cum pot trece peste depresia provocata de despartirea de ea?

27-10-2009
grigo50
Nu este medic/terapeut
grigo50
Sint de condamnat pentru ca insurat fiind m-am lasat sedus de o femeie mai tinara ca mine cu 16 ani! Acum 10 ani aceasta femeie, sa-i spunem "G", si ea maritata la acea data, a facut o pasiune pentru mine, considerindu-ma cel mai si cel mai din viata ei. Imi declara ca nu se poate abtine sa nu ma doreasca si facea tot ce putea pentru a nu-i putea rezista...pina cind...am facut-o! La acea data era in divort cu sotul ei, mie spunindu-mi ca nu am nici un amestec in hotarirea ei de a divorta, ci o face doar pentru ca sotul ei devenise impotent, iar ea era o tipa tare pasionala. Imi spunea adesea ca atunci cind este in "calduri" ii vine sa se urce pe pereti si ca atunci isi lasa si garda foarte jos... Ciudat era ca desi era o narcisista nu avea mare experienta. Acest lucru m-a ajutat sa o iau si s-o modelez functie de caracterul ei, de trairile ei si sa ajung sa-mi iau placerea din placerea ei. Eu devenisem maistrul, miracolul si mai ales iubitul ei, iar eu ma transformasem intr-un fel de Pygmalion, pe zi ce trecea ma indragosteam mai tare de iubirea ei pentru mine... Dar intr-una din zile, dupa vreo patru ani, si-a gasit un prieten.. imi spunea ca nu mai suporta singuratatea si ca ma vrea de tot al ei, iar de nu, trebuie s-o inteleg, vrea si ea sa aiba in pat, in fiecare seara, pe perna de alaturi pe cineva doar al ei, nu asa cum era cu mine care veneam cind ma chema dar apoi plecam inapoi la familia mea. Binenteles ca mi-a frint inima dar i-am dat dreptate... Dupa o luna s-a intors la mine spunindu-mi ca gresise iar eu bine, nteles ca m-am bucurat... Fraierul de mine!... Ciclic, din doi in doi ani imi spunea ca s-a saturat de singuratate... Deci dupa inca vreo doi ani si-a gasit un alt prieten de vreo 135 kg si 1, 75m, pe care si pe asta l-a lasat dupa vreo doua luni pe motiv de..impotenta... S-a intors iar la mine, trimitindu-mi niste mesaje disperate. N-am vrut sa o mai reiau, eram pe punctul de a claca psihic si i-am spus ca cine face un lucru de doua ori o sa-l mai faca de nu stiu cite ori, si iar ma va lasa si n-am sa mai pot suporta... A pus mina pe o biblie pe care o avea prin casa si mi-a jurat ca n-o sa ma mai lase... si iar am cedat... dar dupa alti doi ani adica in iunie anul acesta am prins-o corespondind pe net cu un neamt ( in engleza ) si am aflat ca s-a intilnit de citeva ori deja cu acesta la Timisoara, desi si despre acesta spune ca-i impotent intrucit are diabet de grad I, are glicemia 400 dar o tine sub control cu trei injectii de insulina si diferite alte medicamente luate pe zi. Si atunci intrigat dar si darimat psihic am intrebat-o de ce totusi se desparte de mine pentru asa ceva. mi-a raspuns:" simplu, pt ca tu nu poti fi de tot al meu, pe tine o sa te iubesc dar cu asta ma marit pentru ca l-am facut sa fie topit dupa mine".. Nu stiu daca neamtul e in divort dar sigur e casatorit, insa acesta, neamtul, se plinge de viata pe care o are ( sau a avut-o ) cu nevasata-sa... cert e ca desi mie imi spune ca doar ii e simpatic neamtul intre ei isi vorbesc numai cu " my love, my dear, my king, etc". Acum aceasta dorinta a ei de a se casatori in Germania, a facut-o, ca pe fondul unor probleme la serviciul pe care-l avea, unde era sefa de compartiment cu un salariu net de 800 euro, sa se lase de seviciu ( pe 29.09.09 ) si sa-si caute de lucru in Germania ca ingrijitoare de batrini sau camerista la vreun hotel, undeva cit mai aproape de resedinta neamtului. La intrebarea mea, fireasca dealtfel, ca daca neamtul e in divort sau chiar divortat de ce nu o ia la el, mi-a raspuns ca vrea sa-si cistige banii ei nu sa-i ceara lui bani si pentru " o pereche de chiloti" ( dar prin alte cai am afat ca neamtul nu da din calciie s-o ia de nevasta, dar nici nu vrea s-o piarda, pentru ca ea stie sa se poarte minunat cu el, si eu stiu asta, cantradevar poate sa se poarte in asa fel incit chiar sa te crezi un rege!). of!..Pe 3 oct a.c. "G" m-a chemat la ea mi-a oferit o primire romantica la lumina luminarilor, a fost tandra si dulce, mi-a spus cit ma iubeste dar pe data de 8 oct pleaca aproape definitiv in Germania intrucit acolo vrea sa se marite si sa-si faca o noua viata, dar deocamdata pleaca doar la munca. Si de atunci n-am mai vazut-o!.. iar eu am intrat intr-o depresie adinca!... Ceea ce-mi face si mai rau este ca stiu ca pe 8 a plecat la Timisoara, s-a intilnit cu neamtu vreo 5 zile, iar apoi ea s-a intors in Bucuresti ( desi ar fi vrut sa ramina cu el dar l-a inteles, " a fost imposibil" ), si desi eu am cautat-o l-a telefon, pin mesaje sau prin mail nu mi-a raspuns, ba mai mult l-a pus pe frati-su sa ma sune sa-mi spuna ca "G" e plecata si nici el n-are nici o veste...Ceea ce vreau sa va rog, sa va impolor; este cum sa fac sa ies din aceasta stare. Am ajuns si la psihiatru de teama de a nu ajunge sa-i fac vina sotiei mele ( careia in treizeci si ceva de ani de casatorie n-am nimic ai reprosa ), sa-i fac vina ca din cauza ei am pierdut o asa de mare dragoste! EA, BIATA, CHIAR N-ARE NICI O VINA! SI MAI INDURA SI STARILE MELE DE TRISTETE SI NON VIATA! Pare ceva "deja vu", banal, dar pentru mine nu-i deloc banal!... Multumesc celor ce au avut rabdarea sa citeasca aceasta poveste, si multumesc de doua ori celor care-mi vor scrie ce cred ei... de bine...de rau...
27 comentarii
0
27-10-2009, ora 22:44
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Am avut rabdarea sa citesc, caci ai scris interesant. Ca homeopat iti pot recomanda un remediu homeopat potrivit pentru astfel de stari si anume remediul Ignatia CH200 sau Ignatia 1M. Il gasesti la o farmacie homeopata (o lista am publicat aici) si este in stare sa alunge socul emotional pe care ti l-a provocat pierderea amantei.
Suge cate 2 granule imediat si daca te ajuta cand i se duce efectul. Efectul tine intre 3 zile si 3 saptamani, deci nu trebuie luat prea des. Te vei simti mult mai bine dupa ce il iei, te vindeca din interior si este mai eficient decat orice psiholog. Si "G"pare tipul "Ignatia". Succes
0
28-10-2009, ora 13:06
Ariadna87
Nu este medic/terapeut
Ariadna87
si nici macar acum nu v-ati dat seama ca G asta este o nenorocita care si-a batut joc de dvs in tot acest timp si in plus v-a distrus viata? !
e o nimfomana bolnava care umbla numai cu mosi din toate natiile si inventeaza despre fiecare ca ar fi impotent? ! e o prostituata de cea mai joasa speta care a dat cu c..ul si cu gura peste tot ca sa ajunga cat mai sus? ! la varsta ei sefa de compartiment cu un salariu net de 800 euro... cam greu de ocupat un astfel de post de catre o femeie care isi vede de treaba ei adica pe competenta si nu pe m..e facuta la toti bosorogii mari manageri de companii...
si da, chiar este un deja vu banal pe care-l traiesc multi barbati de varsta dvs, ptr ca banuiesc ca aveti undeva la 60 ani si tocmai din acest motiv v-a considerat pe dvs mai fraier, ma scuzati ca spun asta, dar asa reiese din tot ce v-a facut, ptr ca femeile de teapa ei sunt obisnuite sa-si bata joc de barbatii mai in varsta crezand ca daca ele sunt mai tinere au tot dreptul sa le faca viata un chin si sa le distruga familia doar ptr o nenorocita de pi..a infectata pe care au terfelit-o pana si cainii...

am avut rabdarea sa citesc povestea dvs de "dragoste" crezand din titlu ca este vorba de despartirea de sotia dvs care este adevarata victima a acestei povesti murdare asa cum ati spus si dvs...

sfatul meu ar fi sa mergeti la biserica, sa va rugati la Dumnezeu sa va ierte, sa va lumineze mintea si sufletul si sa o indeparteze cat mai mult pe acea nenorocita din viata dvs. lasati-o in pace, nu v-a iubit niciodata, trebuie sa intelegeti ca ati fost doar o marioneta ptr ea, viata ii va plati ptr tot ce a facut...

probabil ca aveti si copii, nu ati amintit despre ei, dar mie sincer mi-ar fi rusine sa-mi fiti tata...

asa ca, macar ptr ei si ptr sotia dvs minunata, incercati sa va reveniti si sa iesiti din acest joc murdar in care ati intrat la insistentele diabolice ale acelei individe... chiar dvs ati spus ca nu ati cazut in plasa ei de la inceput. indepartati-va cat de mult pana nu va fi prea tarziu si mergeti la biserica, rugati-va, Dumnezeu va va ajuta daca vede ca regretati.
1
28-10-2009, ora 15:08
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
grigo50, stii ce mi se pare mie cel ciudat in toata povestea asta?
1.Ca totul se intampla din 2 in 2 ani!
si
2.Ca ea despre toti barbatii din viata ei spunea ca sunt impotenti..
Mai sa fie, dar chiar asa sa fi fost oare?! Nu cred! Probabil, asa cum a spus si Ariadna87, ea este o nimfomana, pe care cu greu o poate satisface un barbat la pat, iar din punctul ei de vedere, asta insemna impotenta!
Eu zic sa incerci remediul homeopat recomandat de scarface si totodata sa mergi si la biserica, asa cum te-a sftatuit si Ariadna87.
Problema ar fi alta...Analizele ti le-ai facut?Pentru ca daca nu ai intretinut relatii sexuale PROTEJATE cu aceasta...muiere, este posibil sa te fi infectat si cu ceva...
Iar sotia ta nu cred ca merita asta...
0
29-10-2009, ora 14:05
grigo50
Nu este medic/terapeut
grigo50
am reusit abia azi sa citesc mesajele voastre si va multumesc tare mult ca v-ati aplecat si spre necazul meu.
ii multumesc lui scarface pentru remediul recomandat, dar cind am vrut sa cumpar ignatia mi s-a spus ca-mi trebuie reteta de la un medic homeopat, spunindu-mi-se ca poate da nu stiu ce reactii adverse. Asa e? Si va mai rog spuneti-mi de ce "G" e o "ignatia", sint ignorant in homeopatie, in acest cui pe cui se scoate, ignatia e un fel de matraguna? e chiar asa toxica in doze mai mari?
Ii multumesc la fel de mult si Ariadnei 87 ca mi-a intins un fir care sa ma scoata din labirintul nebuniei mele. Ariadna, te-ai exprimat in asa masura de patimas incit cred ca ai cunoscut multe "G"-uri si implicit barbati fraieri ca mine. Nu, nu m-a suparat acest apelativ, este de fapt un adevar, mi-a parut insa mult mai rau cind ai spus ca ti-ar fi rusine cu un asemenea tata. Da, am un baiat cu o foarte mare sensibilitate, are 32 de ani, cred ca ar intelege dar l-asi si amari. Intre noi barbatii, sintem mai intelegatori la astfel de derapari, si vreau sa cred, ca daca ar sti, totusi, inca, nu i-ar fi rusine cu mine. Am sa-ti urmez sfatul si am sa ma rog lui Dumnezeu sa ma ispaseasca de acest rau care nu se mai termina.
Si nu in ultimul rind ii multumesc jaquelinnei. Nu, n-am capatat nici o boala si deci nici nu am avut ce transmite. Aceasta "G" este o persoana f.curata si f. ingrijita, dar desi minte de ingheata apele, stia ca daca face si cu altii ce facea cu mine, mai devreme sau mai tirziu as fi prins-o pentru ca se incurca in logica minciunilor si ar fi riscat sa ne certam, poate chiar sa ne despartim. Si niciodata n-a intrerupt relatia cu mine daca nu avea o alta inceputa. Ii place sa joace numai la doua capete! cel putin asa cred si poate asa am vrut sa cred!
Inca o data va multumesc tuturor, si celor care mi-au raspuns si celor care doar au citit acel mesaj. Pot spune ca inca nu mi-e bine, Dumnezeu stie cit m-o tine, ca sint inca irational si nu pot crede adevarurile spuse de Ariadna 87! Numai bine!
0
29-10-2009, ora 16:55
kiki L.
Nu este medic/terapeut
kiki L.
Buna. In primul rind vreau sa-ti multumesc pt.raspuns.Am, , incercat terenul, , iesind la o cafea.Am stat de vorba aproape 2ore si mi.am dat seama ca as face o greseala enorma daca as merge cu el:o partida de sex nu ma poate ajuta sa uit o relatie care a durat 5ani si in care am pus suflet. Sper ca odata cu trecerea timpului sa.mi gasesc linistea, ca doar asa se zice :TIMPUL VINDECA RANILE. Si asta iti recomand si tie. Intr-adevar, 10 ani inseamna mult, dar din spusele tale, ea nu a fost prea constanta in sentimente in tot acest timp si probabil va continua atit timp cit tu o vei reprimi.Parerea mea (si o spun pt. ca ma simt aproape in aceeasi categorie ca si tine) hai sa incercam sa lasam trecutul in urma, sa privim zimbind spre el amintindu-ne doar lucrurile frumoase si sa mergem inainte alaturi de fam. Stiu ca e mai usor de zis decit de pus in practica, pt ca si mie mi-e f.f.greu, dar nu cred ca meritam ca altii sa profite de sentimentele noastre. Eu iti doresc, sincer, sa ai parte de o viata linistita in continuare, de clipe frumoase alaturi de sotia ta si poate ca peste un timp fericirea te va cauta si te va gasi.Apropo, scrie o scrisoare Mosului Craciun si sunt convinsa ca te va vizita. Mult noroc si pupicuri dulci.
0
30-10-2009, ora 15:50
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@Grigo: nu stiu la ce farmacie te-ai dus tu, pana acum eu in Romania am cumparat remedii homeopate tot fara reteta si recomandare.Probabil ai dat de o farmacista mai exigenta. Poti cumpara si Ignatia 200 in loc de 1M, e ceva mai slaba dar ajunge. Ajuta imediat.
Mergi atunci la alta farmacie. Am pus aici o lista intreaga.

Nu mai este nici o componenta otravitoare in remediu in dilutia 200, este 1:100000.(200 de zero-uri..ca o picatura in lacul Snagv poate). Homeopatia este mai greu de inteles si inca f. necunoscuta, desi e minunata si exisat de peste 200 de ani.


Asa cum un anumit tip de om se comporta ca o "fecioara" sau "gemeni" din zodiac, tot asa si fiecare om are o corespondenta la un anumit remediu homeopat. "Actritele" dramatice, cochete si pasionate sunt des Ignatia, nimfomanele arogante "Platinum", sefii de firma "Nux vomica" sau "Sulfur" samd.
Pt. cazurile provocate de pierderea cuiva se da in cazul acut numai exact Ignatia.
-

Si eu sunt de aceeasi parare ca si Ariadna, sfaturile ei sunt bune si demn de urmat. Noi oamenii suntem des orbiti de tot felul de chestii de ne pierdem mintile pt. ceva care nu numai ca este efemer dar ne mai duce in tot felul de gropi materiale si spirituale.
Sa dea Domnul sa te trezesti si tu la realitate. Vezi ca viciile carnale sunt cele mai greu de descotorosit, este mai usor pt. hoti si criminali sa ajunga la poarta raiului.
0
31-10-2009, ora 20:19
andora
Nu este medic/terapeut
andora
A gresi e omenesc.greselile ne fac umani cred eu.10 ani nu e o greseala e o relatie cu bune si rele.poate imorala.ilegala.dar o relatie.Ce inseamna viciu carnal.?As fi curioasa sa stiu.as fi inteles ca omul sa fi zis ca nu se poate opri a devenit dependent de sexul platit.etc.dar mie imi pare ca seamana mai mult a dragoste.si dragostea de cine este data oare?
Ne putem impune pe cine sa iubim?As fi curioasa totusi aceasta miraculoasa Ignatia.in care eu sincer nu cred are si varianta masculina.cred ca asa ar fi nevoie de ea in doze muuuuuuuuult mai mari.
numai bine.
0
01-11-2009, ora 11:29
grigo50
Nu este medic/terapeut
grigo50
draga Andora, ai ghicit. Eu nu eram dependent de sex, eram si mai sint dependent de ea. Asta da e o greseala... si daca a tinut 10 ani e si "perseverare diabolicum". Nu ne putem impune ce si pe cine sa iubim ci doar poti sa vrei. La vrutul asta ti se poate raspunde cu da sau nu. Dar daca totusi vrei sa iubesti, totusi iubesti si daca toate ( fiinta ta, fiinta pe care o iubesti, lumea din jur, experienta omenirii ), toate iti spun NU, tu tot vei iubi.E aiurea, este ceva irational, dar exista! Nu stiu daca Ignatia imi va face bine, daca ma va ajuta, nu s-o uit, asta nu se poate,.. pe "G", dar sa nu mai am tristetea si negura asta din suflet, atunci si eu care am reticente fata de tot ce nu e aleopat, voi ridica osanale lui scarface. dar trebuie sa stiti.nu numai tu, ci toti cei care imi scriu, ca scrisul vostru imi face nespus de bine. Poate asa imi voi da seama daca si cit am gresit si daca totusi pot fi pardonabil. Va multumesc!
0
02-11-2009, ora 11:11
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
@Andora: nu exista remediu homeopat strict masculin sau feminin. Remediul se da in functie de starea si simptomele pacientului si nu de sexul lui.

@Grigo: pt. 6 lei merita sa-l incerci. Sansa este de 90% ca sa se potriveasca simptomelor tale.
Daca astepti prea mult si suferinta ta devine cronica atunci s-ar putea sa ai nevoie de alt remediu.
Remediul nu te va face sa o uiti si numai iti va elimina tristetea momentana si te va redresa.

"Ignatia unul dintre cele mai mari remedii ale suferinţei emoţionale, de obicei ( dar nu exclusiv) acute,
- manifestate de cele mai multe ori ca tulburări funcţionale -provocată de • pierderea unei persoane dragi"
0
02-11-2009, ora 18:53
grigo50
Nu este medic/terapeut
grigo50
scarface, iti multumesc! stiu cit costa Ignatia ch 200. Am luat un flacon cu 80 de bilute, dar nu pot sa le iau (cite doua) mai des si nu doar o data la 3 zile? Poate ca deja am asteptat prea mult...poate deja suferinta s-a cronicizat. O duc asa cam de prin iunie, dar de vazut si de vorbit cu "G" am incetat definitiv pe 6 octombrie... si... m-ati speriat cu cronicizarea acestei stari! Chiar n-o sa-mi treaca niciodata?
0
02-11-2009, ora 19:19
andora
Nu este medic/terapeut
andora
Eu tot nu cred in asa zisul miracol.ori de ce natura ar fi el
Nu mai bine vindecarea ai incepe-o de la a-ti accepta starea.e o pierdere suferita.oare chiar ajuta daca negam asta?
Suferinta unei despartiri e o stare normala zic eu...oameni suntem.nici macar nu conteaza de ce natura a fost relatia.moralitatea nu-si are locul aici.
Resursele le gasesti doar in tine, ocupandu-ti mintea cu altceva.vazand lucrurile bune din viata.
Cat despre Ignatia masculina.era o gluma.
0
03-11-2009, ora 07:59
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Grigo: nu ai voie sa le iei prea des. In primul rand ia o singura data 2 granule (se sug sub limba !!!!, nu se inghit) si asteapta 7-9 zile inainte sa mai iei din nou. Luatul prea des poate avea efect contrariu. Intai trebuie vazut daca se potriveste starii tale si are un efect bun.
Efectul la Ignatia este de minimum 7 zile.
Da-mi un raport aici la 7 zile dupa ce ai luat prima doza.

Nu-ti face probleme, o sa-ti treaca. Insa dupa cum ti-am zis, acest remediu este mai mult pt. stari acute, desi se potriveste si la anumite stari cronice. In caz ca nu mai este potrivit starii tale exista alte remedii.

Daca bei cafea, ea poate opri efectul remediului si atunci poate este nevoie sa repeti doza...

Nu te lua dupa cei care nu stiu nimic despre suflet si vindecarea lui si nu au vindecat niciodata pe nimeni ci asculta mai bine de mine. Nu toti oamenii se pot autorepara prin gandire pozitiva, desi este o idee buna.
Daca ar fi altfel nu ar mai avea nimeni nevoie de psihologi si terapeuti.
0
03-11-2009, ora 15:22
grigo50
Nu este medic/terapeut
grigo50
BUNA, SCARFACE! beau o cana de cafea in fiecare zi, dar e decofeinizata. Are vreo importanta? Deasemeni te rog sa-mi spui : - 200 CH,.. 30 CH, 3 ; 5, 1 M, ce sint,.. concentratii de substanta activa, adica in loc de 200 CH ( 1 granula ) este egala cu aprox. 7 granule de 30 ch, sau 1 granula de 30 ch este cit aprox 7 de 200 CH?
Intreb asta pt. ca dupa ce am gasit un tub de 200 ch, am cautat dar n-am mai gasit decit de 30, 3 si 5, si l-am luat pe cel de 30. Iar in ceea ce preveste gindirea pozitiva, nu poti s-o ai in tulburari afective unipolare... mai ales la inceputul acestei tulburari... Se stie ca principalul simtom in depresia majora este acea non placere fata de orice eveniment din viata, fie el cit de benefic. Iti spui ca procurorii: " qui prodest " si constati ca foloseste tuturor numai tie nu... Marturisesc ca ajungind si la psihiatru acesta mi-a prescris si el niste droguri, ex. Lexotanil de 30 mg.. le iau si pe acestea,.. asi fi in stare sa iau si muste verzi numai sa-mi treaca dorul cu aceasta depresie atasata!.. Iti multumesc anticipat si pt viitorul raspuns!.. Sa auzim numai de bine!
0
03-11-2009, ora 15:36
grigo50
Nu este medic/terapeut
grigo50
Buna Andora. Dupa cum am scris mai sus, sint in disperare de cauza si asi face aproape orice sa-mi treaca naduful! Si chiar vreau sa cred in miracolul ignatiei, chiar de va fi placebo, ma va interesa efectul!.. Starea mi-am acceptat-o, dar resimt frustarea.
Intradevar despartirea doare si doare al dracului de tare chiar de ti-ai spune ca relatia a fost amorala...si de ce ar fi amorala?..sa presupunem ca totusi a fost si iubire...este iubirea amorala? Nu l-am iubit pe diavol, am iubit o femeie doar, si ma mingii cu ideea ca poate vreodata m-a iubit si ea...si cred ca gindul asta imi face si mai rau... NU O SA MA MAI GINDESC LA ASTA!.. Iti multumesc pentru ca intelegi... Sa ne fie mai bine!
0
03-11-2009, ora 17:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cu cat cifra dilutiei este mai mare cu atat remediul este mai puternic. Dilutia 30 este cam slaba pt. tine, de restul nici nu mai vorbin.

Cafeaua decofeinizata contine pana la 20% cofeinta, deja o lingurita este daunatoare, si in plus mai contine si o gramada de chimicale cu care a fost decofeinizata aceasta, incat se poate spune ca nu bei cafea, ci un cocktail chimic cu 20% cofeina.
Poti incerca si dilutia 30 pt, inceput insa ar fi bine sa cumperi ori 200 ori 1M.
Te-as sfatui sa arunci Lexonatilul imediat la gunoi, iti afecteaza comportamentul si nervii intr-un mod ireversibil si incetineste sau chiar blocheaza vindecarea.
Medicamentele acesta au fost facut sa faca dependent si nu sa vindece...daca iei Ignatia nu mai iti trebuie otrava aia.
0
03-11-2009, ora 19:18
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Uitasem: 1M= 1000, deci e mai puternica decat cea de 200
0
07-11-2009, ora 23:00
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Timpul vindeca totul. TOTUL ! Sau macar, alina in mare parte...
Odata cu trecerea timpului, orice durere se estompeaza, mai mult sau mai putin. Oricum, intensitatea ei scade. Scade mai putin si mai lent, daca ne victimizam, si scade mai repede si mai mult daca "ajutam" si noi procesul.
Nu vreau sa va bagatelizez trairile. Stiu ce inseamna sa iubesti, sa ai, sa pierzi, sa fii inselat, sa-ti pierzi increderea in sine, sa-ti pierzi interesul pentru viata. Stiu ce inseamna sa te intinzi pe pamant si sa-ti simti toata vlaga scurgandu-se in tarana. Si stiu si ce inseamna sa reusesti sa te ridici din cenusa proprie.
Daca ne-am pus sufletul in palma, si am oferit sinceritate, dar ni s-a raspuns cu minciuna, josnicie, oscilatii... nu se merita !!!
Recapatati-va increderea in sine. O oarecare "G" nu da doi bani pe dvs (asta se vede din purtarea ei, din rapiditatea cu care-si schimba directia cand se intrevede ceva "mai bun" la orizont). Ei, si ce ?! Sunt atatia oameni in jur, care va apreciaza, probabil. Deci, insemnati ceva pe lumea asta, nu? Uitati-va la sotia dvs, la baiat, care sunt langa dvs! Ei va sunt aproape. Bucurati-va de ce va ofera viata si lasati gandurile negre undeva in spate... precum si amintirea acestei "g", care nu medita un G mare. Rasuflati asa, adaaaanc de tot, si spuneti-va : gata, din momentul asta am hotarat sa merg mai departe! gata cu trecutul!!!
Aveti incredere in Scarface. Stie ce spune. A ajutat multi oameni. Pe mine, in tot cazul.
Si Jaquelline are dreptate in ceea ce spune. A "citit-o" pe aceasta... g (nici ghilimelele nu le mai stric pe ea ;)
De sfaturile lui Scarface lasand la o parte homeopatia... nu mai zic!... Intr-adevar, e bine sa evitam complicatiile si sa incercam sa ne traim viata frumos.
Andora... imi pare rau ca esti tot trista... fir-ar sa fie... dar asta-i viata. Crede-ma : timpul vindeca totul. Ajuta-l si tu!
Numai bine, tuturor !
0
08-11-2009, ora 11:24
grigo50
Nu este medic/terapeut
grigo50
Mutumesc Tania, si in principal pe indemnul dat celorlalti. M-am apucat de doua ori sa raspund dar a picat tensiunea si am pierdut tot ce scrisesem. nu reusec de loc sa ma rup de amintirea lui "G"... printr-un concurs de imprejurari am ajuns sa citec o parte din corespondenta purtata de ea cu neamtul... Mai bine n-o faceam, dar citi ar fi rezistat ispitei... sau poate sint un om slab, Dumnezeu stie...Of, si in acea corespondenta il numea profesorul ei, profesor pentru ca a invatat-o ce inseamna sarutul fantuzesc si ca stie cum trebuie iubita o femeie ( reprecizez ca ea mi-a spus ca-i complet impotent si de altfel in toata corespondenta ei ea nu vorbeste decit de lins si supt). I-a scris unei prietene ca spera ca el sa fie topit dupa ea si s-o ia de sotie. Neamtul e casatorit, dar ea i-a spus ca nu o intereseaza banii lui, sotia lui, copilul lui, n-o intereseaza daca poate sau nu poate, daca vrea sau nu vrea sa-i fie sot, pe ea o intereseaza sa-i fie doar aproape. si-i spune si multe alte chestii, pe care in proportie de 95% mi le-a spus si mie. Dar abia acum vazind similitudinea, imi dau seama cit am fost si eu mintit,... sau poate nu...asa o proceda ea cind se indragosteste...Asa de mult as vrea, Tania, sa pot lasa gindurile si amintirea despre ea sa se estompeze mai repede, dar al doilea eu al meu asa naiv si prostanac cum e, nu cede nici macar ce citesc ochii... isi zice ca-i doar o strategie a ei de a se marita BINE, dar totusi eu ramin iubirea vietii ei. Ah, vanitatea, orgoliul asta care-mi pricinuieste numai rau, n-au leacuri? chiar sint atit de irational sa nu-mi dau seama ca aveti dreptate si ca "G" de fapt nu m-a iubit?... Si acum aceasta tiimpita depresie majora care nu-mi da pace si nu pot vedea din cauza ei decit pe "G" si nu atitia oameni care cu adevarat tin si le pasa de mine. FA-MA DOAMNE BINE!!!
0
08-11-2009, ora 12:45
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Oooooofff, Grigo... ma OMORI efectiv !!!
De ce nu poti s-o vezi asa cum este in realitate ?! E, intr-adevar, o nimfomana greu de satisfacut (daca nu imposibil, din moment ce-i in cautare continua ;P), care nu pune niciun pret pe sentimente.
Daca intr-adevar ai fost Pygmalionul ei... mai bine o lasai in stadiu de statuie. Era mai bine pt tine si pt muuuulti ! :-P
Nu cred ca te-a iubit vreodata. La fel cum sunt convinsa ca n-a iubit si nu va iubi pe nimeni, in afara ei. Pentru ca nu poate, nu e in stare sa investeasca in sentimente.
Ma faci sa cred ca esti un mare masochist.
Daca nu te poti rupe de amintirea ei, daca faci in continuare tot posibilul sa afli cate ceva despre ea, incearca sa cauti ajutor la un psiholog sau un psihoterapeut bun.
La ce-ti trebuie o tipa ca ea ?!!!!
Chiar nu ar mai trebui sa conteze pt tine ce vrea ea sa faca! Pune un zid intre tine si tot ce inseamna g. Uita ca exista litera asta ! :))
Of, Doamne ! Oi fi eu mai orgolioasa ca altii !!! Dar in momentul cand vedeam ca nu sunt iubita, sau sunt tradata, strangeam din dinti si nu ma mai uitam in urma.
In ceea ce priveste impotenta tuturor pe care i-a intalnit, sunt doua variante :
a) erau impotenti la creier, ca se indragosteau de asa ceva (nici nu zic : cineva), sau
b) deveneau impotenti la scurt timp dupa ce-o cunosteau :))
Rad eu, stiu ca e greu... dar zau, nu se merita sa te chinui ! E pacat de tine si de cei din jurul tau, care te iubesc cu adevarat !...
Bucura-te de fiecare zi care trece, gaseste frumusetea vietii in nimicurile din jur, iesi la plimbare cu sotia, invatati sa va redescoperiti pasiunea care v-a legat odata, gaseste-ti noi hobby-uri (... nu din cele cu g, p, s, h sau mai stiu eu ce alte litere... ca alfabetui maaare :D), incearca totul pentru a trece odata peste asta. Si ai sa vezi, cu fiecare zi va fi mai usor.
Iti urez mult succes. Sincer. Roaga-te lui Dumnezeu sa te ajute in incercarea asta. Te va ajuta.
0
08-11-2009, ora 14:00
grigo50
Nu este medic/terapeut
grigo50
Nu stiu ce sa cred... si eu mi-am zis de multe ori ca am ceva de masochist. De mic imi placea sa stau si sa-mi aduc aminte lucrurile frumoase petrecute de mine si ai mei...ma gindeam la colinde la bradul de craciun, la cum mergeam la film iarna, prin zapada cu mama mea.. Acum toate s-au dus, inclusiv biata mea mama, si, aducidu-mi aminte de ei si ele imi vine sa pling ca nu mai sint, nu ma pot bucura ca altii care-si spun bine ca au fost. Am avut intotdeauna o aplecare catre trairile trecute si privesc cumva viitorul prin prisma experientelor avute. Nu m-am bucurat niciodata complet de ceva, privind si observind ca totu-i trecator stiam ca si motivul acelei bucurii se va duce. E un paradox aici legat de situatia mea actuala.., sau poate nu e, ma gindeam ca relatia o sa se sfirseasca odata si odata, pote nu m-am bucurat niciodata de iubirea ei pe deplin, dar tot asa vroiam ca sfirsitul sa nu mai vina niciodata...si mai ales ca acesta. De fapt ce ma doare pe mine? si de ce? - cred ca daca ma voi lamuri eu sau altcineva vis a vis de aceste intrebari, apoi plecind de la raspunsuri cred ca o sa merg spre bine. Deocamdata am doar raul despartirii si incapacitatea de a ma desprinde. Tania iti multumesc pentru promptitudine, dar, iarta-ma, acum nu te cred... m-a iubit!
0
09-11-2009, ora 12:39
Ariadna87
Nu este medic/terapeut
Ariadna87
dle. grigo, nu inteleg de ce mai cereti sfaturi daca nu vreti sub nicio forma sa tineti cont de ele?! cu totii am incercat sa va ajutam cum am stiut mai bine, am incercat sa va deschidem ochii si dvs. tot nu vreti sa vedeti adevarul? asteptati vreun raspuns magic?

trebuie sa acceptati adevarul, acesta este primul pas catre vindecarea dvs., altfel va spun ca nu veti reusi... la fel ca si in cazul unui om dependent de alcool, de droguri care nu se poate vindeca din moment ce el insusi nu-si recunoaste viciul; chiar daca este internat la o clinica de dezintoxicare, nu va avea niciodata rezultate daca nu are o vointa suficient de puternica si nu recunoaste ca a gresit si nu incearca sa se indrepte... asa si dvs. nu vreti sa recunoasteti ca g NU V-A IUBIT NICIODATA chiar daca toti ne-am dat seama de acest lucru...acceptati adevarul mai intai si abia apoi ranile se vor vindeca. daca va tot legati de aceasta persoana veti suferi in continuare. asa cum v-a sfatuit si tania concentrati-va atentia asupra sotiei si fiului dvs., ei sunt cei care intr-adevar va iubesc.

rugati-va la Dumnezeu din tot sufletul, dar in primul rand credeti dvs. ca veti reusi, daca dvs. nu credeti, altcineva nici atat...
altceva nu stiu ce sa va zic, cred ca am incercat sa va spunem tot ce era de spus, acum ramane sa va ajutati dvs. ptr ca de fapt sunteti singurul om care va poate ajuta
0
09-11-2009, ora 15:30
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Sorry... eu... ma las pagubasa... :(
0
10-11-2009, ora 13:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Grigo:
cumpara-ti de la farmacie homeopata Natrium muriaticum 1M sau 10M si suge 2 granule o singura data.
Deja ai trecut la stadiu cronic dupa afirmatiile pe care le faci si Ignatia nu cred ca te mai poate ajuta, dar Natrium cu siguranta, mai ales ca esti dupa cum te inteleg acum ceva mai bine cu mare probabilitate tipul Natrium.
0
14-05-2011, ora 11:54
valentin27
Nu este medic/terapeut
valentin27
sunt intr-o depresie severa.m-a parsit iubita dupa 8 ani.azis k nu ma mai iubeste.c sa fac sunt disperat.nu pot trece peste
0
17-05-2011, ora 13:55
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Valentin, depresia severa este un diagnostic dat de un specialist. Cine pune diagnosticul ofera si tratamentul. Disperarea naste multa suferinta si durere si din pacate nu se trateaza cu medicamente.
Apeleaza la psihoterapie ptr. ca e mult mai usor de indurat si de traversat aceasta stare decat de a te lipsi de interventia unui specialist pe motiv ca nu poti trece peste. Psihoterapeutul te poate ajuta sa treci peste fiindca se poate si fiindca a fost invatat sa faca asta si stie ca nu esti primul om care sufera fiindca a fost parasit.
0
18-05-2011, ora 08:56
valentin27
Nu este medic/terapeut
valentin27
nu ma ajuta nimic.sunt disperat.fac si psihoterapie, dar de cand am aflat ca este cu altcineva sunt la pamant.c trebuie sa fac?ajutati-ma
0
19-05-2011, ora 16:10
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Este un pas bun ca faci psihoterapie. Schimbarile nu apar brusc fiindca nici cauzele care au dus la predispozitia spre depresie si starea ta depresiva nu s-au instalat brusc. Vorbeste despre suferinta ta terapeutului tau si fii deschis la ce propune. Trebuie sa inveti sa accepti ca niciodata partenera nu este in posesina ta, ea are libertatea de a alege ce doreste sa faca, atat in timpul relatiei cat mai ales dupa ce relatia s-a sfarsit. In timp ce-ti folosesti energia ptr. a sta la pamant si a accepta ca depresia sa te faca pres de picioare, ridicate, priveste in jur, s-ar putea ca o fata sa-ti faca ochi dulci si tu sa nu vezi din locul unde esti instalat acum. Desi, ma gandesc ca fetele se uita in sus, insa poate se impiedica ele de tine. Nu lasa sa te aleaga singuratatea, fugi de ea in bratele iubirii si a fericirii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul