diagnosticata acum 2 sapt cu otita medie

04-11-2010
elvira_i
Nu este medic/terapeut
elvira_i
Buna ziua,
Am fost diagnosticata acum 2 saptamani cu otita medie acuta. Am luat tratamentul prescris (antibiotice, picaturi), mi-au trecut durerea si inflamatia, nu imi mai curge lichid din ureche, insa auzul nu si-a revenit. Aud cam 10-15% cu urechea afectata si parca imi simt urechea blocata. Va rog sa-mi spuneti daca auzul isi va reveni singur sau daca ar trebui sa mai iau vreun tratament. Astept sfaturile dvs si va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
04-11-2010, ora 14:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa orice tratament indicat de un medic este necesar un consult de control la acelas medic.
mai cu seama cand e vorba de o otita ( trebuie sa vada cum se prezinta timpanul )
mergi la ORL la control
0
04-11-2010, ora 16:27
adnas1974
Nu este medic/terapeut
adnas1974
Buna ziua,
am o fetita de un si jumatate care face in mod repetat otite. Ultima data a urmat tratament cu zinat 7 zile iar la 3 zilede cand am terminat tratamentul a inceput sa faca febra.Mentionez ca dupa 5 zile am fost la control si mi-a spus ca este aproape vindecata la ambele urechi, Acum fost din nou la pediatra si d in nou avem otita medie la urechea dreapta. Ce pot face pt a preveni aceste otie? In ce masura afecteaza auzul copilului? Va multumesc.
0
04-11-2010, ora 20:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie de fiecare data cand aveti nasul infundat. sau este suspiciune la otita. sa mergeti la un cabinet ORL.
80% din asa zisele Otite diagnosticate de medicii de familie sau pediatrii. defapt NU sunt Otite !!!
urechile pot sa doara si din cauza faringitei sau amigdalitei congestive.. care NU necesita antibiotic pentru tratament.
0
04-11-2010, ora 22:29
alyaly
Nu este medic/terapeut
alyaly
Ce parere aveti de AUDI SPRAY? L a folosit cineva, are efecte secundare? Va rog daca se poate o parere. Ce ar trebui sa foloseasca mama mea pentru asi curata urechile de dopurile de ceara formate?

MULTUMESC!
0
05-11-2010, ora 07:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
urechea are capacitatea de Autocuratare.
pielea conductului auditiv.. creste si migreaza din interior spre exterior scotind ceara afara. este corectsa o stergem numai la intrare in ureche, ce ese in exterior, cea din interior are rolul ei de aparare a timpanului.
Orice manevra de a curati in interior misca ceara de pe pielea conductului.. si NU se mai elimina din ureche, formand dopuri mari.
acele dopuri formate se scot neaparat la Med. ORL.
Audiospreiul dizolva ceara si o elimina mai repede din conduct.
dar exista si dezavantaj.. in cazul ca dopul este prea mare, spreiul il dizolva dar nu il poate elimina si urechea se infunda si mai tare.. necesitant consult ORL.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: