Intarziere in luare antibioticului! Un sfat va rog!!

30-12-2011
Esses
Nu este medic/terapeut
Esses
Bună ziua, am întârziat să îmi iau antibioticul care îl iau din 6 în 6 ore, mai exact ampicilina de 500. Nu am fost acasă şi pastilă care o aveam cu mine am pierduto şi în loc să iau medicamentul la ora 18 l-am luat la 20:45. Mentionez că e a două zi de tratament, îl iau pt un enterococ spp. după antibiograma. Acum îl iau tot la 6 ore dar am făcut acea decalare de aproape 3 ore. Trebe să îl iau 7 zile, oare îşi vă mai face efectul? Aştept un rasp că să mă liniştesc, multumesc anticipat.
2 comentarii
0
30-12-2011, ora 23:43
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!
Da, il luati tot la 6 ore, dar calculati de la ora 20.45...o sa fie mai complicat cu trezitul noaptea, dar..aveti grija sa nu mai intarziati. Si sa mancati bine (ziua, ca noaptea..oricum, incercati sa inghititi ceva, nu-l luati pe stomacul gol).
Mancati si iaurt, dar la distanta de antibiotic. Sa va refaca flora stomacala distrusa de antibiotic.
Multa sanatate!
0
31-12-2011, ora 10:46
Esses
Nu este medic/terapeut
Esses
Va multumesc pentru raspunsul prompt, nu am mai intarziat, de trezit ma trezesc, imi fixez pe telefon iar pentru flora intestinala iau biotics 2 pe zi la distanta de 3 ore de la luarea antibioticului, sa mai mananc si iaurt? Sper ca tratamentul sa dea rezultate!.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: