Medicament eglonyl - imi afecteaza pulsul?

12-09-2019
lilimiha
Nu este medic/terapeut
lilimiha
As dori sa stiu daca o pastila de eglonyl 50mg, seara, imi afecteaza pulsul care este in stare de repaus 53, uneori, noaptea chiar 48? Multumesc!!
4 comentarii
0
12-09-2019, ora 12:08
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
Rare: aritmii ventriculare, fibrilaţie ventriculară, tahicardia ventriculară nu da bradicardie
0
12-09-2019, ora 12:23
Psiholog Chițimuș Cristina
Psihologie, Iași
Buna ziua,
In general, eglonylul este foarte bine acceptat de organism uman. Suferiti de vreo tulburare cardiacă? Ce alte medicamente mai luati?
0
12-09-2019, ora 12:46
lilimiha
Nu este medic/terapeut
lilimiha
Mulțumesc pt răspuns!! Am medicația de la cardiolog:dimineata:norvasc, aspardin, nitropector. Pranz:aspenter. Seara:atacând, aspacardin, nitropector.
Si am primi următoarea schema de tratament de la psihiatru: asentra 50mg:1/2 seara, 4 zile, 1 seara 7 zile și apoi 1/2 dimineața și 1 seara.

Alprazolam 0, 5 :1/2dimineata și 1/2 seara
Eglonyl 50 mg :1 seara
1
12-09-2019, ora 14:47
Psihologie, Iași
Din cate inteleg, suferiti de hipertensiune arterială si angina pectorala, posibil o cardiopatie ischemica. Informați neaparat doctorul cardiolog despre medicatie primită de la medicul psihiatru si efectuați o electrocardiograma. Având pulsul de 53 sau 48, poate exista o interacțiune între medicatia de la cardiolog si cea de la psihiatru.

Cu mare drag! Oricand aveti nevoie! Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Auto-medicația cu medicamente psihotrope - efectele negative ale consumului necontrolat
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.