Fractura de maleola si peroneu

12-01-2010
ico_is
Nu este medic/terapeut
ico_is
Buna ziua!
Din nefericire, la sfirsitul anului trecut am alunecat pe gheata si m-am procopsit cu o fractura de maleola si de peroneu, drept pentru care am primit "in dar" un aparat gipsat inalt pina sub genunchi. Problema care ma deranjeaza cel mai tare este ca de citeva zile am niste dureri foarte mari la nivelul pulpei. Cind cobor din pat si fac citiva pasi cu ajutorul unui cadru (pentru a nu fi nevoita sa calc in picior) trebuie sa astept citeva minute pina se mai linisteste durerea. Am luat niste antiinflamatoare dar lucrurile nu s-au schimbat. Este posibil ca aceasta durere sa fie semn al unei complicatii (gen tromboflebita)??
Va multumesc si va doresc un an cit mai bun!
Ioana C
22 comentarii
0
12-01-2010, ora 21:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, tromboza venoasa profunda se manifesta asa cum descrieti D-voastra.
Gipsul trebuie dat jos, trebuie sa faceti un examen clinic si un echo-Doppler venos. Este o urgenta!!
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
22-02-2010, ora 11:30
M@rYoos
Nu este medic/terapeut
M@rYoos
Buna ziua! In 18 ian. am alunecat si. o dubla fractura maleolara, operata la Wels in Austria, material de osteozinteza(am scris corect sper), di discutiile purtate cu medicii de acolo am inteles ca ar trebui sa pot pune piciorul, , jos"in jurul d atei de 10 martie, la consultul de la clinica din Ro (Arad) mi sa spus cu totul alceva, mi se va schimba, , ghipsul" in 27 si va trebui sa-l port mai o luna, asta inseamna aprox 17 zile in plus!!!! cat credeti ca va dura recuperarea?sau cat dureaza de obicei la o, , distractie" de felul asta. Multumiri!
0
22-02-2010, ora 11:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa intelegeti ca exista zeci, poate sute de fracturi maleolare (tibie si fibula), avand tratamente profund diferite.
Conteaza atat tipul anatomo-patologic al fracturii initiale, atat interventia propriu-zisa (tipul de osteo-sinteza), atat perioada de imobilizare si consolidare, iar in ultima instanta mai sunt diferente ce tin de scoala de ortopedie.Eu personal, ca si alti colegi francezi sau occidentali, suntem pentru sprijin precoce ca si componenta a consolidarii si recuperarii finale. Alti colegi, de formatie diferita, insista pentru o imobilizare de lunga durata si precautie la reluarea sprijinului.
Nu exista nici un protocol in lume, totul tine de experienta fiecaruia.
Prin urmare, atata timp cat sunteti urmarit post-operator de colegii din tara, "mergeti pe mana lor" si urmati prescriptiile corespunzatoare.
Consolidarea este urmata de circa 3-4 saptamani de kineto-terapie si reluarea progresiva a mersului si activitatilor cvasi-normale.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2010, ora 17:54
aurel_iasi
Nu este medic/terapeut
aurel_iasi
buna ziua! am o intrebare: in cat timp dupa osteosinteza consolideaza o fractura echivalenta bimaleolara?mai bine zis, care este intervalul minim-maxim?. Doctorul care m-a operat (osteosinteza cu reducere, 4 suruburi) imi face impresia ca e cam precaut: operat pe 8 iunie, posibil sa pun piciorul jos in septembrie.Citind posturile de mai sus, e cam dubios ce imi zice doctorul :). M, 29 ani, 100. Va multumesc! A.C.
0
24-06-2010, ora 22:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul variaza in functie de tipul fracturii: uneori se poate merge in prima zi dupa operatie, uneori este necesara interzicerea mersului 2 luni.
Aveti 100 kg??? Acesta este un factor puternic pejorativ, dovada fiind reticenta ortopezilor de a va lasa sa mergeti fara probleme.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
08-06-2011, ora 20:59
yanyu
Nu este medic/terapeut
yanyu
buna ziua,
acum trei zile fiul meu de 11 ani s-a lovit la picior.a sarit dupa minge la un antrenament( pe ciment )si la aterizare a calcat rau. am fost la spital diagnosticul in urma radiografiei: "fractura tasare peroneu drept", recomandari: atela gipsata deasupra genunchiului, cu medicul ortoped nu am vorbit personal, fiind intr-o operatie dar, radiografia a vazut-o. as dori sa stiu gravitatea acestui tip de fractura. copilul face sport, hochei, poate avea probleme pe viitor? are voie sa faca miscare adica, cu carje. carut, deplasari la bunici?
multumesc.
0
08-06-2011, ora 23:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare regret, dar inca nu am auzit asa un diagnostic: "fractura tasare peroneu drept".
Gravitatea fracturii se apreciaza strict pe baza examenului clinic si a studiului direct al imaginilor radiografice.
Fara aceste premize minimale nici un ortoped din lume nu va putea elabora un raspuns pertinent.
ortopezilor de a va lasa sa mergeti fara probleme.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
09-06-2011, ora 09:35
yanyu
Nu este medic/terapeut
yanyu
buna dimineata,
multumesc pentru raspuns.
am incercat sa atasez radiografia si diagnosticul.
as dori sa stiu daca este obligat copilul sa stea numai in pat sau, se poate deplasa cu ajutorul carjelor si daca poate face deplasari mai lungi.
ce am observat mai nou: atunci cand se ridica pentru a se deplasa, ii apar pe corp niste pete rosii care dispar repede, dupa ce se aseaza.

din pacate nu stiu, nu reusesc sa atasez radiografia si diagnosticul la acest comentariu pentru a putea fi vazut de dumneavoastra.
multumesc
0
09-06-2011, ora 09:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Puteti trimite imagini doar pe mail, in privat (aveti datele mele de contact cand faceti "click" pe numele sau pe fotografia mea).
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu,
Chirurg Glezna si Picior
0
10-06-2011, ora 11:00
yanyu
Nu este medic/terapeut
yanyu
buna ziua
am trimis ieri radiografia si diagnosticul pe mail-ul dumneavoastra.
as dori sfatul dumneavoastra.
0
10-06-2011, ora 16:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
V-am raspuns pe mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-12-2011, ora 15:28
Vanetta
Nu este medic/terapeut
Vanetta
Buna ziua, am mai vorbit cu dumneavoastră dar poate nu m-am pronuntat corect, acum trei zile am suferit o Fractura cominutiva fara deplasare 1/3 distanta peroneu drept, mi-am schimbat gipsul pe data de 27 12 2011 pt ca am calcat pe picior, acum as dori va rog sa imi spuneti daca este bine sa merg azi sa dau gipsul jos pt a face o radiogfafie ca sa vad daca sa deplasat, sau sa astept 7 zile pt a merge la control asa cum mi-a recomandat un medic?eu vreau sa stiu daca afectează cu ceva daca azi imi dau gipsul jos pt a face o radiografie pt a vedea daca sa deplasat sau nu pt ca nu pot sta linistita.astept un răspuns de la dumneavoastră. Va multumesc mult.
0
28-12-2011, ora 15:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Acest tip de fractura este, cu mare probabilitate, una instabila (se asociaza ruptura sindesmozei tibio-fibulare) si necesita, cel mai adesea, interventie chirurgicala. In absenta acestei interventii glezna ramane una instabila, iar artroza tibio-taliana post-traumatica va fi una severa si invalidanta.
Fireste, fara sa fi studiat radiografiile initiale si pe cele de control este imposibil sa ma pronunt.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-12-2011, ora 16:01
Vanetta
Nu este medic/terapeut
Vanetta
va multumesc mult pt raspuns dar va rog imi puteti spune daca as putea face azi o alta radiografie.va multumesc
0
28-12-2011, ora 22:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Puteti face oricand doriti o noua radiografie, insa trebuie executata in pozitie corecta (10 grd de rotatie interna a gleznei, tocmai pentru evidentierea "diastazis-ului"), comparativ atat la glezna afectata cat si la cea normala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-12-2011, ora 22:51
Vanetta
Nu este medic/terapeut
Vanetta
buna seara, as dori sa stiu in ce perioada lucrati, as avea nevoie de un contril la dumneavoastră dupa data de 2 ianuarie daca se poate, va rog sa ma contactati -*.va multumesc


(*modificat de admin)
0
28-12-2011, ora 22:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In perioada urmatoare eu sunt indisponibil cateva saptamani, iar problema D-voastra este una urgenta (de ordinul zilelor).
In alta ordine de idei, eu tratez la modul direct doar afectiunile ante-piciorului si nu ma mai ocup direct de fracturile maleolare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-12-2011, ora 23:04
Vanetta
Nu este medic/terapeut
Vanetta
deci asta inseamna ca nu ma puteti ajuta in nici un fel, sau cunoasteti un ortoped bun care ar fi disponibil dupa data de 2 ianuarie? Va multumesc
0
28-12-2011, ora 23:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va pot recomanda un coleg, dar numai daca ma contactati direct (email, telefon), regulile site-ului nepermitandu-mi sa fac public numele colegilor pe care-i recomand.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-12-2011, ora 01:47
Vanetta
Nu este medic/terapeut
Vanetta
In primul rand buna seara, va multumesc pt sfaturile dumneavoastra care au fost inutile, indrumarule dumneavoastră la colegi de la Bucuresti la spitalul Floreasca nu mi-au folosit la nimic, au aceleasi servicii de toata jena precum si cei de la Judetean Timisoara.Am gasit o clinica privata unde medicii se pot numi medici adevarati!!!si o ultima mentiune ;nu mai sfatuiti lumea daca nu va mai ocupati cu asa ceva(fracturi...etc)CU STIMA SI RESPECT!!!!
0
30-12-2011, ora 12:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Da, intr-adevar, ""ïadul este pavat cu bune intentii""".
Va rog sa ma scuzati ca v-am trimis la seful celui mai experimentat serviciu de traumatologie din Romania...
V-am precizat foarte clar ca eu nu ma ocup direct de tratamentul fracturilor maleolare, tocmai pentru a evita o consultatie inutila la mine (care activez 100% in mediu privat).
Inca o data va rog sa ma scuzati pentru incercarea mea de a va ajuta, in conditiile in care nu ati respectat tratamentul initial si ati fi riscat consecinte teribile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-12-2011, ora 16:05
Vanetta
Nu este medic/terapeut
Vanetta
Buna ziua in primul rand nu e nici pe departe cel mai bun spital din Romania poate cel mai prost, dar sa lasam acestea dumneavoastră nu mi-ati spus de la bun inceput ca nu va mai ocupati demult cu astfel de lucruri(fracturi..etc)sfatul dumneavoastră a fost operatia ca si nenumarati asa zisi medici care trimit oamenii la operatie chiar daca nu este nevoie, sunt sute de cazuri in Romania..si sa va mai spun ceva;radiografia azi facuta la o clinica cu prestigiu din Timisoara a dovedit ca nu am nici o deplasare, osul mi sa vindecat in mod normal si anatomic deci nu necesit nici o operatie.in concluzie oameni buni va dau un sfat nu mai credeti tot ce se scrie pe forum ca nu e adevarat!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •