herpes simplex recidivant

09-01-2009
mariejeanne
Nu este medic/terapeut
mariejeanne
Buna ziua,
Am fost diagnosticata acum 2 saptamani cu herpes simplex, am urmat tratament oral si local cu acyclovir 10 zile, veziculele mi-au disparut, insa am ramas cu o pata rosie in locul herpesului, ca un fel de arsura. Ce pot sa fac?
Am ramas cu cicatrice? Ce crema sa folosesc pentru a disparea roseata?
Multumesc
9 comentarii
0
09-01-2009, ora 16:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cauta in farmaciile naturiste uleiul de trandafir chilian Q10 extra si unge cicatricile postherpes.Numai bine!
0
28-11-2010, ora 22:00
anka03.june
Nu este medic/terapeut
anka03.june
Am avut si eu un herpes chiar sub nas...si acum dupa ce mi-a trecut mi-a ramas o pata rosie care pare sa fie sub piele! oare ce e? cicatrice? ce as putea sa fac sa imi treaca?
0
30-11-2010, ora 09:39
annemary_26
Nu este medic/terapeut
annemary_26
Eu am avut 2 operatii si pt a nu.mi ramane cicatrici urate am folosit de la plafar unguent cu galbenele, tataneasa, musetel si sunatoare la un loc...un tub e 6 lei. Sunt foarte multumita. merge si la semnele lasate de o acnee severa. AI GRIJA CA ORICE TIP DE HERPES RECIDIVEAZA SI UNDE NU TE ASTEPTI. SA IEI CEVA PT IMUNITATE CA SA TI.O INTARESTI SI SA TE FERESTI DE RACELI
0
30-11-2010, ora 10:11
anka03.june
Nu este medic/terapeut
anka03.june
da stiu ca recidiveaza..si tot in acelasi locuri, numai ca eu incerc sa mananc cat mai sanatos si tot degeaba. cand mananc o maioneza sau ceva mai sarat sau de la apa sarata + soare...imi cam iasa. :(((
0
30-11-2010, ora 23:19
alin88
Nu este medic/terapeut
alin88
Fratele meu a fost diagnosticat cu acelasi VHS si i s-a prescris un tratament cu aciclovir si isoprenisine. Problema e ca dupa ce o saptamana s-a simtit din ce in ce mai bine, brusc boala a reventi mai puternic si acum se simte foarte rau ( are pe tot corpul niste eriteme cu circumferinta de 1 cm care se umplu cu puroi, se sparg, nu prind coaja sau ceva de genu, acumuleaza iar puroi, se psarg iar si tot asa. Problema e ca se manifesta si un prurit puternic care nu-l lasa nici sa doarma noaptea. Va rog daca aveti un sfat mai bun sa-i dati ( l-am dus la spitalul militar si de acolo i-au prescris medicamentele)
0
01-12-2010, ora 09:50
annemary_26
Nu este medic/terapeut
annemary_26
Anka, de ce nu te duci sa faci niste teste imunologice? Sa vezi cum stai cu imunitatea. incearca sa mananci mai multe fructe si legume.
0
01-12-2010, ora 09:54
annemary_26
Nu este medic/terapeut
annemary_26
Alin88, dar ai fost cu fratele tau la un dermatolog? I.au facut niste teste sau analize? Cred ca ar trebui sa mergi la acelasi medic sa vada ce se intampla si poate il interneaza ca sa.l consulte mai amanuntit.sau cere o alta opinie medicala, pt ca nu e bine ce se intampla
0
01-12-2010, ora 11:20
alin88
Nu este medic/terapeut
alin88
Pai am spus ca am fost cu el la dermatologul de la spitalul militar din focsani.. apoi s-a dus si acolo unde sta el in baia mare tot la un dermato si a confirmat diagnosticul (s-a dus cu analizele medicale de sange de la spitalul militar)
0
01-12-2010, ora 16:17
annemary_26
Nu este medic/terapeut
annemary_26
OK DAR NU E BINE CEEA CE SE INTAMPLA ACUM.DE CAND AU APARUT ASA ZISELE ERITEME, A FOST LA UN MEDIC SA.L VADA??? POATE NU.I FACE BINE TRATAMENTU RESPECTIV SAU A INTRAT IN CONTACT CU CEVA. NU STIU CE SA ZIC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.