Fata, 15 ani, relatie cu baiat de 21 ani - cum sa procedez?

22-06-2010
deea_lorena
Nu este medic/terapeut
deea_lorena
Buna ziua, o sa incerc sa fiu succinta, dar am nevoie de o opinia unui profesionist. Sora mea, in varsta de 15 ani neimpliniti tocmai mi-a spus, usor speriata, dar si extaziata, ca s-a sarutat cu un baiat de 21 de ani pe care l-a cunoscut in urma cu 2-3 saptamani (care arata bine si are contacte cu foarte multe femei zilnic prin natura meseriei pe care o practica). Am discutat cu ea "ca intre prietene", incercand sa-mi stapanesc iesirile, chiar de furie, fata de acest tip pe care-l consider "dereglat". Mi-a spus ca ce s-a intamplat se va opri aici si ca e constienta ca e prea mare pentru ea.dar, mai nou, ca ii place sa discute cu el...ca are ce discuta (subiecte din domenii diverse - scoala, muzica, filme, hobbyuri...) si ca va sta de vorba cu el pentru a clarifica situatia. Nu vreau sa intervin brutal, vreau sa pastrez contactul cu ea in aceasta situatie, dar si in situatiile viitoare. Vreau sa aiba in continuare incredere in mine ca poate sa-mi spuna orice. MI-e teama pe de alta parte sa nu i se intample ceva. Ar trebui sa actionez in vreun fel, sau sa monitorizez doar cum evolueaza lucrurile si sa am incredrere in capacitatea ei de a rationa corect? Trebuie sa va spun ca sora mea este apreciata de profesori ca fiind mai matura decat colegele ei, invata bine, e serioasa.Alte detalii care sunt poate importante: Noi suntem 3 frati in total; eu sunt cea mai mare - 28 ani-, am un frate de 25 ani, iar sora noastra este sora buna doar de mama, tatal fiind diferit. Mama are 50 ani, este divortata si singura de 10 ani, am crescut alaturi de ea, ea fiind in primul rand o femeie de cariera (cel putin in viziunea mea). Tatal ei este aproape absent total din viata ei. In prezent sora mea locuieste cu mama si fratele meu, eu mutandu-ma de 3 luni impreuna cu iubitul meu.
Daca credeti ca ma puteti ajuta cu un sfat, multumesc!
6 comentarii
0
22-06-2010, ora 20:16
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Eu sunt de parere ca ar trebui sa il cunosti personal pe acest baiat, asta daca nu ai facut-o pana acum si sa o lasi pe ea pt inceput sa clarifice lucrurile asa cum a promis.Insa diferenta asta de varsta, el fiind mai versat s-ar putea sa o ameteasca un pic cu vorbe dulci.Dar ce meserie practica el de are contacte zilnic cu diferite femei?Ca doar n-o avea vreo casa de moda...
0
23-06-2010, ora 08:26
deea_lorena
Nu este medic/terapeut
deea_lorena
E hair stylist. Eu il stiu de la salonul unde mergeam. Tot acolo l-a cunoscut si sora mea cand a mers sa se coafeze pentru balul de absolvire a clasei a opt-a (nu el ne coafeaza). Dar eu nu-mi explic ce poate sa fie in mintea lui...e bolnav?...
0
23-06-2010, ora 11:02
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pai nu cred ca e bolnav, dar stii cum e atunci cand ai o iubita mult mai tanara...e o senzatie mai aparte.
Insa sora ta este prea mica pt el!Sper sa isi dea seama de asta si sa nu continue, dar depinde mult si de ea, trebuie sa stie cum sa actioneze.Oricum nu te impancienta de acum, pt ca sunt sigura ca lucrurile se vor rezolva!
0
23-08-2010, ora 18:30
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Adolescenta este o perioada de tranzitie in care se transforma corpul, dar si relatiile cu anturajul. Este varsta la care emotiile erotice se rasfrang asupra relatiilor sentimentale, care pot sau nu sa se finalizeze prin contacte sexuale. Adolescenta este o etapa stimulatoare, care marcheaza inceputul autonomiei individului.

Este foarte bine ca v-ati stapanit iesirile si ati ramas in tabara celor care o asculta, o apreciaza, o inteleg. Trebuie sa va asumati distantarea in jocul implicarii in viata privata a sorei d-voastra fiindca asta o va ajuta sa se responsibilizeze in experimentarea vietii. Fiindca ati ramas in aceasta tabara o sa aflati mai multe lucruri despre ea, inclusiv ce se va mai intampla in aceasta relatie. Nu toate relatiile dintre o fata si un baiat sunt de natura sexuala.

Nu exista o varsta indicata sau nu, pentru inceperea vietii sexuale. Ea debuteaza odata cu dorinta legata de cresterea secretiei de hormoni sexuali, si se exprima prin aparitia nevoii de satisfacere sexuala si prin invatarea seductiei. O interventie stupida din partea adultilor din jurul ei poate fi marcanta si traumatizanta.
Daca vreti sa-i dati sfaturi, impartasiti cu ea despre propria d-voastra adolescenta, despre ce credeti ca e bine, cum ati procedat in situatii similare. Si lasati-o pe ea sa traga concluzii, este suficient de mare sa isi asume pareri, decizii, comportamente.

Daca ati face astfel, cu siguranta va va acorda increderea ca unui expert si va va tine la curent cu viata ei. Sora se afla in perioada in care individul incepe sa descopere un nou raport cu ceilalti, intr-o relatie adulta, si sa stabileasca cu acestia ( inclusiv cu d-voastra) legaturi solide de prietenie. In paralel, adolescentul tinde sa se indeparteze de anturajul familial si cauta sa obtina o mai mare independenta, ceea ce nu ii reuseste intotdeauna fara divergente, mai ales in relatiile cu parintii. Nu intrati in rolul de parinte daca nu va cere.

Cu privire la plecarea recenta din familie cu iubitul d-voastra, se pare ca are legatura cu comportamentul surorii si cu dorinta de a va impartasii experienta ei. Ati putea fi modelul ei, fiti un model bun.
Daca cineva va pofteste in viata proprie, intima, nu uitati sa va descaltati la intrare!

Psihoterapeut de familie si cuplu
Delia Ciobancan
0
24-11-2010, ora 07:39
k@pp@
Nu este medic/terapeut
k@pp@
Buna ziua!As avea nevoie de un sfat daca se poate.Am cunoscut o fata extraordinar de frumoasa si calculata dar singura problema e ca ea are 15 ani iar eu am 21 de ani.Fata este foarte matura si serioasa si efectiv ma innebuneste dar nu stiu ce sa fac e normal sa an o relatie cu fata asta ?si aici nu ma refer la viata sexuala ma refer la diferenta de varsta ar fi un obstacol?Multumesc anticipat si sper sa primesc raspuns
O zi placuta va doresc in continuare!
0
24-11-2010, ora 22:04
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
pentru tine e normal ?pentru ea e normal?asta ati discutat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul