Copilul 1 an si 6 luni nu arata cu degetul

06-09-2021
Helena83
Nu este medic/terapeut
Helena83
Buna ziiua, am un baitel de 1.6 luni care nu arata cu degetul si nici nu vorbeste pe limba lui. Ma puteti ajuta? Programarea la medic este in luna Octombrie.
5 comentarii
0
06-09-2021, ora 17:56
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Un consult pediatric este necesar ! Nu în urgență, dar în viitorul apropiat !
0
29-10-2021, ora 14:24
Anca Cep.
Nu este medic/terapeut
Anca Cep.
Buna ziua,
Ce vesti aveti despre copilasul dumneavoastra?
Baietelul meu face 1, 6 luni saptamana viitoare si de asemenea nu arata cu degetul spre ceva ce isi doreste, intinde mana si o inchide si o deschide sa i dau ce vrea.Am incercat sa i pun la inaltime sa il stimulez sa imi indice, insa nu face decat sa ceara in brate sa ajunga la obiect, si daca insist si il rog sa mi arate ce vrea, se pune pe plans.In schimb pu e degetul de carte sau pe obiecte in sens de intrebare " ce e asta?";daca vede ciori pe cer se uita spre ele si rade, arata cu degetul spre.ele, sau daca vede o pisica pe afara, daca aprind becul arata cu degetul si se uita la.mn ca si cum mu ar zice ceva.
Ma ingrijoreaza treaba asta cu aratatul cu degetul, mai ales atunci cand vrea ceva.am citit ca e un semn de autism...nu mai pot dormi noptile, nu stiu ce sa fac.Rog un medic sa imi raepunda, sau cineva in situatie asemanatoare...
0
29-12-2021, ora 14:07
Freight
Nu este medic/terapeut
Freight
Anca Cep, eu zic sa va linistiti. Si baietelul meu a avut un comportament asemanator la aceeasi varsta.
Acum este fff bine, merge la gradinita, vorbeste, se joaca.
A spus primul cuvant cu sens la 2 ani si 2 luni si in 3 saptamani de la acest prim cuvant cu sens a inceput sa vorbeasca in propozitii.
Multa sanatate va doresc!
0
11-01-2022, ora 02:32
annais28
Nu este medic/terapeut
annais28
Bună ziua d-na Helena83. Ce vesti aveți despre copilul dvs? Ce v a spus medicul? Sunt o mămica îngrijorată, băiețelul de 1 an și 6 luni nu arata cu degetul și nici nu vorbește. Va rog un răspuns, mulțumesc.
0
18-01-2022, ora 12:13
Helena83
Nu este medic/terapeut
Helena83
Buna ziua, am fost la dna Crina Nedelcu, psiholog clinician, momentan nu avem un diagnostic clar… dar facem terapie de 5 ori pe saptamana cate 2 ore …
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul