Copil de 4 ani are otita medie supurata

20-12-2013
ManuelaNicoleta79
Nu este medic/terapeut
ManuelaNicoleta79
Buna ziua! Am un baietel de 4 ani si avem urmatoarea problema: acum aproximativ o luna a fost diagnosticat cu otita medie supurata ureche dreapta unde am primit urmatorul tratament: avamys 1 puf dimineata, colargol 2 pic de 3 ori pe zi, eurespal 13 ml de 3 ori/zi, augumentin 7, 5 ml de 2 ori/zi ciplox 3 pic de 3 ori/zi - 7 zile. La a doilea control a primit diagnosticul de otita seroasa bilaterala cu tratament de aerosoli cu dexametazona 1ml, gentamicina 80mg 1ml, fluimucil 1, 5 ml, bixtonim 4 pic seara. La al treilea control se mentine otita, plus polipii mariti care ne-a precizat d-na dr ca trebuie scosi si tratament cu avamys 1 puf dimineata si aerius seara 3.5ml, tratament pt 30 zile. Precizez ca baietelul este in colectivitate si de la inceperea gradinitei o tinem tot cu muci. Dupa fiecare tratament treceau mucii pt 2-3 zile si apoi reapar. Intrebarea mea este ce as putea sa mai fac sa scapam de mucisori care acum s-au mai fluidificat dar ies destul de greu, banuiesc ca din cauza polipilor. Noaptea este cel mai rau pentru ca se aduna secretiile si de abia mai poate respira. Urmatorul control il vom avea la jumatatea lunii ianuarie dar daca se poate sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Va multumesc anticipat!
8 comentarii
0
20-12-2013, ora 22:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu ati specificat dac a diagnosticele sunt puse de un medic ORL
exista o mica contradictie in 1 si 2 diagnostic
2 nu am inteles daca ati citit ce am mai postat pe forum si ati facut inhalatii, aerosoli, aromoterapie pentru nas
si tratamentele locale pentru Otita...
0
22-12-2013, ora 00:15
ManuelaNicoleta79
Nu este medic/terapeut
ManuelaNicoleta79
1. Diagnosticele sunt puse de un medic ORL
2. Nu am mai citit, dar voi cauta sa ma documentez. Aerosolii care i-am facut baiatului sunt la recomandarea medicului ORL.
Ce pot face pana la urmatorul control in cazul secretiilor nazale care vad ca nu s-au ameliorat pana acum cu tratamentele prescrise. Va multumesc pt timpul acordat si imi pare rau ca nu am putut raspunde mai repede!
0
22-12-2013, ora 20:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1, Otita medie supurata... inseamna ca este perforat timpanul.. cu secretii purulente din urechea medie
asa ceva nu se trataeaza reepede..si chear daca se trateaza NU se transforma in otita seroasa
timpanul daca se inchide..se inchide cand este vindecata complet urechea
asa ca sau 1 sau 2 diagnostic este gresit
2 cred ca e cazul sa consultati un alt medic ORL
0
22-12-2013, ora 23:05
ManuelaNicoleta79
Nu este medic/terapeut
ManuelaNicoleta79
Va multumesc pentru raspuns!
0
22-12-2013, ora 23:57
bestoficv
Nu este medic/terapeut
bestoficv
Buna ziua,
In urma cu o saptamana mi s-a infundat urechea stanga cu un tiuit destul de puternic si cu scaderea auzului. Totodata am am inceput sa am ameteli puternice, mai ales cand miscam capul si cand ma deplasam. Dupa 2 zile mi s-a infundat si urechea dreapta, tot cu tiuit astfel incat aproape ca nu mai auzeam deloc. La consultul de la medicul ORL mi s-a depistat dopuri de ceara, mi s-au facut spalaturi in ambele urechi. Deasemenea mi s-a facut si timpanograma la urechea stanga, timpanul si auzul reiesind a fi normale, iar problemele de ameteala si tiuitul fiind provocate probabil de dopurle de ceara. Intrucat urechea stangă s-a mentinut infundata cat si tiuitul in ambele urechi, starea de ametela ramanand aceeasi si auzul scazut doar in urechea stanga m-am adresat medicului de familie, vineri, care mi-a prescris Betaserc 1 casula pe zi. ca urmare a tratamentului starile de ameteala au scazut in intensitate, insa tiuiitul se mentine in ambele urechi, cat si auzul scazut in urechea stanga. Va rog sa-mi spuneti daca este posibil sa raman cu auz slab la urechea stanga sau o sa revina la normal si daca ar trebui sa fac si alte investigatii.Multumesc!
0
23-12-2013, ora 18:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi vorba de o problema grava de dereglare de circulatie cerebrala.. care afecteaza nervul auditiv si nunumai
se considera Urgenta medicala, pentru a nu pierde auzul.. se face internare in clinica ORL.. unde sub tratament perfuzabil se remediaza problema
pana ajungeti la ORL.. verificati Tensiune arterilaa la ambele maini, de mai multe ori pe zi
excludeti din alimentatie lactatele, grasimile si dulcele.. complet
consumati ceaiuri pentru inbunatatirea circulatiei / paducel, papadie, urzica, matasa porumb, maces
sa nu fei prea cald in casa si alimenteel fierbinti
restul tratamentului depinde de valorile tensiunii, problemele renale, ficat, inima si KG inplus
0
23-12-2013, ora 19:55
bestoficv
Nu este medic/terapeut
bestoficv
Buna seara,
Astazi am mers din nou la cabinetul ORL datorita simptomelor, mi-a fost refacuta timpanograma si mi-a fost facuta o audiograma. De aceasta data timpanograma a iesit de tip D, -295 daPa iar la audiograma s-a evidentiat o otita seroasa. Este posibil ca intr-un timp asa de scurt - de miercuri pana astazi, sa se modifice timpanograma si care ar fi cauzele? Ametelile aproape ca au disparut. Mi s-a prescris Daselta 1comprimat/zi, Ciprinol 1 comprimat/12 ore si Biorinil 1 puf de 3 ori/zi. Tensiunea este 12 cu 65, am 35 ani, 1, 75 si 85 kg. Ce ar trebui sa fac?. Va multumesc foarte mult!
0
24-12-2013, ora 08:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa citesti tot ce sa postat pe forum despre catar tubar si despre otita seroasa
sa intelegi ca problemele la ureche de acest gen sunt NUmia din cauza problemelor Nazale.. care trebuie rezolvate corect tot la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •