Hpv

11-05-2021
otilis
Nu este medic/terapeut
otilis
Buna seara! In luna decembrie a anului trecut am observat ca mi a iesit in zona vulvara un fel de inflamatie care imi provoca mancarime. Initial, am crezut ca e un fir de par crescut sub piele. Observand ca nu trece, ba chiar acele puncte s au inmultit, in martie m am dus la doctor. Mi a recoltat biopsie si am facut si genotipare HPV. Rezultatul la hpv a fost negativ, insa cel de la biopsie a fost de VIN2-3, de etiologie HPV. Am fost trimisa la oncolog, de la oncolog la alt ginecolog, dermatolog, chirug si toti mi au zis ca cel mai probabil acel rezultat de vin2-3 este gresit pentru ca ar fi trebuit sa arate mult mai rau, in schimb ce aveam eu, erau niste puncte destul de mititele care semanau cu niste alunite. Mi s a facut electrocauterizare in urma cu 3 saptamani si mi s-a spus ca nu mai am nevoie de nici un alt tratament.
Eu tot sunt speriata, oare ar trebui sa mai consult si alti medici?
A mai trecut cineva prin ceva similar?
Tin sa mentionez ca primul doctor la care am fost m-a speriat foarte tare, in schimb ceilalti au fost foarte relaxati.
De asemenea, mi am facut analizele in mod frecvent si in afara de gardnerella nu am avut nicio problema. Ma gandesc ca in atatia ani, ca sa se ajunga la un stadiu atat de avansat, ar fi trebuit sa imi iasa ceva la Pap.
3 comentarii
1
11-05-2021, ora 07:47
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Ar trebui sa faceti consult ginecologic si dermatologic periodic (initial la 6 si 12 luni, apoi anual). Acasa examinati vizual zona la 3-6 luni si daca apare ceva nou, va prezentati mai repede la medic. Examinarea PAP nu detecteaza VIN - sunt organe diferite.
0
11-05-2021, ora 11:26
otilis
Nu este medic/terapeut
otilis
Multumesc frumos! Si ce analiza as putea face pentru a vedea cum evolueaza acel VIN? Ma gandesc sa nu afecteze pielea din jur. Am inteles ca exista o analiza de HPV din piele.
0
12-05-2021, ora 07:49
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Se poate face genotipare hpv din raclat cutanat, dar in practica clinica nu foloseste la nimic aceasta analiza, pentru ca urmarirea este tot aceeasi. Nu se face de rutina si ghidurile nu o recomanda. Faceti controalele pentru a vedea daca evolueaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •