Consistenta scaun schimbata

01-11-2021
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna dimineata!

Am 25 ani!
Sufar de constipatie cronica de pe la varsta de 9 ani. Pana acum 2-3 luni mergeam la toaleta o data la 5-6 zile si scaunul era foarte voluminos, tare, cateodata chiar imprastiat, dar tare. In urma cu 2 luni si jumatate am mere in vacanta in strainatate si probabil am facut o infectie digestiva (o saptamana am avut diaree si dureri de burta). Din acel moment si pana acum nu am mai fost constipata, scaunul a devenit destul de moale, pastrandu-si totusi forma, dar spre sfarsit este chiar mai moale neavand o forma stabila. Tot la acelasi interval de 5 zile aproximativ merg la toaleta, dar consistenta, forma si mirosul s-au schimbat. Inainte nu mirosea aproape deloc, iar acum mirosul este destul de intepator.

Se poate sa am o infectie sau ceva mai grav?
Exista si alte investigatii imagistice utile in afara de colonoscopie? De preferat, sa nu iradieze.

Multumesc!
1 comentarii
0
01-11-2021, ora 06:28
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Ar fi util sa faceti coprocultura si examen coproparazitologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •