Deviatie de sept

23-02-2009
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Buna seara dl. doctor. In urma cu 3 ani am fost la un consult ORL deoarece respiratia devenise f greoaie pe nara stanga. Mi s-a comunicat ca am deviatie de sept (si ca respir infect pe nara stanga [asta a fost expresia doctoritei] si ca trebuie sa ma operez). Nu am reusit sa fac acest lucru la momentul respectiv pentru am avut (asta e viata) altele mai importante (daca pot spune asa). In momentul de fata nara stanga este aproape obturata pentru ca nu mai pot respira (de miros nici nu mai vorbesc - ma chinui cu picaturi si isi mai revine un pic - am observat ca uneori conteaza si pozitia in care dorm, nara este mai degajata intr-o anumite pozitie). Pe nara dreapta mai e cum mai e dar nici aici nu sunt multumit :-) Vroiam sa va intreb daca unele crampe care imi apar la nivelul pieptului sunt din cauza deviatiei de sept pentru ca nu pot respira normal + partea stanga a corpului amorteste destul de repede (bratul stang, iar piciorul stang pe timp de iarna amorteste sau ingheata mai repede decat cel drept). Iar oboseala ma cuprinde imediat, nu mai pot rezista la stress si la efort ca acum 2-3 ani... simt cum imi zvacneste mana... tremura insesizabil la vederea cu ochiul... credeti ca toate acestea se datoreaza unei slabe oxigenari pe partea stanga a corpului sau spun eu aberatii ? (Ca si varsta am doar 26 de ani). O sa revin si cu alte precizari si intrebari dupa ce imi veti da unele mici sfaturi. Multumesc.
68 comentarii 12 3 Înainte ›
0
24-02-2009, ora 08:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cu siguranta o proasta respiratie nazala influenteaza negativ oxigenarea ! Sar putea explica oboseala si alte probleme neurologice.
Cat tine de partea stanga a corpului... mana, picior.. cred ca problema tine de coloana vertebrala.
O sa faceti investigatii la reumatologie pentru coloana.. si programati cateva zile pentru a rezolva problema cu septul nazal!
0
24-02-2009, ora 20:04
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Doresc sa stiu cat de periculoasa / complicata este operatia pentru deviatie de sept (si cam ce implica - anestezie locala/totala si ce metode sunt/ce imi recomandati pentru a rezolva problema deviatiei de sept [ operatie cu laser sau cu ciocanelul etc.) - spun si eu ce am auzit ; sincer unul din motivele pentru care am amanat aceasta operatie a fost si neincrederea in cadrele medicale de la spitalul judetului in care locuiesc (am auzit diverse cazuri iar viata o am inainte...). E nevoie sa ma deplasez pana la Bucuresti pentru aceasta operatie ? Multumesc.
0
24-02-2009, ora 20:09
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Intrebare suplimentara: dupa finalizarea operatiei cu succes, simtul mirosului va reveni treptat pentru nara stanga? Multumesc.
0
24-02-2009, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca cauza lipsei mirosului pe stanga este deviatia de sept.. mirosul o sa revina imediat la cateva zile dupa operatie !
Mai modern si civilizat.. este sa faci operatia cu anestezie totala.
in acest caz metoda nu mai conteaza.. si cred ca ar trebui sa stii ca Laserul si Radiofrecventa.. taie si cuaguleaza numai tesutul moale... ( piele, mucoasa si atat!!!)
Pe os se lucreaza clasic!!
Nu cauta scuze.. trebue sa faci interventia.. indiferent unde.. dar trebue s.o faci!
0
24-02-2009, ora 22:59
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Mai mult ca sigur lipsa mirosului este datorata deviatiei de sept, pentru ca pe nara dreapta este totul ok. Daca ar fi fost o alta problema, banuiesc ca s-ar fi manifestat in cazul ambelor nari (lipsa mirosului). Multumesc pentru sfaturi. Bucurestiul ma asteapta. O seara placuta si succes in tot ceea ce faceti.
0
10-04-2009, ora 23:31
Vroks
Nu este medic/terapeut
Vroks
am si eu o astfel de problema..acum cateva luni cred ca vreo 6 am suferit un accident la un joc de fotbal in urma caruia m-am ales cu o deviatie de sept destul de grava zic eu...momentan nu am probleme in respiratie...dar una dintre nari este mai mica din cauza deviatiei si in plus a avut de suferit si piramida nazala..nasul fiind putin mai umflat intr-o parte..am doar 17 ani si la aceasta varsta se pot face operatii sau nusi daca e nevoie de o operatie la problema mea?
0
11-04-2009, ora 09:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Piramida nazala.. se poate face obtional.. dac vrei sa arate mai bine !
deviatia de sept se opereaza incepand cu varsta de 17 ani.. in caz ca ai probleme cu respiratia nazala.. daca respiri bine... poti sa mergi la ORL.. sa vada cat de deviata este si sa afli posibilitatea unor probleme de respiratie pe viitor!
0
18-04-2009, ora 20:58
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Buna seara dl. doctor, am facut operatia de deviatie de sept, un adevarat calvar, stiti si Dvs. intrebare: cat timp voi mai elimina secretii nazale cu sange ? Operatia de sept a fost facuta marti, azi e sambata. (5 zile). Ca nu mai suport intaritura pe care o simt la nivel de fata, am dau cu Tonimer / Humex si apoi cu RHINOIL.. se amelioreaza starea dar nu prea mult. Cat sa mai rezist ? Si la cat timp dupa operatie se scot atele ? Multumesc.
0
19-04-2009, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice interventie.. difere de la o persoana la alta!
dupa 5 zile.. deja riscul hemoragiei.. a scazut // asa ca poti sa faci un ceai de musetel sau galbenele.., caldut la 36-40 de grade.. pui cu seringa in nas.. si sufli.. faci spalaturi nazale.. pentru a elimina toate crustele si sercretiile de acolo.
dupa care aplici Ulei de catina sau Vit A uleioasa.. mai des.. ca sa fie uleios in nas.
O sa te simti mult mai usurat si cu o respiratie mult mai buna!
0
19-04-2009, ora 15:01
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Eu folosesc deja tratamentul care mi s-a dat... si scot foarte multe secretii... este un sange rosu inchis omogen, uleios ca secretiile nazale. Nici nu stiu de unde pot scoate atatea secretii... si inca mai ies, de respirat nu respir decat foarte greu, cand pe o nara cand pe alta, in functie de secretiile care-mi ies. Mentionez ca 75% din secretii ies din nara dreapta, nara fara probleme inainte de operatia chirurgicala.
0
03-05-2009, ora 19:15
badr hari
Nu este medic/terapeut
badr hari
Domnule dr.incerc sa fiu cat mai scurt, deci am luat cu 10 ani in urma un cap in nas si mi-a deviat nasul acum cu nara dreapta nu respir deloc, , , eu sunt din LITENI DOLHASCA si as dori sa stiu in mare cat timp dureaza operatia cat timp tre sa stau in spital si cat ar costa toata aceasta "operatiune"???am 29 de ani.vreau sa va felicit ptr efortul dv si ptr sfaturile care ni le dati.Am nevoie de aceste date ca sa-mi pot face o idee...va multumesc _oricum vara asta vreau neaparat sa fac aceasta operati esi sa termin cu acest "cosmar"
MULTA SANATATE !!!!
0
03-05-2009, ora 20:45
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Salut Ovidiu, inainte sa iti raspunda dl. dr. iti zic si eu cateva ceva, pentru ca in urma cu 3 sapt. am trecut printr-o astfel de interventie chirurgicala.
1.Am intels ca o astfel de operatie dureaza minim 30 min pana la 45 de min (eu am stat 1h si 20 de min in operatie deoarece am avut complicatii - deviatie totala + osul f. tare - s-a cam chinuit dl. doctor sa-l taie)
2.Eu am stat in spital 5 zile deoarece nu locuiam in orasul in care m-am operat, iar doctorul trebuia sa ma aiba sub supraveghere.
3.Eu stiu ca operatia se face primavara sau toamna (adica atunci este recomandat)
4.Mi s-a facut anestezie totala (am auzit ca se face si locala dar nu stiu in functie de ce anume se ia aceasta decizie - dl. dr. poate sa ne comunice).
5.In timpul operatiei nu simti nimic, evident, pentru ca esti anesteziat, dar urmatoarele 2-3 zile ai dureri destul de accentuate la nivelul fetei - nasul + buzele umflate + te dor dintii (cavitatea bucala). Eu am fost intubat, in sensul ca mi s-au bagat tuburi in gat ca sa respir. De aceea si durerea in gat ca si cum eram racit.
6.Vei sta cu "tampoanele" in nas 2 zile dupa operatie, apoi ti se scoate si ti se baga altele curate. Vei sangera in prima zi pe gura, nasul va fi obturat cu tampoane. Ulterior cand ti se vor scoate tampoanele, vei sangera si pe nas. Eu am sagerat vreo 2 sapt. Sangerarea devine nesemnificativa odata cu trecerea timpului. Adica sangerezi din ce in ce mai putin.
7.Nu mi s-a dat voie sa fac baie 2 sapt., sau daca faceam, nu fierbinte, doar cu apa calduta, sa evit apa sau aburii de apa sa-mi intre in nas. Chiar si acum dupa 3 sapt evit sa imi intre apa, pana imi zice dr. ca e ok. Dupa aprox. 2 sapt. ti se scot atele din nas (eu am atele inca in nas - urmeaza sa mi le scot).
8.Prima zi nu am putut sa mananc deloc, mi s-a administrat glucoza (adica am stat cu perfuzia in mana la reanimare - nici nu puteam sa ma scol din pat din cauza anesteziei - nu eram singurul pacient, probabil asa se procedeaza dupa o anestezie totala). A II-a zi am fost dus in camera de la spital.
9.Am stat 3 zile cu branula in mana (branula = acul care iti este infipt mereu in brat prin care ti se injecteaza diverse, in caz de nevoie [in caz ca ai temperatura, etc.] - asta ca sa nu stea mereu asistenta sa iti gaseasca vena cand iti face o injectie). 3 zile m-a durut bratul, apoi am scapat de chin. Pana si acum am vanataia, dupa 3 sapt., dar e pe vindecate. Inca mai am cruste in nas de sange pe care mi le inmoi cu o substanta speciala recomandata de doctor, si apoi le scot, sufland usor nasul.).
10. Succes, este nevoie de o astfel de operatie, nici eu nu mai puteam respira pe o nara. Daca mai ai intrebari iti voi raspunde. Multa sanatate !
0
03-05-2009, ora 23:00
badr hari
Nu este medic/terapeut
badr hari
Buna ANTONIO 83_vreau sa-ti multumesc din suflet ptr cea ce ai scris...sincer sa fiu nu ma asteptam sa fie cineva chiar atat de explicit cu mine si cand spun asta ma refer chiar si la d-l dr dar nu zic asta ca nu ar dori sa dea explicatie ci doar cred ca nu putea sa fie atat de explicit din cauza timpului.Este fffffff bine cea ce ai spus deoarece ai fost foarte clar si in acelasi timp si sincer.adevarul adevarat este ca eu de fel sunt tare de fire dar de spital imi este cam frica de acea am facut aceste intrebari, eram mai curios cum sta treaba cu durerea decat cu pretul stii cum este:da_i cat nu face numai sa nu te doara.multa lume m-a speriat si imi era cam frica dar acum stiind ca se face anestezie totala nu-mi mai fac atatea griji.dar as mai dori sa mai stiu un singur lucru de la tine :daca tu esti multumit de lucrare?adik daca ti-a lucrat bine ?sau inca nu -ti poti d seama ac nu poti inca sa respiri cum trebuie???
Daca ai sa vrei sa-mi spui mai multe (sa ma incurajezi )o sa mai vb ID meu este : afostodata_77
ORICUM I-TI MULTUMESC DIN SUFLET PTR TOT SA STI si-ti doresc insanatosire grabnik...apropo sa stii ca multa lume este afectata de aceasta pb a nasului...multa lume cu deviatie...
Eu ca sa respir cu nara dreapta tre sa trag un pi de ea si pot respira...la inceput miroseam si eu de acolo din nas dar dupa un timp a disparut acest miros si asta m-a bucurat sa stii...este tare urat sa stai cu acel miros de infectie in nas si sa nu poti face nimik.si-mi aduc aminte ca acl miros a disparut suflandu-mi nasul tare in mai multe randuri si cred ca asa s-a eliberat cea ce era rau acolo...
Mai antonio mi se face pielea ca pe gaina cand stiu ca dr intra in "intimitatea nasului tau" ;))cu dalta si ciocanul...si apropo ca era sa uit spune-mi te rog cand ti-a scos pansamentul (2m) te-a durut tare ????
MULTUMESC inca o data Antonio 83.Un salut la toata lumea.paaaaaaaaa si tot raul spre bine.
0
04-05-2009, ora 13:02
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Da, sunt multumit de lucrare, dar o sa fiu si mai multumit cand o sa imi scoata atele din nas, pentru ca momentan sangele care il scot din interior (cheagurile de sange) se lipesc de atele din nas si imi obtureaza narile. Dar dupa ce suflu nasul, pana sa mi se puna iar cheagurile de sange si eventualele impuritati + secretii nazale, respir bine. Singurul inconvenient este ca inca nu mi-a revenit mirosul asa cum era inainte, in sensul ca imi dau seama de miros doar daca este f puternic si daca apropii de nas. Sper o data cu curatirea nasului de sange sa imi revina si mirosul la parametrii normali.

Inainte sa iti scoata pansamentul mie mi s-a administrat vitamina A sub forma de picaturi. Si am pus juma de sticluta in nari ca sa imi inmoaie sangele inchegat (timp de cateva ore) pana a venit doctorul si mi-a zis ca e momentul sa mi le scoata - evident nu are cum sa iti scoata pansamentele din nas pline de sange fara sa inmoaie sangele inchegat, ai avea dureri cumplite. Evident am lacrimat pentru ca ele sunt bagate destul de adanc in nari, dar dureri cine stie ce nu au fost. Oricum placut nu e.

Nu toti pacientii fac anestezie totala la aceasta operatie. Dl. doctor ne poate spune de ce ? Ca eu nu stiu. Oricum la mine a fost ok, daca nu faceam anestezie totala, faceam atac de panica, pentru ca nu suport sa vad cum ma coase si cum imi baga diverse ustensile in nara. Yak ! SUCCES !
0
04-05-2009, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca trebue sa mai adaug ceva!
0
04-05-2009, ora 22:18
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
1.Poate ne-ati putea comunica cand se face anestezie totala si cand locala ?

2.O alta intrebare: de ce am fost "certat"... cand am comunicat anestezistei ca am baut apa inainte de operatie? Era normal dupa o noapte de somn sa am gura uscata, si am baut doua guri de apa (s-a linistit cand i-am zis ca am baut doar doua guri de apa) - de mancat nu am mancat.

Daca mi-ati raspunde la aceste doua intrebari v-as fi recunoscator. Multumesc.
0
04-05-2009, ora 22:43
badr hari
Nu este medic/terapeut
badr hari
Inca o data i-ti multumesc antonio ptr sfat si multumesc si d-lui dr ca este printre noi si sta cu ochii pe noi aici...
Acum sa-mi spuna cineva si mie cu aproximatie cat costa aceasta operatie (vreau sa-, mi fac o idee)
Nu am inteles ce sunt acelea "atele" adik sa inteleg ca inafara de tifonul ala i-ti mai baga si acele "lopatele"?
... cu aceste "atele" nu am inteles care este treaba
0
05-05-2009, ora 06:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Anestezia se face in functie de medic( daca are in clinica medic ATI).. si in functie de dorinta pacientului !
O deviatie de sept in partea anterioara( cartilaginoasa) se poate face usor si repede.. cu locala!
daca e deviat si osul.. si trebue fracturat.. si scos.. mai bine cu Generala!
2.Apa nu se bea multa.. fiindca in timpul operatiei.. adaca iti vine sa vomiti.. poti sa aspiri acea apa si sa te sufoci!
3. NU.. toti medicii pun ate( fire) dupa deviatie de sept !
0
05-05-2009, ora 09:34
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Ok, multumesc dl. doctor.

Draga Ovidius, pe langa tifonul pe care ti-l baga in fiecare nara, eu am mai avut si niste separatoare, bagate in fiecare nara, sunt bucati (din plastic asemanator celui care se pune de jur imprejurul gulerului unei camasi noi) late cat aratatorul si lungi cat inelarul unui om mai solid. Din cate am inteles se pun ca sa ramana drept in interior pana la vindecare sau ceva de genul. Ele mi-au fost scoase dupa 4-5 zile de la operatie, inainte sa plec acasa. Iar atele (firele) probabil sunt cele cu care a cusut zona in care s-a intervenit. Dupa orice operatie se coase, eu asa stiam, si se coase cu ata (fire de "papiota"). :-)))))))))) (pe interior evident).

Iar pentru pretul unei operatii nu iti pot comunica exact o valoare, pentru ca nu este frumos aici pe forum, dar nu e niciun secret sa iti comunic ca variza in functie de doctorul la care te operezi si orasul in care te operezi (sunt doctori cu experienta care nu se incurca cu astfel de operatii, in sensul ca operatia de deviatie de sept este una destul de raspandita, as putea spune ca este o operatie de duzina) - acesti doctori care nu se incurca cu astfel de operatii simple, opereaza cazuri mai dificile, tumori, cancer etc. Dar daca totusi doresti o astfel de operatie la un astfel de doctor, te va costa evident mai mult. Spun si eu din auzite.

Din nou, nu e niciun secret sa iti comunic adresa unei clinici particulare care are pretul unei astfel de operatii afisata pe site-ul lor: www.lasermed.ro
In dreapta, in meniu, ai un link "PRETURI" si acolo vezi cat este o operatie de deviatie de sept facuta la ei. Mentionez ca acel pret este orientativ si poate varia, pretul unei astfel de operatii la o clinica particulara se stabileste dupa un consult in prealabil (pretul de acolo cuprinde si spitalizarea daca nu ma insel).

Daca vrei sa stii exact cat am dat eu si unde m-am operat -(dar tot aici intru si vorbesc mai des).

Succes.
0
18-05-2009, ora 21:46
marian0607
Nu este medic/terapeut
marian0607
buna seara domnu doctor, sunt marian cel cu timpanu care lucrez in armata, azi am fost la control iar domnu doctor m-a trimis la o doamna doctora ma consultat dansa, dupa care mi-a zis ca intai trebuie sa ma opereze de deviatie de sept, eu as vrea sa va intreb pe dumnesvoastra dupa cat timp ma va opera si la ureche va multumesc
0
19-05-2009, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca nu mai repede de 3 saptamani !
0
19-05-2009, ora 16:44
marian0607
Nu este medic/terapeut
marian0607
va multumesc domnu doctor sa va de-a DUMNEZEU multa sanatate
0
28-05-2009, ora 17:25
silvia.stan
Nu este medic/terapeut
silvia.stan
Buna ziua,

Numele meu este Silvia stan si astazi am aflat ca am deviatie de sept. ca sa intelegeti exact septul meu este in forma de S bucla de sus fiind situata in nara stange sus. Am primit un tratament cu picaturi si antialregic pe care trebuie sa-l tin timp de o luna, medicul nu mi-a promis ca voi respira mai bine sau daca disconfortul va disparea. Am uiatt sa mentionez ca nara stanga este aproape astupata.

Va rog frumos sa imi spuneti in ce conditii se face aceasta operatie de deviatie de sept al ambelor nari si totodata as dori sa stiu in ce conditii nasul se poate modifica in rau, nu am nasul mic.dar cel putin este drept, nu mi-as dori ca dupa operatie sa am nasul ca al unei vrajitoare, toate aceastea bineinteles la un spita de stat. (nu doresc 2 operatii, una de refacere a septului si apoi una de remodelare )

Imi cer scuze daca cererile sunt in cascada dar sunt putin stressata dupa vizita la medic.

va multumesc din suflet. Cu stima Silvia.
0
28-05-2009, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deviatia de sept se opereaza prin orificiul fosei nazale.. fara incizii la piele sau afectarea formei nasului extern !
in orice clinica ORl poti face aceasta interventie.. cu anestezie generala avand confortul sa fie totul fara durere si emotiile operatiei!
0
28-05-2009, ora 22:34
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Buna SIlvia. O sa ai nasul ca al unei vrajitoare imediat dupa operatie, asta e, dar dupa o sapt se desumfla :-) Si revine la frumusetea lui naturala, asa cum il aveai inainte. Fa-l, o sa respiri mai bine, daca are succes bineinteles :-) Multa bafta !
0
28-05-2009, ora 23:19
badr hari
Nu este medic/terapeut
badr hari
Bine v-am gasit d_le dr
Am revenit sa va intreb.daca pot veni la dv sa ma ma operez...??
dat fiind faptul ca sunt din LITENI (dolhasca) si sunt mai aproape de PASCANI .
as dori sa stiu daca in luna lui august va pot gasi...?????
v-am urmarit indeaproape toate sfaturile care le dati aici si pot sa spun ca am incredere in dv
Este inutil de spus mai multe deoarece majoritatea lucrurilor se vad la fata locului...spun asta deoarece as avea multe sa va intreb dar stiti cum se zice ca : "socoata de acasa nu se potriveste niciodata cu aia din targ" asa ca nu ramane decat sa vin la dv si sa vedeti despre ce este vb.Cea ce ma stresa mai tare era anestezia dar cand am auzit ca se face TOTALA m-am linistit.
Pana una alta va salut si va dores tot binele din lume.
0
29-05-2009, ora 07:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. n.o sa am concediu in aceasta vara decat in septembrie !
Puteti veni oricand sa vedem despre ce fel de deviatie este vorba si ce putem face !
0
29-05-2009, ora 09:20
silvia.stan
Nu este medic/terapeut
silvia.stan
Multumesc frumos pentru sfaturi si pentru incurajari. Luna viitoare ma operev si va spun cum a fost.
0
29-05-2009, ora 20:40
badr hari
Nu este medic/terapeut
badr hari
d-le dr va multumesc si sper sa ne vedem sanatosi atat eu cat si dv.:)
Multa sanatate si putere de munca
0
08-08-2009, ora 14:31
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Salut Badr Hari, Ce mai faci? Cum a fost? Te-ai operat?
Adaugă un comentariu / răspuns
68 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: