dureri puternice in zona lombara si la soldul drept.

18-09-2008
anca1985
Nu este medic/terapeut
anca1985
acum aprox.1 saptamana sotul meu a inceput sa aiba dureri puternice in zona lombara si i soldul drept.Am fost la medicul de familie care i-a dat trimitere sa faca o radiologie.Diagnosticul a fost discopatie lombara la L5 S1.
Ne-a trimis apoi la un medic neurolog.I-a pus cateva intrebari dupa care i-a recomandat repaus total si urmatoarele medicamente:ketoprofen, algocalmin, omeran, midocalm, algocalmin si GABAGAMMA.Intrebarea mea este daca sa ia acest medicament deoarece pe prospect am citit la ndicatii terapeutice in epilepsii.
Va rog mult sa imi dati un raspuns ca nu stiu ce sa fac!
Multumesc!
7 comentarii
0
07-11-2008, ora 22:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Din ce in ce ma conving ca medicii din Romania sunt chiar paraleli cu medicina!

Tratamentul este aproape in intregime "alandala".

Conform umilei mele pareri si celor spuse de dvs va pot spune urmatoarele: Ketoprofen este un AINS (antiinflamator nesteroidian), Algocalminul contine 500 de mg de metamizol sodic - un analgezic foarte puternic, Mydocalm si el contine clorat de torperisona 50 de mg - un miorelaxant central (toate relativ bune si frumoase mai putin algocalminul care dupa parerea mea este f nociv pentru sistemul imunitar, ficat, stomac si intestine; putea nici sa nu vi-l mai dea tinand cont ca ajung cu var si indesat Ketoprofen si Mydocalm, dar ma rog)...

Omeran-ul nu are nici cea mai mica legatura cu discopatia lombara (lumbago si lombosciatica)...contine 20 de mg de omeprazol, un IPP-inhibitor de pompa de protoni; mai pe romaneste inhiba pompa de protoni de la nivelul celulelor parietale din mucoasa gastrica a stomacului, contribuind astfel la scaderea aciditatii gastrice, avand efect pozitiv in ulcere, gastrita hiperacida, Boala de reflux gastro-esofagian, esofagita de reflux etc...nu are efect antiinflamator si deci nu suprima durerea (nu il luati pt ca il administrati pe degeaba, cel putin pt discopatie)...

In ceea ce priveste Gabagamma este foarte folositor in durerea neuropata, ar fi bun cu toate ca sotul dvs. nu merge pe acest tablou clinic, insa tratamentul cu gabapentina este cam dificil, spre exemplu daca este necesara intreruperea tratamentului din diverse motive, reducerea dozelor sau trecerea la un alt tratament alternativ sau mai eficient, acestea trebuie facute treptat timp de minim 1 saptamana etc etc etc.

Cu repaus total si Ketoprofen, Mydocalm si Algocalmin (repet nu sunt de acord dar asta este, daca altceva nu i-a trecut prin cap dnului dr. ) se va face bine...Daca durerile continua vb cu medicul pentru ca trebuiesc marite dozele si chiar si schema terapeutica!

Numai Bine si Multa Sanatate!
0
22-11-2008, ora 20:37
doinidela
Nu este medic/terapeut
doinidela
am si eu o problema cu o discopatie lombara in faza incipienta in sept am facut o criza ptr care mi-a fost recomadat mydocalm tramadolsi inca ceva nu mai tin minte, plus fizioterapie 10 zile mai ma deranja din cand in cand dar nu prea tare insa de ceva timp nu mai vrea afurisitul sa ma scuteasca mai ales seara ma trezesc noaptea cu durere am luat flamexim dar discopatia mea nu s-a sinchisit de el apoi am luat ketonal retard dar. evident la fel insa concomoitent cu aceste dureri sunt si senzatiile de scaune uneori. intrebarea e o fi de la hernie sau ceva pui de hemoroizi interni? de precizat ca nu sangerez la scaune dar am un hemoroid in afara mi-ar prinde bine parerea unui medic va rooooooooog
0
02-10-2009, ora 23:12
3oo
Nu este medic/terapeut
3oo
Am 42 de ani si iau medicamentul Gabagamma pentru ( in mare parte) stoparea durerilor pt ca am nevralgie. Un sfat as dori..?? Am varsaturi/greturi dese, dureri de cap in zona tamplei, crize non-stop, durerile sunt permanente, deseori suportabile. E bine sa iau acest medicament? Sau in cazul bolii mele ce ar trebui sa fac? Va multumesc.
0
06-12-2009, ora 22:59
ombun
Nu este medic/terapeut
ombun
pt MrNick:
probabil ca Omeran nu are nici o legatura cu discopatia lombara. Insa, are legatura cu reactia adversa pe care ketoprofen care este un AINS o poate da la nivelul stomacului :

si aici citez :

"
AINS pot depasi toate mecanismele de aparare ale stomacului si pot cauza ulcerarea mucoasei
-
Pentru vindecarea leziunii ulceroase si pentru ameliorarea simptomatologiei se vor administra medicamente antiulceroase: antiacide pentru neutralizarea secretiei acide, antisecretorii (inhibitori ai pompei de protoni sau antagonisti ai receptorilor H2) pentru a reduce secretia de acid.
"

Personal, tratamentul respectiv nu mi se pare nici in cea mai mica masura ca fiind alandala.
0
07-12-2009, ora 12:52
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
pt ombun:

am rugamintea sa-mi spuneti daca sunteti cumva medic neurolog (din profilul dvs nu am putut sa-mi dau seama)

va multumesc
0
18-07-2010, ora 22:28
colega3
Nu este medic/terapeut
colega3
pt tratarea insomniei mi s-a prescris gabagamma. in prospect scrie ca e pt epilepsie. ce sa fac? sa urmez tratamentul prescris?
0
08-06-2011, ora 09:24
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna ziua, colega3. va rog sa-mi spuneti daca a-ti folosit pina la urma gabagamma si daca v-a ajutat in insomnie? si mie mi s-a prescris recent acest medicament si as vrea sa stiu daca merita folosit in cazul insomniei si durerilor. astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra! multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •