrea sa stiu ce fel de leziuni ar putea fii acestea si cat de grave ar fii.Doctorul i-a spus k ar fii bn sa se opereze si at vor vedea ce este acolo.Mie una mi s a parut cam ciudat.As vrea sa stiu dak chiar este nev de aceasta operatie.Va multumesc!
4 comentarii
0
20-08-2012, ora 00:00
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Apropo ce simtome a avut tatal dumneavoastra de a facut aceste investigatii si ce buletin de analize a facut ? Medicul chirurg v-a spus despre operatie?va intreb acestea ptr ca leziunile pot orienta catre altceva, insa, nu aveti si o radiografie?Sau un RMN?
0
20-08-2012, ora 16:45
M.Daniella
Nu este medic/terapeut
M.Daniella
tatal meu din cate am vaz eu se plange k transpira mereu, k ii este cald, nu are dureri in zona plamanilor.a facut CT.unul la incep verii parca si unul saptam trecuta..ambele au cam acelasi rezultat.da domnul chirurg i a spus despre operatie k ar fi bn sa se opereze.tatal meu l -a intrebat daca nu se poate face o bronhoscopie nu stiu daca zic bn...oricum cred k stiti dv la ce ma refer iar dansul i a zis exact asa""ei de ce sa iti mai bag si tubul ala p gat?""din cate stiu eu nu a fac nicio radiografie sau RMN.ideea e ca au fost vreo 2 doctori care l au intrebat daca a avut TBC..insa nu a avut..stiu doar ca acum cativa ani a av p cineva la munca cu aceasta boala dar e ceva timp de atunci.vreau sa stiu daca ce ar insemna acele leziuni pseudonodulare.
0
20-08-2012, ora 17:22
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Am inteles, daca m-as orienta dupa localizarea subpleurala dreapta si tocmai apicala, as bate plama ptr un TBCbacilul Koch are o mare afinitate ptr aceasta zona si papa plamanul pana cand ajunge sa obstrueze bronhia principala ceea ce este grav, da numeroase leziuni si adenopatii regionale dupa care urmeaza perioada de diseminare la alte organe si tesuturi.Insa asta e doar, teorie, ptr a confirma nu trebuie decat o bronhoscopie o proba cel mai exact niste teste de inflamatie adica:VSH fibrinogen proteina C reactiva electroforeza, leucocite si formula leucocitara care trebuiesc a fi la valori crescute, nu exagerat.Nu mergeti pe premiza ca cineva la munca are boala si el nu s-a contaminat etc etc ba da, este si poate a fost purtator sanatos pana cand a scazut rezistenta organismului.Poate si dumneavoastra aveti ptr ca bacilul nu se manifesta la inceput si e bine sa faceti un control si dumneavoastra.Aceea formatiune pseudonodulara poate sa arate si ca un chist pulmonar, ptr asta trebuiesc niste teste:reactia Rivalta, obligatorie, sputa, tstul respiratiei echinococului alte teste mai importante.Ptr orice evetualitate mergeti la un microbiolog ptr analize si investigatii dar si la pneumolog insa daca in ambele cazuri rez este negativ, atuncea incercati un oncolog care v-ar confirma tumora.Mai vorbim SAnatate!!!
0
20-08-2012, ora 20:33
M.Daniella
Nu este medic/terapeut
M.Daniella
Multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •