cum sa ma ingras

26-05-2012
claudetta
Nu este medic/terapeut
claudetta
Buna!
stiu ca multe fete vor sa slabeasca insa eu am o problema, nu pot sa ma ingras, am 1.64 inaltime si 45 de kg :( stiu sunt foarte slaba dar nu reusesc sa ma ingras de multi ani..poate e pe baza psihologica, ca sunt obsedata sa ma ingras?? sau ce ar trebui sa fac, cum sa mananc (de multe ori pe zi, ce anume sa mananc etc) un sfat va rog mult
1 comentarii
0
09-01-2014, ora 19:19
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cum crestem in greutate. Astazi auzim vorbindu-se peste tot despre persoane care vor sa scada in greutate. Mai rar se aude despre persoane care vor sa creasca in greutate. Dar fie ca vreti sa scadeti in greutate, fie ca vreti sa cresteti in greutate, trebuie sa retineti un aspect extrem de important : trebuie sa faceti acest lucru intr-un mod sanatos si nu fortand si imbolnavind organismul. Pentru aceasta trebuie intrebat organismul cum functioneaza. Si acest lucru-l putem realiza facand un set cat mai complet de analize hormonale. Pot exista dezechilibre hormonale care duc la cresterea in greutate sau dezechilibre care duc la scaderea in greutate. De aceea trebuie mai intai corectate aceste dezechilibre pentru ca apoi sa putem reveni la greutatea normala pentru varsta, constitutia si inaltimea noastra. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: