otita medie catarala sau otita seroasa bilaterala????

07-11-2011
andreeamocanu
Nu este medic/terapeut
andreeamocanu
Buna seara domnule dr.Flueraru Valeriu!
Copilul meu de 3 ani si 6 luni a fost diagnosticat cu otita medie catarala la urechea stanga de medicul de pe ambulanta pe 14.10.2011 Tratament prescris : Sumetrolim(nu mi-a dat antibiotic deoarece copilul meu terminase antibioticul pentru rosu in gat cu 3 zile inainte)+ Algocalmin fiola cu nurofen(doar la durere) si Ascovit.
Pe 18.10.2011 am fost la un medic ORL la Grigore Alexandrescu deoarece copilul s-a plans si de urechea dreapta, iar medicul a mai adaugat ceva la tratamentul prescris de medicul de pe ambulanta, spunandu-mi ca urechea stanga ia trecut. Tratament adaugat : Biorinil spray nazal, Aerius sirop, Tantum verde spunandu-mi sa renunt la algocalmin si nurofen si sa ii dau novocalmin supozitoare la durere.
Dupa o saptamana am revenit la control spunandu-mi sa ii continui tratamentul adaugandu-mi si un sirop pt imunitate : Imnunice.
Dupa inca o saptamana m-am dus din nou la acelasi medic, copilul meu plangandu-se din nou de urechea stanga. Medicul mi-a spus ca mai are congestie la ambele urechi dar foarte putin si sa il las asa ca ii trece si mi-a dat un sirop de tuse : TusEnd.
Nefiind multumita de raspuns am fost la un alt medic in data de 04.11.2011 la Clinica Nova spunandu-mi ca are otita seroasa si ii trebuie tratament adecvat.Tratament prescris : Olynth spray nazal, Rhinocort spray nazal, Aerosoli, Aerius sirop spunandu-mi sa nu ii mai administrez nici algocalmin+nurofen nici novocalmin si datorita faptului ca nu a avut prescris antibitoic de prima oara copilul a ajuns sa faca otita seroasa.
Sper din suflet sa imi spuneti si parerea dumneavoastra referitor la cum a fost diagnosticat.
O zi buna.
11 comentarii
0
15-11-2011, ora 16:11
danielamirea
Nu este medic/terapeut
danielamirea
BUNA ZIUA.VA RECOMAND UN CABINET ORL, LA CENTRUL MEDICAL AUDIFON (STR. BRATULUI, NR. 36, LEGATURA CU STR. VASILE LASCAR) D-NA DR. SAMUILA SILVIA, PROGRAMARI LA TEL:021.210.90.04 CU TRIMITERE DE LA MEDICUL DE FAMILIE.SANATATE MULTA!
0
13-12-2011, ora 21:56
andreeamocanu
Nu este medic/terapeut
andreeamocanu
Va multumuesc pentru recomndare sa inteleg ca ati fost la Dna Samuila Silvia, si ati fost multumita de dansa?
Baiatului meu nici acum nu i-a trecut otita si mi-a fost recomandat sa ii fac operatie de polipi daca nici dupa aceasta saptamana de tratament nu este o ameliorare.Trebuie sa mai cer si o a doua parere neaparat.El noaptea doarme cu gurita inchisa, nu horcaie, de mancat mananca normal nu il deranjeaza nimic, are rareori momente cand vrb pe nas.Si cam atat.
Va multumesc pentru recomandare.
0
14-12-2011, ora 10:33
danielamirea
Nu este medic/terapeut
danielamirea
O recomand pe d-na dr. Samuila Silvia cu mare incredere, este o persoana deosebita, atat ca om, cat si ca profesionist, este medicul ORL al familiei mele (copii, parinti, sora) de 7 ani.
Sanatate multa si Sarbatori fericite!
0
14-12-2011, ora 15:46
andreeamocanu
Nu este medic/terapeut
andreeamocanu
Doresc sa merg la un control la dansa dar nu ii stiu programul, am sunat nu a raspuns nimeni, am trimis un mail si o sa mai revin cu un telefon, am vazut pe site-ul lor ca au mai multe nr de tel.
Sarbatori fericite Multumesc inca o data!
0
15-12-2011, ora 13:24
danielamirea
Nu este medic/terapeut
danielamirea
Am sunat astazi 15.12.2011 la ora 13.15 si mi-a raspuns.-
Din cate am inteles, miercuri au intre 09-19, joi: 11-19, luni-marti: 13-19, dar saptamana viitoare poate intervin modificari, din cauza sarbatorilor de iarna. Sunati sau transmiteti e-mail.
Sanatate multa si numai bine va doresc!
0
16-12-2011, ora 23:46
andreeamocanu
Nu este medic/terapeut
andreeamocanu
Va multumesc din suflet pentru ajutor,
am sunat azi si am reusit cu greu sa ma programez marti 20 dec, dar am reusit.
Sper sa nu asteptam foarte mult dar asta este, intram printre pacienti, asa ni s-a spus, eu am spus ca doamna dr mi-a fost recomandata de o pacienta a dansei care a fost foarte multumita de dansa si mi-o recomanda cu drag, (atunci mi-a spus ca rezolvam cu programarea)
Azi am fost la control la medicul orl de pana acum, si mi-a zis ca este mai bine la urechea stanga, dar la dreapta mai sunt probleme, si trebuie operat de polipi, dar dupa 3 ianuairie, si pana atunci sa nu ii mai dau tratament, sa il las asa sa vedem cum decurge.
Eu am mai vrb cu un medic (pe internet) si a spus ca nu prea poate fi vrb de polipi atata timp cat copilul respira normal.Sa merg sa consult un alt medic si sa facem control amanuntit.
Va mutumesc frumos pentru ajutor, si Doamne Ajuta sa fie bine!
Multa sanatate!
0
20-12-2011, ora 19:31
andreeamocanu
Nu este medic/terapeut
andreeamocanu
Am fost azi la doamna dr.Silvia, foarte Draguta! Iar ceea ce mi-a recomandat dansa sa fac(tratament si analize ) nici nu se compara cu ce i-a fost recomandat copilului meu pana acum.Sper ca de data aceasta sa fie bine.Baiatului meu i-a placut de dansa mai ales ca i-au fost servite si bomboane.A stat cuminte pe scaun la control singurel, dansa a vrb foarte frumos cu el plus ca l-a tot luat in brate si la pupat.A primit si diploma.
Nu am mai intalnit asemenea dr. A zis ca nu imi recomanda operatie de polipi, deoarece nu sunt inflamati atat de tare, incercam tratament cat mai naturist posibil si pentru otita si pentru polipi.Si ne vedem dupa sarbatori.

Sarbatori fericite doamna Daniela !
Va multumesc inca o data pentru recomandare.
0
28-12-2011, ora 10:49
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
buna ziua dna andreea mocanu,


imi puteti spune ca mai face baietelul dvs?
cam CE ANALIZE AMANUNTITE v-a spus dna dr sa faceti?
as vrea sa mergem si noi la dansa -asta daca nu reusim la un dr la spital;

eu am postat problema baietelului meu la subiectul "otita seroasa bilaterala...este vina polipilor?"

Multumesc anticipat!
0
28-12-2011, ora 11:01
danielamirea
Nu este medic/terapeut
danielamirea
Ma bucur mult ca v-am putut fi de folos si nu-mi ramane decat sa ii doresc baietelului MULTA SANATATE, iar Noul An sa va gaseasca sanatosi, sa va umple casa de bucurie si sa aveti parte numai de zile minunate.
SANATATE SI LA MULTI ANI!
0
24-01-2012, ora 18:25
andreeamocanu
Nu este medic/terapeut
andreeamocanu
Doamna Daniela Mirea doresc sa va multumesc din suflet pentru recomandarea dvs de a merge la doamna dr.Silvia.
In 3 vizite la dansa a reusit sa vindece baiatul meu de otita seroasa.

Sanatate multa va doresc pentru intreaga familie si Doamne Ajuta sa auzim numai de bine.
0
26-01-2012, ora 08:58
danielamirea
Nu este medic/terapeut
danielamirea
Multumesc frumos, SANATATE si DOAMNE AJUTA!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: