durere insuportabila in gat si o tuse seaca si foarte persistenta...
Buna seara,
din cauza vremii reci m-am ales cu o durere insuportabila in gat si o tuse seaca si foarte persistenta; am incercat sa ma tratez cu ceaiuri, mi-am pus un prosop cald in jurul gatului ptr ca am observat ca-mi mai amelioreaza starea, iar de aseara am inceput un tratament cu BARAKA - imunostimulator si FARINGOSEPT, dar nu se observa niciun rezultat. nu expectorez mai deloc si dupa ce tusesc simt ca si cum mi-ar ramane un nod in gat, cand respir simt aerul rece si iarasi imi stimuleaza tusea, sunt foarte ragusita si uneori imi pierd vocea...
m-am gandit ca poate e prea slab tratamentul si din cauza ca nu pot ajunge la medic v-as ruga sa-mi dati un sfat cu privire la ERDOMED sau ce alt medicament m-ar putea ajuta; ar fi bine sa incep de maine dimineata tratamentul cu ERDOMED?
astept sfatul dvs. si va multumesc anticipat!
O seara frumoasa!
din cauza vremii reci m-am ales cu o durere insuportabila in gat si o tuse seaca si foarte persistenta; am incercat sa ma tratez cu ceaiuri, mi-am pus un prosop cald in jurul gatului ptr ca am observat ca-mi mai amelioreaza starea, iar de aseara am inceput un tratament cu BARAKA - imunostimulator si FARINGOSEPT, dar nu se observa niciun rezultat. nu expectorez mai deloc si dupa ce tusesc simt ca si cum mi-ar ramane un nod in gat, cand respir simt aerul rece si iarasi imi stimuleaza tusea, sunt foarte ragusita si uneori imi pierd vocea...
m-am gandit ca poate e prea slab tratamentul si din cauza ca nu pot ajunge la medic v-as ruga sa-mi dati un sfat cu privire la ERDOMED sau ce alt medicament m-ar putea ajuta; ar fi bine sa incep de maine dimineata tratamentul cu ERDOMED?
astept sfatul dvs. si va multumesc anticipat!
O seara frumoasa!
4 comentarii
nu prea cred ca are legatura erdomedul.. ( care este indicat in tulburari a secretiei bronsice) cu ceia ce acuzati Dvs.
aR fi indicat sa ajungeti cat mai repede la ORL... findca simptomele de raguseala + durere.. pot fi cauzate de mai multe boli si nu pot sa stiu ce ar fi indicat in acest caz.
decat in linii generale..
1. Regim alimentar fara rece, acru si bauturi acidulate
2. multe lichide calde( ceai si lapte cu miere de albini)
3.daca aveti febra mare mai mult de 2 zile.. luati un antibiotic ( claritromicina, amoxicilina)
4. un antiinflamatr ( paracetamol sinus, flamexin, nurofen)
5 faceti inhalatii si gargara
chear daca starea se inbunatateste.. Tot trebue sa ajungeti la ORL.. sa vada hipofaringele si laringele !!!
aR fi indicat sa ajungeti cat mai repede la ORL... findca simptomele de raguseala + durere.. pot fi cauzate de mai multe boli si nu pot sa stiu ce ar fi indicat in acest caz.
decat in linii generale..
1. Regim alimentar fara rece, acru si bauturi acidulate
2. multe lichide calde( ceai si lapte cu miere de albini)
3.daca aveti febra mare mai mult de 2 zile.. luati un antibiotic ( claritromicina, amoxicilina)
4. un antiinflamatr ( paracetamol sinus, flamexin, nurofen)
5 faceti inhalatii si gargara
chear daca starea se inbunatateste.. Tot trebue sa ajungeti la ORL.. sa vada hipofaringele si laringele !!!
Va multumesc pentru indicatii. Tin sa mentionez ca nu am facut absolut deloc febra. In aceasta dimineata observ ca tusea nu mai este chiar seaca si gatul ma doare mai putin.
Evitam pentu moment sa merg la medic pentru ca ar presupune sa petrec cateva ore prin frig si m-am gandit ca imi agraveaza starea.
Credeti ca pentru moment tratamentul cu BARAKA, Faringosept si Paracetamol + ceaiuri calde este suficient?
O zi buna va doresc,
Evitam pentu moment sa merg la medic pentru ca ar presupune sa petrec cateva ore prin frig si m-am gandit ca imi agraveaza starea.
Credeti ca pentru moment tratamentul cu BARAKA, Faringosept si Paracetamol + ceaiuri calde este suficient?
O zi buna va doresc,
da + regimul alimentar + tratamentul local !
Va multumesc mult de tot, m-ati mai linistit! Am sa stau in casa si o sa urmez sfaturile dvs.
Numai bine si multa sanatate !
Numai bine si multa sanatate !
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 133durere de gat
- 8Amigdalita pultacee! Rog raspuns cat mai repede.
- 7ajutati-ma va rog daca puteti!
- 4Bebelus de 6 luni cu probleme de respiratie
- 4Raceala, tuse seaca, fumat...
- 3tuse seaca dimineata si seara
- 1tuse seaca cu sange
- 8Durere cronica in gat
- 2Durere si senzaţie de corp străin in gat
- 7Raceala cu tuse seaca si febra mica de 2 saptamani
- 6durere in gat
- 0Analize medicale - durere in gat nu foarte puternica, mai mult deranjanta si se mentine de ceva timp
- 3Durere in gat de 5 zile si nas infundat. Am avut febra o zi doar.
- 1Gadilat in gat + tuse seaca
- 1Durere/usturime in gat de 2 saptamani
- 6Durere in gât
- 2Durere gat
- 3Durere git
Mai multe informații despre: tusea seaca durerea in gat
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: