Herpes - Leziune palmo-plantara, va rog sa ma ajutati

05-01-2009
ioana_s
Nu este medic/terapeut
ioana_s
Buna ziua, in luna martie anul trecut am nascut o fetita la o maternitate din Bucuresti, la scurt timp am observat o leziune la mana dreapta intre degete insotita de mancarime si usturime, am consultat diferiti dermatologi care au crezut ca este dermatita alergica, apoi psoriazis mi-au prescris tratament cu diferiti corticoizi si unguente ce se pot administra in timpul alaptarii. Leziunea a continuat sa se extinda si in urma cu o luna am hotarat sa merg la Institutul de Virusologie unde mi s-au recoltat probe pentru HSV. La proba din leziune a fost identificat HSV tip 1 si 2 iar la proba serologica doar HSV 1 un singur tip. Vreau sa stiu cum este posibil ca HSV 2 sa se gaseasca doar in leziune si serologic nu si daca odaat cu vindecarea leziunii voi scapa si de aceasta forma a virusul si anume HSV 2. Se poate transmite sexual daca serologic nu exista? De o luna de zile fac tratament cu Aciclovir unguent de 3 ori pe zi si de 7 zile iau si capsule de 400mg din 6 in 6 ore si nu exista nici o ameliorare doar ca nu se mai extinde atat de alert. Imi bandajez mana cu fasa de tifon pentru a-mi proteja fiica in varsta de 9 luni se poate ca aceasta sa fie cauza pentru care nu se vindeca? Pana sa incep tratamentul cu capsule am alaptat si dintr-o alta serie de analize serologice a reiesit faptul ca sistemul meu imunitar era unul deficitar. Se poate sa fi dobandit o anumita rezistenta la Aciclovir? Va rog mult sa ma ajutati ma lupt deja de 9 luni. Va multumesc.
3 comentarii
0
05-01-2009, ora 22:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
O sugestie: in cazul in care treneaza vindecarea, ar putea fi util vaccinul Antiherpin produs de catre Institutul Cantacuzino;Administrarea vaccinului se face prin scarificare; in cazul dumneavoastra ar fi indicata urmatoarea schema cu 2 fiole de vaccin( vaccinul se pastreaza la frigider in seringa, cu acul atasat, pe toata durata tratamentului) : 3 inoculari cu 1picatura de vaccin la ambele brate, la interval de 3 zile, apoi 6 inoculari cu 1 picatura de vaccin, la un singur brat, la interval de 1 saptamana;se pot face rapeluri in functie de evolutie sau daca apar recidive; se contraindica administrarea de preparate cortizonice pe parcursul vaccinarii;mai multe detalii privind Antiherpinul puteti afla din prospect sau de la Institut; numai bine
0
06-01-2009, ora 10:27
ioana_s
Nu este medic/terapeut
ioana_s
Va multumesc pentru raspuns. Indraznesc sa va intreb, daca voi scapa definitiv de acest tip de HSV 2 odata cu vindecarea leziunii.
0
05-12-2010, ora 15:24
raduma
Nu este medic/terapeut
raduma
Am un baietel de 9 ani si a fost diagnosticat acum 1 an cu dermatita palmo plantara.Nici pana in zi de azi aceasta boala nu a disparut nici macar nu sa ameliorat.Are mancarimi si usturimi groaznice. Am nevoie de ajutor.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Simptome diferite în infecţia cu virusul herpetic ar avea legătură cu variaţii în expresia genelor virale
  • 10 informații importante despre herpes
  • Infecția virală cu herpes simplex dublează riscul de demență (studiu)
  •