Nas infundat, durere in gat, stranut, lipsa miros.

24-11-2020
Ellaela
Nu este medic/terapeut
Ellaela
Buna seara de 4 zile ma confrunt cu nas cu secretii transparente, durere in gat, stranut si lipsa miros. Primele simptome au aparut sambata cu durere in gat, secreti nazale transparente si stranut am inceput sa iau paracetamol si strepsils pentru gat si am aplicat in spray cu sare de mare pentru nas. A doua zii durerea de gat a disparut complet asa ca am continuat cu paracetamol inca doua zile doar ca de aseara am ramas incet fara miros, am inlocuit paracetamolul cu teraflu pastile, am luat si sinupret si ca spray nazal folosesc septanazal. Vreau sa mentioneaz ca in toate aceste zile nu am facut febra deloc, respir pe nas, nu transpir, nu am dureri musculare, nu am stare de oboseala si am gust. Mai vreau sa zic ca luna trecuta am luat pentru 2 saptamani sinupret de 2 ori pe zii pentru ca ma trezeam cu o jena in gat care disparea dupa ce expectoram si cu secretii nazale simtome care sau ameliorat si am renuntat sa mai iau sinupret. Mai vreau sa mentionez ca saptamana trecuta am avut o durere de masea in partea dreapta este posibil ca sa fie vreo infectie pentru ca cu nara dreapta nu am miros deloc.
Ce ar putea fii? Imi puteti recomand sa iau altceva?
Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
25-11-2020, ora 13:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. infectiile dentare .. da pot sa dea sinusite.. se numesc sinusite Odontogene si se trateaza foarte greu.. se poate ajunge la operatie pe sinus. asa ca faceti radiografii radacina dintilor si mergeti cu filmul la stomatolog chirurg
2 dureri in gat si nas infundat putem sa avem si de la un reflux gastro eosfagian in somn.. cand acidul gastricv urca in somn si arde totul acolo
0
25-11-2020, ora 19:22
Ellaela
Nu este medic/terapeut
Ellaela
Multumesc frumos pentru raspuns la sa merg sa fac o radiografie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •