Depresia mamei mele care influenteaza restul membrilor!

16-01-2013
kitinutza
Nu este medic/terapeut
kitinutza
Buna! am si eu o problema destul de grava, e in legatura cu mama mea.De la un timp exista un sir de probleme in familie intre parinti, si cred ca este vorba de un divort.Mama parca e confuza in tot si are mereu explicatii la unele actiuni care nu-mi par adecvate deloc, refuza sa dea explicatii si sa discute cu tata referitor la situatie, iar noua, copiilor ne spune ca totul va fi bine si atit, desi noi asistam deseori la crize de isterie de a lor si certuri, strigate.Si cam fuge de probleme mama, vine rar acasa, cred ca poate odata in 2 zile, seara dupa serviciu, ne face mincare si iar pleaca undeva, ne spune ca are nevoie de liniste si timp, dar pentru mine este inexplicabil asta.Tata cred si vad ca sufera si el, consuma alcool mai in fiecare zi pina nu mai poate...fratele mai mic are 13 ani, nu prea se implica, tace, nu vorbeste nimic, dar sunt sigura ca intelege unele chestii si mie frica ca asta sa nu-i faca rau psihologic...eu la fel, sunt tare confuza si disperata de situatia asta, pur si simplu nu mai stiu ce sa fac si cum sa fac, stau si privesc situatia si ma omoara faptul ca stiu ca nu pot schimba nimic...sunt zile cind nu ma pot opri din plins, pur si simplu nu stiu cum sa ma iau in mini, nu ma pot nici concentra la orele de la facultate, acasa n-am nici o pofta de nimic, chiar nici sa vin, nu prea am pofta de mincare si desi toti sunt acasa inafara de mama, nu prea vorbeste nimeni, si linistea asta e asa de strigatoare...vreau sa ma linistesc, beau calmante, dar mai in fiecare minut imi amintesc de situatia asta si iar nu ma pot linisti, si mie greu sa nu arat lacrimile mele la toti, cind stiu ca trebuie sa ii incurajez, dar cu ce?...nu mai stiu ce as putea sa fac, ce sa fac eu?cum sa-mi calmez familia?ce sa vorbesc cu mama?...un sfat va rog, sunt intr-o dilema pur si simplu((
3 comentarii
0
16-01-2013, ora 19:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati sa puneti o persoana matura, un prieten de familie, o ruda sa vorbeasca pe rand cu amandoi si sa le explice cat sunteti de afectati iar voi personal stati cat mai mult timp cu tatal ca sa il ajutati sa se lase de alcool.
0
16-01-2013, ora 20:11
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna seara,
draga mea e f greu si totusi NU a plecat nimeni dintre noi(intelegi)
sa stii ca o boala grava si sau plecarea dintre noi ai celor dragi=DA..e ceva tragic, f greu.
acum, citind ce-ai scris,
ma gandeam ca NU ai scris tot:
- tata a baut mai mereu si ASTA a determinat-o pe mami tau sa vina tot mai rar?
-tata a inceput sa bea doar de cand cu plecarea mamei, absenta ei de langa voi?
-au probleme financiare nerezolvate si "cineva-i"de vina?
-mama lucreaza demult?
- sunt mai tineri sau mai in varsta parintii, astfel ca daca ar fii mai tanara..s-ar putea pune problema unei recasatorii?
-mama ta e cu mult mai tanara ca tati tau?
NU cred ca, tu nu vezi sau Nu auzi CE-SI reproseaza?!?
asta n-o crede nimeni.
- stii la cine merge mami? la bunici? la vreo prietena?
SA nu crezi ca NU te intelegemmm
ba dimpotriva f bine,
doar ca,
pt a scrie o parere, o propunere pt tine trebuie putin detaliat
si-s sigura ca LE stii
p.s.
intotdeauna adevarul e pe la mijloc
-fii o puternica ASA cum mi se pare ca SI esti
-incurajeaza-l e fratele tau, ca-i vei fii aproape si ca veti fii frati ca SI pana acum, e f greu, CEL mai greu pt el, varsta lui, sa NU cumva Doamne fereste! sa faca el "o prostioara"..si va fii mai greu-atunci
-tatalui - la fel-spunei scurt ca-i vei fii alaturi si ca sa fie SI el alaturi de voi, fara a bea muuuuult
intrebare:
- te-ai gandit cu cine veti ramane voi doi?.puteti hotari.
te imbratisez cu drag,
mai vb..
..o mama...
0
18-01-2013, ora 15:31
kitinutza
Nu este medic/terapeut
kitinutza
buna ziua! pai da, este o problema financiara de mai mult timp la noi, tata nu are un post de munca stabil, si sunt luni de unerori cind doar mama lucreaza...da lucreaza mult, chiar prea mult uneori...dar oarecum cred ca m-am acomodat cu restrictiile, nu cer bani de la ei absolut deloc, am o bursa de la universitate, si cam incerc sa ma incadrez. si da, tata nu bea de acum de cind mam nu e linga noi, si cred ca asta mai e o cauza ca nu avem bani destuli in familie, dar acum bea mai muult...mama inca nu are 40, sunt de 21 de ani casatoriti... tatal nu e mai mare cu mult ca mama, vreo 3 ani.
da, mam gindit si e sigur ca raman cu mama, cu tata nu am fost niciodata in relatii tare apropiate...si fratemiu la fel cred eu...dar vede-ti, eu am 20 de ani si ei considera ca deja sunt destul de matura si ca nu tare ma stresez si am sa trec repede, dar emotional eu foarte mult retraiesc...imi lipseste acum o sustinere, prietenii ma sustin, dar oricum, e putin, acasa revin si e iar situatia de mai inainte...
Eu va multumesc din suflet pentru aceste cuvinte...nu stiu cum a-ti stiut-o, ca am dat putine detalii, dar a-ti ochit exact in tinta...multumesc inca odata de imbratisare:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •