fetita raceste in fiecare luna si cand raceste ii curge tare nasul cu mucus gros

24-03-2015
maria1979
Nu este medic/terapeut
maria1979
Am o fetita de 8 ani jumate care raceste in fiecare luna si cand raceste ii curge tare nasul cu mucus gros cateodata culoare galbena, cateodata transparent, tusa productiva, febra nu a facut!!.a fost tratata 2 saptamani: cu amoxicilina 250 gr 7 zile, cu sumetrolim 7 zile + siropuri de tusa Rofedex, Rhrinatiol, Erdomed ! Am facut exudat faringian si nazal, analize de sange, la plamani nu se aude nimic, as dorii sa va intreb daca polipii sunt imflamati poate sa fie cauza aceasta ca nu mai scapam de mucisori si tusa???ce tratament ar fii bun la fetita???ce picaturi de nas imi recomandati si daca este cazul de antibiotic mai tare ???astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc anticipat !!!
6 comentarii
0
24-03-2015, ora 19:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. DACA polipii sunt inflamati sau nu...si daca mai sunt sau NU
o sa va spuna medicul ORL. care o sa consulte copilul si poate chear sa faca endoscopie nazala pentru a fi sigur daca se ajunge la operatie sau nu
Logic la acesta varsta NU trebuei sa mai fie polipii, ei se micsoreaza dupa 5-7 ani.. asa ca daca mai sunt polipii acum.. inseamna ca tratametele au fost incorecte.
2. am scris pe forum foarte multe sfaturi unde excplic:::
= racesc des numai copiii care au reflux gastro-esofagian si sunt alimentati Incorect cu citrice, mancare acra, sucuri.. care rita faringele si mucoasa gastrica si intrtin inflamatia
- secretii abundente de mucus.. fac numia copiii care au intoleranta la Lactate sau fainoase
cititi e google despre produse alimentare producatpare de MUCUS si le excludeti
- ratamentee locale trebuei sa fie intense
aerosoli, inhalatii, spalaturi nazale, aspiratii secretii nazale, spreiuri pentru desfundat nasul..si cate 10 zile pe luna tratamentul cu Colargol
spreiuri pentru faringe, tab de supt ( fara vit C si fara lamaie )
0
24-03-2015, ora 20:08
maria1979
Nu este medic/terapeut
maria1979
Va multumesc pt raspuns, am sa fac programare la consult ORL, in legatura cu vitamina c mia recomandat medicul de familie ca sa ii dau, pt reflux gastro-esofagian la ce medic trebuie sa ma adresez??mancare acra nu mananca, sucuri naturale bea de portocale! In nas mi sa recomandat Quixx.Am o intrebare Colargol si Protargol sunt aceasi si pentru ce sunt??
0
24-03-2015, ora 20:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 nu se da nimic cu vit C
2 la Gastrologie ( logic)
3 da se poate si protargol
0
24-03-2015, ora 21:07
maria1979
Nu este medic/terapeut
maria1979
Protargol este bun si in caz de raceala daca nu are polipi???pentru tusa productiva ce imi puteti recomanda?
0
24-03-2015, ora 21:31
maria1979
Nu este medic/terapeut
maria1979
M-ar interesa cum se numesc tabletele de supt fara vitamina c si fara lamaie ??? Aerosoli??? Spray pt faringe??
0
26-03-2015, ora 20:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici se dau sfaturi care ajuta pacientii sa gasessca drumul corect si sa se documenteze mai departe si pe google daca e cazul
tratamentu personalizat se face contracost in regim privat pe hotmail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •