Inceput de schizofrenie?

58 comentarii 1 2
0
07-09-2016, ora 20:19
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Da, mai iau putina olanzapina...
O sa intreb si eu la farmacie de Oloram daca zici ca e pentru somn, ca si eu am probleme cu somnul (daca nu iau olanzapina). Dar astept sa-l incerci tu sa-mi zici si mie daca are vreun efect. O fi pe baza de naturiste, sau... ?
0
07-09-2016, ora 20:30
RalukE
Nu este medic/terapeut
RalukE
Nu stiu!mi-a zis doar ca e un preparat farmaceutic!in seara asta urmeaza sa iau prima pastila sa vedem cum o fi!mi-a zis medicul ca pot sa imi revin complet daca am rabdare!
0
28-09-2016, ora 23:54
chira2
Nu este medic/terapeut
chira2
Buna. Am nevoie de un sfat. Am un frate care spune ca aude voci sau are cosmaruri care pare f reale si ca simte durerea fizic daca este împins, lovit, etc. Din cate am inteles totul se întâmplă în somn insa mai pateste si ziua. Acum are 18 ani. Cred ca totul a inceput in clasa a 5 sau a 6. A fost o perioada grea. Furase bani din casa.Se apucase de fumat, rezultate rele la scoala, ect. La inceput am crezut ca se drogheaza sau ceva de genul si de asta are halucinații. El mereu a sp ca nu i asa. L am prins ziua cu icoana in mana spunând rugăciuni ca sa il scape de cel rau. A fost un moment cand l am trezit din somn ca făcea urat si greu s a trezit. Nici nu a mai vrut sa doarmă. O perioadă mama l a dus pe la biserică si la sf Maslu si parea ca s au linistit apele. Am aflat de curand ca el inca are aceste stări insa am aflat ca posibil sa fie de o intensitate mai mare. Aude voci. Nu stiu exact ca nu i place sa vb. In perioada aia cand era mai mic mai fost la mai multi psihologi si ii dăduse sindromul ADHD. parca la un moment dat sp ceva de schizofrenie insa nu am mai fost la doctor ca mai tare se tampise. Pt acel sindrom lua un medicament destul de puternic si il făcea cam legumă. Era un sirop. Ideea este ca acum am aflat ca el are încă acele sintome. Din cate am inteles eu singurul moment in care dispăruse a fost atunci cand mergea la biserică la sf Maslu. Voi ce părere aveti? Este un băiat inteligent insa puturos, cum sp mama. Singurle lucruri ar fi vocile, halucinații si faptul ca simte durerea. Am inteles ca el constetizeaza ca visează insa Nu se poate trezi din vis. Astept păreri. Multumesc
0
29-09-2016, ora 09:54
chira2
Nu este medic/terapeut
chira2
Va rog sa ma ajutati!!! Sincer sunt speriată :(
0
29-09-2016, ora 13:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Parintii dv. trebuie sa mearga cu el la medicul psihiatru pentru diagnostic si tratament. Ei stiu mai bine ce are fratele dv.
1
29-09-2016, ora 14:44
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@chira2

Trebuie sa mearga la un medic psihiatru neaparat pt a scapa de acele voci pe care ati spus dvs ca le aude si halucinatii. Si acele simptome se trateaza cu medicamentele potrivite, ma refer chiar daca a mai luat un sirop care il facuse o leguma, mai sunt si alte pastile care il vor ajuta sa scape de acele simptome rele. Va dura ceva timp pana va scapa de voci etc dar numai cu antipsihotice date de catre un medic psihiatru.
1
30-09-2016, ora 07:02
RalukE
Nu este medic/terapeut
RalukE
Cel mai bine este sa sa se duca la psihiatru!si eu am avut stari de rau, dar nu auzeam voci sau alt gen de halucinatii!am fost la psihiatru, am primit tratamentul potrivit pentru anxietate si acum e din ce in ce mai bine!doar cu tratament isi poate reveni!nu trebuie lasat asa pentru ca boala se poate agrava!
0
30-09-2016, ora 10:49
chira2
Nu este medic/terapeut
chira2
Multumesc pt raspunsuri.sa inteleg ca este posibil sa aiba schizofrenie? :( sincer fara ocolisuri
1
30-09-2016, ora 12:02
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Nu avem de unde sa stim noi ce bola poate avea... dar, da, schizofrenia se manifesta prin halucinatii vizuale si auditive.
1
30-09-2016, ora 18:04
RalukE
Nu este medic/terapeut
RalukE
Doar medicul poate pune un diagnostic exact pe baza simptomelor pe care le prezinta!din ceea ce descrieti dumneavoastra e posibil sa fie schizofrenie dar asta nu inseamna ca nu isi poate reveni!
0
30-09-2016, ora 20:12
chira2
Nu este medic/terapeut
chira2
Din ce am citit am intelesc ca nu se vindeca si ca tr tratament toata viata
0
03-10-2016, ora 09:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie tinuta sub control, da.
0
03-10-2016, ora 19:07
morar aura
Nu este medic/terapeut
morar aura
Buna seara
Sufar de atacuri de panica
Nu intru in detaliu
Dar azi mi s.a imtplat ceva sivreau un sfat
Am suferit de fobia podurilor
Gen daca imi pierd mintile si ma arunc
Azi am trecut pe el
Parca in gand, o voce, dar de fapt nu prea era voce parca zicea " ma arunc in lac, "
M.am speriat rau de tot
Posibil sa fie schizofrenie?

Sunt intr.o pamica mare si nu pot sa.mi revin
Va rog urgent un sfat
0
03-10-2016, ora 20:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu. E atac de panica.
0
03-10-2016, ora 22:20
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
E pe dracu atac de panica !
Va place sau nu, cei care auziti voci, se numeste schizofrenie boala.
0
04-10-2016, ora 04:39
morar aura
Nu este medic/terapeut
morar aura
Da
M.ati speriat mai tare. Domnule Martin van Nostrand.
Nu a fost halucinatie pt ca eu mergeam pe acel pod.
Si nu a fost voce propriuzisa
A fost ca un gand- voce
0
04-10-2016, ora 07:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Era un gand, nu era voce. E gand de anxietate. Psihiatru, psiholog, duhovnic.

Nu e voie injuraturi pe forum ca va baneaza.
0
04-10-2016, ora 08:11
morar aura
Nu este medic/terapeut
morar aura
Sunt foarte speriata
Toata noaptea nu am putut dormi cu frica ca daca am aceasta boala
0
04-10-2016, ora 08:36
RalukE
Nu este medic/terapeut
RalukE
@morar aura este anxietate!exact asa am avut si eu!ganduri care parca imi venea fara voia mea!
0
04-10-2016, ora 08:41
RalukE
Nu este medic/terapeut
RalukE
Era vocea mea in cap si eram constienta ca mi le induc dar nu puteam sa ma controlez!aveam o frica foarte mare sa nu fac schizofrenie si au inceput gandurile(vocea mea)sa imi apara tot timpul!am fost la psihiatru i-am spus ce simptome am si mi-a spus clar ca e anxietate!am inceput un tratament cu paroxetina de 3 saptamani si pot sa spun ca ma simt din ce in ce mai bine!gandurile mai apar dar foarte rar, doar cand ma gandesc eu!du-te la psihiatru si incepe tratament pentru ca o sa te simti mai rau daca stai asa!eu am crezut ca nu mai am scapare!credeam ca am innebunit, nu mai puteam sa dorm, sa mananc, nu mai vroiam sa ies din casa, eram convinsa ca am schizofrenie!
0
04-10-2016, ora 08:59
morar aura
Nu este medic/terapeut
morar aura
Asa sunt si eu
Dar nu.i asa ca un schizofrenic nu realizeaza ce i se intampla?
Am facut programare la dr, sapt viitoare marti
Pana atunci Dumnezeu cu mila
0
04-10-2016, ora 09:18
RalukE
Nu este medic/terapeut
RalukE
Da!o persoana ce sufera de schizofrenie nu realizeaza ce i se intampla!si teama de schizofrenie este un simptom al anxietatii!eu cand m-am dus la doctor eram ferm convinsa ca am boala asta!mi-era frica sa aud verdictul medicului in ceea ce priveste diagnosticul!o sa dureze cam 2 saptamani pana o sa inceapa tratamentul sa isi faca efectul, pana o sa simti o ameliorare!eu sunt in a 3 a saptamana de tratament si ma simt bine!pana ajungi la medic incearca sa nu mai citesti pe internet pentru ca este cea mai mare greseala!iti autosugestionezi simptomele schizofreniei fara sa vrei si o sa te simti mai rau!exact asa am patit si eu!
0
04-10-2016, ora 09:25
morar aura
Nu este medic/terapeut
morar aura
@RalukE asa voi face
Multumesc de sfaturi.
0
04-10-2016, ora 10:19
morar aura
Nu este medic/terapeut
morar aura
Ce bine ar fi daca ar interveni si un psiholog
Macar sa.mi dea niste sfaturi
Am o frica teribila si nu imi pot reveni
0
04-10-2016, ora 11:43
morar aura
Nu este medic/terapeut
morar aura
Schizofrenia se poate instala la 43 ani?
0
04-10-2016, ora 14:30
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@ morar aura

Trebuie sa va vada un psiholog sau medic psihiatru pentru a va spune
ce anume aveti- anxietate sau altceva daca tot spuneti ca aveti
o frica teribila si nu stiti ce sa faceti.
Posibil sa va dea tratament sau sa faceti sedinte de psihoterapie.
0
04-10-2016, ora 17:16
morar aura
Nu este medic/terapeut
morar aura
Da voi merge
Dar pana atunci ce fac cu frica
Joi cel mai devreme ajung, trebuie sa iau trimitere
1
05-10-2016, ora 02:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trece cu tratament de anxietate.
Ceai concentrat de tei pina la psihiatru.
Adaugă un comentariu / răspuns
58 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul