Durere incheietura mana dreapta si arsura pe os | Forumul Medical ROmedic

Durere incheietura mana dreapta si arsura pe os

29-11-2014
raluka.avram
Nu este medic/terapeut
raluka.avram
Buna ziua! Cam de o luna jumatate am o durere 'surda' in inchietura mainii drepte (chiar langa osul acela rotund, iesit mai in evidenta). Totul a inceput cand am facut curat in casa, insa nu-mi amintesc sa o fi sucit-o in vreun fel. Cert este ca atunci, timp de vreo 2 saptamni, am avut durere de incheietura + usturime/arsura pe os, spre cot (senzatia de arsura apare de la osul rotund, spre cot, doar cand rasucesc mana, ca si cum as insuruba un bec).Am incercat sa nu o mai fortez si sa nu mai fac miscari bruste si o perioada nu m-a mai durut.
Intre timp am ajuns si la medicul de familie (culmea, fix in perioada cand nu ma mai durea, adica acum o saptamana). M-a pus sa-l strang de maini, mi-a rasucit si el mana dreapta, insa atunci nu mai prezentam nici un simptom. Concluzia lui a fost ca dorm prost. Ceea ce nu e exclus, caci azi dimineata m-am trezit din nou, cu aceeasi durere de incheietura si arsura pe os (dinspre degetul mic, spre cot).
Mi-am facut si niste analize, generale, cu trimitere de la medic, care trebuie sa soseasca saptamana viitoare. Cert e ca as vrea sa consult si un doctor specializat. Si nu stiu carui tip de doctor sa ma adresez. Chiar daca dorm prost, vreau sa stiu ce e de facut ca senzatia sa dispara definitiv, fara recidive. Si vreau sa mi se explice exact ce se intampla, care sunt cauzele si ce efecte au.
Una peste alta, ma inspaimanta durerea asta, mai ales pentru ca mama a decedat de cancer la san cu metastaze osoase, acum 5 ani, si stiu ca totul a inceput de la o simpla durere. Mentionez ca am 27 ani si pana acum am fost sanatoasa tun, fara probleme de nici un fel.
3 comentarii
0
29-11-2014, ora 17:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din cele descrise de catre D-voastra, cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv ulnar sau cervical.
Prin urmare, ar fi util un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-11-2014, ora 17:44
raluka.avram
Nu este medic/terapeut
raluka.avram
Va multumesc frumos pentru raspuns! O sa va tin la curent!
0
29-11-2014, ora 17:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Multumesc.
Este, evident, util altor pacienti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziunile articulare la sportivi
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Există legătură între durerile articulare È™i vreme?
  • Dureri la articulaÈ›iile degetelor - ce ar putea fi? (diagnostic diferenÈ›ial)
  • De ce mă dor articulaÅ£iile (mă lasă una ÅŸi mă ia alta)
  • Cum îți menÈ›ii articulaÈ›iile sănătoase
  • Prevenirea È™i tratamentul durerilor articulare
  • Dureri articulaÈ›ii - durerea în mai multe articulaÈ›ii
  •