Depresia nevrotica si cea psihotica poate coexista?

27-08-2011
dobrogeanu
Nu este medic/terapeut
dobrogeanu
Eu am schizofrenie si iau Rispolept pt ea dar acum de cand am intrat in remisie prima data am luat mirtazapina pr stari de lesin, iar acum de curand medicul mi-a dat si Depakine.Intrebarea mea este daca poate coexista depresia nevrotica cu cea psihotica.
6 comentarii
0
28-08-2011, ora 02:36
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate dle Dobrogeanu, există depresie nervoasă în al cărei tablou clinic sunt prezente şi diferite elemente psihotice, pe fondul existenţei unui dopaminergism, aşa cum îl numeşte literatură cu specificitate psihiatrică.
Consultaţi-vă cu medicul dv. curant!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Însănătoşire grabnică.
_

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu iubire creştină, respect şi preţuire, dorindu-vă toate cele bune şi o zi splendidă, într-o săptămână relaxantă, într-o lună echilibrată, într-un an cumpătat şi într-o viaţă desăvârşită în adevăr, iubire, credinţă şi lumină,
Mister Nick ♥
0
28-08-2011, ora 08:15
dobrogeanu
Nu este medic/terapeut
dobrogeanu
Multumesc pt raspuns.Credinta in Dumnezeu ajuta intr-adevar mult la boala, mai ales cand te simti iubit de El.
0
28-08-2011, ora 17:23
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multă şi deosebită plăcere v-am răspuns, stimate dle Dobrogeanu.
Credinţa ajută enorm de mult. Fără ea nu se poate însănătoşi NIMENI, pentru că medicul tratează, în condiţiile în care numai Dumnezeu vindecă.
Toate cele bune,
Nick
0
30-08-2011, ora 16:09
dobrogeanu
Nu este medic/terapeut
dobrogeanu
Da, chiar cand iei medicament, tot Dumnezeu face organismul sa se vindece, doar legile dupa care functioneaza fiinta umana tot El le-a creat.
0
30-08-2011, ora 17:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bineînţeles că da, stimate dle Dobrogeanu. Mă bucur că aveţi o astfel de mentalitate, care, apropo, este foarte rară în ziua de azi.
Multă sănătate şi toate cele bune,
Nick
0
05-09-2011, ora 13:14
Dr. Adina Petrica
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Adina Petrica
Stimate domnule Dobrogeanu,

De multe ori termeni ca "depresie nevrotica" sau "depresie psihotica" sunt doar etichete care nu descriu pe deplin situatia particulara a fiecarei persoane in parte. Daca aveti diagnosticul de schizofrenie, se poate intampla frecvent ca in remisiune sa treceti printr-o stare depresiva, pe de o parte pentru ca mecanismele chimice de la nivelul creierului sunt comune, pe de alta parte datorita dificultatilor pe care le produce in viata dumneavoastra aceasta afectiune in sine.
Cu atat mai mult cu cat aveti un medic psihiatru in care aveti incredere, mentineti recomandarile acestuia.

Cu respect,
Dr. Adina Petrica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leșinul
  • Depresia la vârstnici
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •