Oboseala, moleșeală, am impresia că am ce e mai rău | Forumul Medical ROmedic

Oboseala, moleșeală, am impresia că am ce e mai rău

19-05-2023
Andreeii
Nu este medic/terapeut
Andreeii
Salutare, am citit forumul din scoarță în scoarță și m-am decis sa scriu și eu despre problema mea, sufăr de câțiva ani de boala de reflux pe care o țin mai mereu sub control. De 5-6 luni am inceput sa am gaze mai mut decât de obicei și am luat diferite tratamente care au ameliorat problema, am avut și un episod mai neplăcută de reflux gastric și l-am tratat cu tratament pe 1 luna dat de medicul gastroenterocolog.

Problema e că ma gândesc zilnic că pot avea ceva grav, gen cancer, ceva ce doctorii cu cate am vb nu depistează... am fost la 4 doctori gastro pana acum, m-au palpat, am făcut eco abdominala completa, am făcut analizele la sânge complete, absolut totul a ieșit perfect... Toate organele sunt perfect, analizele perfect.

Eu tot am frica de o boala gravă și de ceva timp sunt mereu obosit, moleșit, orice as face și oricât m-aș odihni nu pot sa fiu prezent... simt nevoia sa zac de la prima ora la care mă trezesc, d'abea aștept să ajung acasă să mă bag la somn, mă obsedează gândul că aș avea o boala grava și nu mai sunt bun de nimic, sunt metru obosit, de la.o fire activa, prietenoasa am ajuns sa fiu mereu obsedat că am ceva grav.. cum sunt un junghi in spate sau la burta mă gândesc la ce e mai rău... Am ajuns sa citesc de 20 de ori or zi forumul asta căutând probleme de somn, de moleșeală, de oboseala cum am eu...

Credeți că mintea îmi comanda starea proasta pr care o am ?


Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri !!!!
11 comentarii
0
19-05-2023, ora 21:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Frica de a avea ceva grav, oboseala, moleseala sunt simptome de anxietate, depresie. Aceste afectiuni se trateaza la psihiatru, psiholog.
0
19-05-2023, ora 21:59
Andreeii
Nu este medic/terapeut
Andreeii
Mulțumesc Clara, m-am gândit și la asta dar mi se pare prea frumos sa fie adevărat, sa nu an nimic și să fie doar o tulburare psihică
0
19-05-2023, ora 22:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Fa un test de depresie si unul de anxietate online sa vezi ce iti iese. Citeste despre aceste doua afectiuni.
Nu ai nimic ca te-ai controlat si nu ti-a iesit nimic.
1
19-05-2023, ora 22:05
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Mergi sa faci si un test la somnologie daca zici ca somnul e prost si nu te poti odihni.
0
19-05-2023, ora 22:06
Andreeii
Nu este medic/terapeut
Andreeii
@clara_p Da, am impresia că nu m-am controlat mai mult, gen un computer tomograf, investigații mai amănunțite... Tot vad pe fb știri despre persoane care nu aveau nimic și dintr-o dată au descoperit că au cancer cu metastaze si nu s-a mai putut face nimic și mă gândesc să nu fie așa și la mine...Mă gândesc că nu pot vedea mare lucru doctorii la o ecografie completa și analize de sânge...
0
19-05-2023, ora 22:08
Andreeii
Nu este medic/terapeut
Andreeii
@gladys somnul e ok, dorm de la 11 seara până la 9 dimineața, stomatologic sunt perfect, nu am o carie, am făcut lucrări de reparații complete acum 1 an, problema mea e că oricât aș dormi sunt obosit de cum mă trezesc și nu ma gândesc decât cum sa ajung acasă să stau în pat
0
19-05-2023, ora 22:37
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Problema asta o am si eu, dar la mine e din cauza refluxului si mai am si probleme de respiratie din cauza deviatiei de sept.

Eu ma duc saptamana viitoare sa fac un CT abdomen si endoscopie + investigatii ORL pentru operatie.
0
19-05-2023, ora 22:54
Andreeii
Nu este medic/terapeut
Andreeii
Pai și eu am deviație de sept și respir doar pe o nara, de multe ori dorm cu gura căscată.

Ce problema ai și tu, cea cu moleșeala ?
0
19-05-2023, ora 23:18
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Da.

Sunt obosit toata ziua, si mental cat si psihic. Dorm foarte prost. Mai am si palpitatii uneori si intoleranta mare la caldura. + dureri de cap.
1
20-05-2023, ora 00:44
Andreeii
Nu este medic/terapeut
Andreeii
Off...palpitații am și eu și am și atacuri de panica, până acum 1 săptămână le făceam la 4-5 zile, acum văd că s-au mai calmat... Sănătate multa îți doresc !
0
20-05-2023, ora 04:03
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
La fel si tie!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Câteva semne că ai putea fi ipohondru
  • Oboseala cronică, semnul unei probleme de sănătate
  • Mă simt obosit deÈ™i am dormit bine - cauze posibile
  • Oboseala excesivă, continuă, permanentă
  •