Dureri de cap si spate

26-02-2014
Robby05
Nu este medic/terapeut
Robby05
De aproape 2 luni am dureri de cap, in zona cefei sau simt cate o apasare puternica in orice zona (crestet, partile laterale) pentru cateva secunde, dar repetat, sau se intampla ca aceasta sa se intinda in tot capul, iar atunci sunt nevoit sa iau un calmant, pentru ca este o durere destul de puternica, iar de multe ori imi simt capul greu si am ameteli. Pe langa aceasta, am cam o durere constanta de spate, in zona mijlocului, dar se mai intinde si in partea de sus a spatelui. Am fost la mai multi doctori, am primit raspunsuri diferite, mi-au prescris medicamente ca Flamexin, Mydocalm, Tador, Tramadol, dar acestea doar m-au calmat putin pentru o cateva ore, dupa care durerile reveneau. As dori sa stiu parerile cuiva in cunostinta de cauza, multumesc!
1 comentarii
0
27-02-2014, ora 02:12
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Toate simptomele pe care le descrieti pot fi provocate de modificari ( afectiuni ) ale coloanei vertebrale. Dar pentru a fi siguri de acest lucru sunt necesare investigatii imagistice. Astazi se pot face astfel de investigatii prin mai multe metode: radiografia, CT, Termografia, RMN. Fiecare din acestea aduc informatii specifice metodei care pot ajuta la stabilirea diagnosticului. Va recomand sa va adresati unui centru medical specializat in diagnosticul si tratamentele pe coloana vertebrala. Acolo vi se va spune ce trebuie sa faceti. Cu stima :

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia este implicată în apariția durerilor de spate
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  •