cum sa fac sa am rabdare mai multa avand schizofrenie?

16-01-2009
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Am 32 de ani, zice-se ca as suferi de schizofrenie, deci sunt foarte lucida, in fine, nu mai prezint fenomene psihotice de vreo 6 ani.
Totusi nu am rabdare de nimic, ma concentrez foarte greu si uit repede.
de asemeni, treburile gospodaresti, de acasa si autoingrijirea ma fac sa simt ca fac un efort extraordinar.
la viata mea am lucrat duar 10 luni si asta demult.
Pe criza aceasta economica nu prea imi mai gasesc o jumatate de norma undeva.
si izolarea ma supara mult
Nu stiu cum sa ies din impas.
multumesc anticipat.
15 comentarii
0
16-01-2009, ora 18:35
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna anastasia ! Pai parca face-ai tratament, nu il mai iei ?
Tu nu iesi niciunde, la plimbare, in parc, la discoteca, n-ai prieteni cu care sa iesi ?
Nu stiu ce sa iti spun ca sa te ajut.
Poate sa vb pe aici, ce zici ?
Aliss
0
16-01-2009, ora 18:50
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
multumesc, poate mai vorbim, da
0
17-01-2009, ora 13:54
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
multumesc danabv
Eu nu am rabdare sa citesc nici pt mine, dar pt altii si pe deasupra si bolnavi.
nu e asa simplu. de plimbat ma plimb cu mama sau cu cate o prietena, asta mai rar ca aceste prietene au servicii.
am incercat sa merg la o fundatie pt bolnavi psihic dar mai rau ma deprimau.
Stau rau cu rabdarea, de tricotat am tricotat multe pulovere si bluze atat pt mine cat si pt mama sau prietene.
dar nu poti face nici asta la infinit.
este foarte complicat, pe de o parte fac greu orice activitate casnica iar pe de alta parte ma plictisesc si ma vait ca nu am ce face.
viata e grea.
nu ai ce-i face, nu stim de ce e asa.
0
17-01-2009, ora 14:12
usher
Nu este medic/terapeut
usher
Bun gasit!
Poate ar fi o idee sa incepi facand voluntariat, mai ales ca nu ti se va impune un program si poti alege o activitate care sa-ti placa cu adevarat. Din cate am inteles tu esti din Bucuresti si sunt sigura ca vei gasi un ONG la care sa te duci cateva ore pe saptamana. Faptul ca esti activa pe acest forum mi se pare benefic pentru tine. Ti-ar placea o anumita activitate pe care sa o desfasori cand nu te simti obosita?
0
17-01-2009, ora 14:20
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
am cautat si voluntariat dar nu prea am gasit si nu am nici curaj sa mai incerc ceva
bine ca mi-ai dat ideea cu ONgurile
multumesc
0
18-01-2009, ora 12:50
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Buna Anastasia,
In pare bine ca te-am "vazut" din nou. Ma bucur ca esti bine si imi pare rau ca nu pot sa iti dau vreun sfat in privinta gasirii unui loc de munca.
Ma gandeam totusi ca ai putea sa incerci sa gasesti vreun loc de munca la vreun magazin, unde sa nu faci efort mare nici fizic, nici intelectual.
Din pacate si mie mi-e greu si cu serviciu si casa, desi serviciul meu nu este foarte greu si acasa am mult ajotor.
Numai bine iti doresc si mai scrie-mi cum iti mai este.
0
18-01-2009, ora 17:43
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Multumesc, robymat, cred ca iti este greu, eu stiu ce inseamna sa fii bolnav de nervi si sa trebuiasca sa faci ceva.
Dar eu am sa incerc sa ma multumesc cu ce mi-a dat Dumnezeu, nu mai pretind de la El nimic.
Au evreii o zicala :"Dumnezeu nici sa nu imi dea, nici sa nu imi ia, ci sa imi lase".
Mi se pare extraordinar, sa te multumesti cu ce ai.
Numai bine tuturor!
0
18-01-2009, ora 18:02
O mama disperata
Nu este medic/terapeut
O mama disperata
Buna Anastasia.
Imi pare rau ca nu se schimba in bine lucrurile pentru tine, dar nu stiu ce se intampla. Spun acest lucru deoarece fiul meu are acelasi diagnostic pe care il ai si tu. Problemele lui au inceput in 2001, atunci a fost diagnosticat cu TAB, 2 ani a facut tratament, apoi a fost bine. Anul trecut in martie au inceput din nou, iar diagnosticul final dupa 3 internari a cate o luna ( 2 in Buc. cand tratamentul prescris aici nu a dat rezultate si o internare la spit. Nifon Buzau unde i s-a pus diagnosticul de schizofrenie si ia Leponex). El lucreaza si se poate concentra. Singura diferenta este ca doarme ceva mai mult, in special in zilele cand lucreaza dupa amiaza.Lucreaza pe calculator si ceea ce face chiar necesita concentrare.
Numai bine iti doresc si multa sanatate!
0
19-01-2009, ora 12:35
gugla
Nu este medic/terapeut
gugla
Buna! Imi pare rau ca treci printr-o situatie dificila...cu munca este greu...sa gasesti ceva in perioada aceasta...pt schizofrenie este f bun uleiul de peste(omega 3), luat in cantitate mare, poti incepe cu 3 grame pe zi, incearca sa-l gasesti in forma cit mai pura...percum si complexul de vitamine b.Multa sanatate!
0
31-01-2009, ora 21:18
usher
Nu este medic/terapeut
usher
Cum te mai simti Anastasia?
0
03-02-2009, ora 14:58
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
asa si asa, vine primavara si acest lucru ma afecteaza, mai ales ca ma obsedeaza izolarea si ca nu am ce face.
Eu nu am rabdare de mare lucru ( cum ar fi lecturi, filme etc)
pe de alta parte ma plang de lipsa de preocupari si izolare.
iau acum carbamazepina ca sa imi treaca mania.
0
03-02-2009, ora 15:03
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Spune-mi te rog cum se manifesta mania la tine. Vreau sa vad daca si anumite stari ale mele sunt de (hipo)manie. Eu iau pentru manie sau pentru zile in care sunt agitata Depakine.
0
03-02-2009, ora 19:27
usher
Nu este medic/terapeut
usher
Psihoterapie ai incercat? Avand in vedere ca esti remisa, ar trebui sa te ajute. Nu ma refer la cateva discutii cu un psiholog, ci la sedinte de psihoterapie, cum ar fi meloterapia. Am citit ca la spitalul de psihiatrie Titan s-ar organiza asa ceva. Numai bine!
0
04-02-2009, ora 16:40
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga Robymat, eu am zis eu ca am manie, nu mi-a spus medicul.
Aceasta concluzie am tras-o pentru ca ma obsedeaza intr-una cate ceva in unele ziel si se reia aceasta obsesie intr-una, de parca ar fi discul stricat, se reia, se reia si trebuie sa iau carbamazepina ca sa ma mai linistesc, totusi scap repede de aceasta manie, intr-o zi doua.
Acum m-am linistit aproape total, desi problema nu este rezolvata.
numai bine.
0
04-02-2009, ora 16:41
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga ez, eu muzica ascult multa, mai ales clasica, imi face bine intr-adevar.
nu as vrea sa mai apelez la un spital, imi face rau mediul de acolo.
Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •